Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Klient odwołał sesję plenerową

  1. #1

    Domyślnie Klient odwołał sesję plenerową

    Cześć! Mam nieprzyjemną sytuację z klientami. Dostałam zlecenie na sesję ślubną i umówiliśmy się na reportaż ceremonii, wesela oraz na plener w innym dniu. Umówiliśmy się również, że zdjęcia dostarczę wszystkie razem po sesji plenerowej. Jednak ta ma się nie odbyć, ponieważ klienci stwierdzili, że szkoda im pieniędzy i czasu na dodatkowe zdjęcia (wydatki związane z makijażem, fryzurą). Stwierdzili, że te zdjęcia które mają im wystarczą i chcą zwrotu pieniędzy za tą niewykonaną sesję plenerową. Umówiliśmy się na cały pakiet, klienci nie dopłacali za każdą część osobno.
    Teraz sytuacja jest dla mnie dodatkowo nieprzyjemna, ponieważ jestem "nowa" w tym biznesie i potrzebuję portfolio, żebym mogła pozyskiwać klientów. Mam zgodę na publikację zdjęć ale wiadomo, że najbardziej zależało mi właśnie na tym plenerze.

    Czy ktoś miał podobną sytuacje?
    Jak na przyszłość zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Przecież nikogo zmusić nie mogę ale to są moje straty bo z góry był ustalony pakiet i cena, na którą to klienci się zgodzili.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Cytat Zamieszczone przez zaralu Zobacz posta
    Cześć! Mam nieprzyjemną sytuację z klientami. Dostałam zlecenie na sesję ślubną i umówiliśmy się na reportaż ceremonii, wesela oraz na plener w innym dniu. Umówiliśmy się również, że zdjęcia dostarczę wszystkie razem po sesji plenerowej. Jednak ta ma się nie odbyć, ponieważ klienci stwierdzili, że szkoda im pieniędzy i czasu na dodatkowe zdjęcia (wydatki związane z makijażem, fryzurą). Stwierdzili, że te zdjęcia które mają im wystarczą i chcą zwrotu pieniędzy za tą niewykonaną sesję plenerową. Umówiliśmy się na cały pakiet, klienci nie dopłacali za każdą część osobno.
    Teraz sytuacja jest dla mnie dodatkowo nieprzyjemna, ponieważ jestem "nowa" w tym biznesie i potrzebuję portfolio, żebym mogła pozyskiwać klientów. Mam zgodę na publikację zdjęć ale wiadomo, że najbardziej zależało mi właśnie na tym plenerze.

    Czy ktoś miał podobną sytuacje?
    Jak na przyszłość zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Przecież nikogo zmusić nie mogę ale to są moje straty bo z góry był ustalony pakiet i cena, na którą to klienci się zgodzili.
    W przypadku z rezygnacji z części zlecenia przez zamawiajacych (sesji) kwota za wykonania dzieła pozostaje bez zmian. Dopisz do umowy.

    Napisz im, że za sesje bierzesz 250zł i o tyle możesz zejść z ceny. Zapomnij o temacie, daj ogłoszenie, że szukasz Par do sesji ślubnych po kosztach i tyle.

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Myślę ze duzo zalezy od tego jak byla skonstruowana umowa. Czy w umowie jest jedna cena za caly pakiet czy wymienione wszystkie sesje i ch ceny a suma daje kwote do zaplacenia. Jesli nie ma poszczegolnych cen tylko za całość za pakiet to możesz zwrocic 1 zł bo powiesz ze w takim pakiecie ostatnia sesja jest za symboliczną złotówkę- taka promocja dla tych co wszystkue sesje chca zrobic.

    --- Kolejny post ---

    PS moze nie promocja bo każde promocja powinna posiadac swój regulamin tylko powiedzmy ukłon w strone klienta itp...
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Jezeli jestes nowa w tym biznesie , to staralbym sie tak rozliczyc z klientem , by byl zadowolony. Aby nie mial wrazenia , ze go wykorzystalas.
    zla lub dobra fama pojdzie w swiat.

    nie martw sie ile stracilac , a ciesz sie ile zarobilas.

    dlugofalowo w biznesie warto grac fair.

    wycen rzetelnie naklad czasu i tak sie rozlicz.

    jeskies spory , procesy itd to mzonki , nie wchodza w rachube.

    Umowy maja to do siebie , ze podlegaja negocjacji i mozna je zmieniac.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    J

    Umowy maja to do siebie , ze podlegaja negocjacji i mozna je zmieniac.
    Ewentualna modyfikacja umowy jest zależna od OBU stron. Koleżanka popełniła błąd bo nie zawarła zabezpieczającej ją umowy. Tak jak ktoś wyżej napisał. Na przyszłość dodać do umowy, że ewentualna rezygnacja z jakiegoś elementu zakresu zlecenia nie skutkuje zmniejszeniem wynagrodzenia. Najlepiej także rozliczać się najpóźniej do dnia ślubu. Całość uzgodnionej kwoty.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Umowa i jeszcze raz umowa, a teraz to można się bić z koniem.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Ewentualna modyfikacja umowy jest zależna od OBU stron. Koleżanka popełniła błąd bo nie zawarła zabezpieczającej ją umowy. Tak jak ktoś wyżej napisał. Na przyszłość dodać do umowy, że ewentualna rezygnacja z jakiegoś elementu zakresu zlecenia nie skutkuje zmniejszeniem wynagrodzenia.
    Z opisu wynika , ze zaplate za calosc uslugi juz dostala.
    To drugiej stronie bedzie zalezec na dogadaniu sie.
    mozna sie ostro stawiac , a mozna pojsc klientowi na reke.

    powiedzmy wziela za calosc 4000 pln
    z tego sesja w plenerze zajelaby 25% calosci czasu i kosztow , a wiec moznaby takie uzasadnienie przedstawic kientowi i zworcic 25% wplaconej kwoty.
    Mysle , ze na poczatku drogi jest to lepsze , niz wstrzymanie zwrotu i prowadzenie potem ewentualnycj sporow.

    Czasem sie robi krok do tylu po to, by zrobic trzy do przodu.

    Przy duzej konkurencji i braku renomy nie ma sie jeszcze silnej pozycji przetargowej na rynku.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Ja bym na jej miejscu uwzględnił jeszcze jaką postawę przyjeli nowożeńcy. Jeśli chca sie grzecznie dogadać bo to koszty bo czas i mozna liczyć że przy dogadaniu się będą w porzadku to warto się dogadywać. Jeśli jednak od razu widać że ma się do czynienia z cwaniakami jakich dziś nie malo wszedzie, którzy prezentują postawe ze nam się nalezy zwrot, nasza sprawa czy zrezygnujemu czy nie bo nasza kasa a umowe mamy w du*** to bym gleboko sie zastanowił bo tacy jak by im na rękę nie pójść i tak potem obrobią tyłek.
    Jeśli to tacy cwaniacy to tez można powiedzieć, jesli jeszcze zdjec nie dostali, że skoro oni wycofuja sie z sesji plenerowej to fotograf wycofuje sie z realizacji reszty umowy i zwraca całą kwotę ale oczywiscie ani jednego zdjecia nie dostaną. Wszystko zależy od postawy pary młodej moim zdaniem - warto pójść na ugodę jeśli tamci to docenią i są mówiąc krótko w porządku.
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 25-08-2019 o 20:07
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Pruszków
    Wiek
    50
    Posty
    59

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    Nauka fotografii ślubnej twa myślę około 6 lat i po tym czasie jak już mamy portfolia oraz doświadczenie dochodzimy do wniosku że to gówniany interes-mieszkania ani dobrego samochodu nigdy nie kupimy przynajmniej w PL. o płaceniu składek i podatków nie wspominając. 9 na 10 ślubów to temat ciąża raczej ukrywana póki można więc plener po weselu to panna młoda rozsypuje się już Kobieta fotograf powinna takie rzeczy wiedzieć.Cały ten ślubny nastrój pęka po weselu szczególnie jak kasy nie ma z prezentów a kredycik był na weselisko a się obesrało.Kolejna grupa klientek wypożycza sukienkę to też pleneru w innym terminie nie będzie bo tej samej sukienki nie ma.Na koniec urząd skarbowy ściga od kilku lat nowożeńców oraz usługodawców i ostatecznie branżę dobili.Proponuję pracę na etacie poszukać i zapomnieć o ślubach

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 280

    Domyślnie Odp: Klient odwołał sesję plenerową

    znaczy kupimy tylko trzeba powalczyć i mieć wizje
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •