Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Wątek: Czułość ISO a wielkość matrycy.

  1. #1

    Domyślnie Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Witam
    Posiadam obecnie Canona 80D. Miałem okazję robić troche zdjęć w ciemnym pomieszczeniu i musiałem użyć wysokiego ISO przy którym pokazały się szumy. Moje pytanie jest takie.
    Czy robiąc zdjęcie w tym samym miejscu używając tego samego obiektywu ale różnych body jedno FF a drugie APS-C i uzywając tych samych ustawień przysłony, czasu i ISO zdjęcia wyjdą jednakowo naswietlone czy nie? Wszędzie piszą, że wieksza matryca łapie więcej światła bo piksele są większe przez co jest mniejszy szum elektroniczny. I tak się nad tym zastanawiam czy to tak jest jak myślę, czy ustawienia muszą być takie same ale FF da tylko mniejsze szumy?

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Ustawienia będą takie same a na matrycy FF szum będzie mniejszy. Użycie tego samego obiektywu jest możliwe pod warunkiem, że ma on wystarczająco duże koło obrazowe, kryjące matrycę pełnokkatkową

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Szumy na FF są mniejsze. Kiedy przesiadłem się z 60d na 6d, to miałem takie subiektywne wrażenie, że na 6d na ISO 1600 szum był mniej więcej taki jak na ISO 400 w 60d.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar KNC
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Samo upakowanie matrycy to nie wszystko. Liczy się też technologia. Co z tego że 5d miał duże piksele jak np. takie d500 bije go na głowę jeśli chodzi o ilość szumów.
    Co do ustawień i "łapania światła" to nawet nie wiem jak takie coś skomentować, podręcznik do fotografowania klasa 1-3 się kłania :P
    R5+Canon EF 800/5.6, Sigma 500/4 S, RP+L14/4.
    https://www.facebook.com/dziki.swiat.zdjecia

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Cytat Zamieszczone przez KNC Zobacz posta
    Co z tego że 5d miał duże piksele jak np. takie d500 bije go na głowę jeśli chodzi o ilość szumów.
    Chodzi tobie o nikona D500?

  6. #6

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Ok. Dzięki za odpowiedzi. Wygrzebałem z nich to o co mi chodziło i w sumie jest tak jak myslałem. ISO to ISO i wszedzie powinno byc takie samo bez względu na wielkość matrycy. Tyle, że na FF ta sama czułość jest osiągana jakby "wcześniej" jesli można tak powiedzieć.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    to jest proste do ogarniecia na tzw "zdrowy rozsadek". na wieksza matryce z tego samego kadru pada rzeczywiscie wiecej swiatla , ale ono rozklada sie na wieksza powierzchnie matrycy , czyli obraz jest tak samo jasny na matrycy wiekszej jak na mniejszej. Parametry naswietlania sa identyczne , gdyz identyczna jasnosc obrazu.

    ale wiecej swiatla , czyli wiecej energii dostarczonej do matrycy w konsekwencji daje pbraz albo o wiekszej rozdzielczosci , albo o nizszch szumach - w praktyce jedno i drugie jest po trochu lepsze.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    to jest proste do ogarniecia na tzw "zdrowy rozsadek". na wieksza matryce z tego samego kadru pada rzeczywiscie wiecej swiatla , ale ono rozklada sie na wieksza powierzchnie matrycy , czyli obraz jest tak samo jasny na matrycy wiekszej jak na mniejszej. Parametry naswietlania sa identyczne , gdyz identyczna jasnosc obrazu.

    ale wiecej swiatla , czyli wiecej energii dostarczonej do matrycy w konsekwencji daje pbraz albo o wiekszej rozdzielczosci , albo o nizszch szumach - w praktyce jedno i drugie jest po trochu lepsze.
    Czyli ...tak samo jasny, wszystko identyczne...ale po trochu lepsze !!

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 09-09-2019 o 19:55
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie Odp: Czułość ISO a wielkość matrycy.

    No to nie do końca jest tak, że FF zawsze będzie szumieć mniej niż APS-C.
    W dzisiejszych matrycach (szczególnie na wyższych ISO) dominuje szum fotonowy - a ten jest odwrotnie proporcjonalny (w kwadracie) do powierzchni piksela. Tak więc taka matryca (zakładamy, że jest nowoczesna) APS-C 12MPix z pewnością będzie mniej szumieć niż take FF z 60MPix - oczywiście, mówimy o szumie per-pixel. Jeżeli zrobimy z tego jakąś normalizację, to FF zawsze wyjdzie lepiej - ze względu na powierzchnię już samej matrycy.

    Z tą czułością to też bardzo różnie bywa. Dziś pojemność pikseli (FWC) zrobiła się na tyle duża, że to co ustawiamy jako ISO 100 najcześciej już odpowiada ISO 50 dla klasycznego filmu.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 09-09-2019 o 21:51
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •