Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

  1. #1

    Domyślnie Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Witajcie. Na wstępie napiszę, że przejrzałem parę innych wątków o "error 01" w Canonie, ale nie znalazłem rozwiązania swojego problemu, dlatego zakładam nowy temat. Ale do rzeczy. Posiadam obiektyw 17-55 2.8 IS USM, używam go z 7D Mark II oraz 40D. Od paru dni zaczął się pojawiać w/w błąd. Występuje w momencie gdy ogniskowa jest ustawiona powyżej 28 mm na każdej wartości przysłony powyżej f/2.8. Objawia się to w taki sposób, że aparat jakby ustawia dłuższy czas naświetlania i wyraźnie słychać że przysłona się otwiera, ale nie może wrócić do "wyjściowej" pozycji. W wizjerze obraz robi się przyciemniony, a na wyświetlaczu pojawia się "Err 01. Błędny transfer sygnałów obiektyw-aparat. Wyczyść styki na obiektywie i aparacie". Styki dokładnie oczyściłem izopropanolem, tak więc wykluczam że chodzi o to. Jedynie przy f/2.8, czyli na maksymalnie otwartej przysłonie obiektyw działa jak należy w całym zakresie ogniskowych. Nie pomaga np. wyłączenie IS, czy ustawienie manualnego fokusa.

    Z tego co wyczytałem może być to uszkodzony kabel flex przysłony, objawy by na to wskazywały. Zastanawiam się tylko nad jedną rzeczą. W tym obiektywie przy bagnecie znajduje się gumowy pierścień, niby po to, żeby uniemożliwić podpięcie do niekompatybilnego aparatu. Od paru miesięcy miałem z tym pierścieniem problemy, po prostu odpadał i musiałem go co jakiś czas ponownie nakładać. Ale szkło działało bezproblemowo. I właśnie kilka dni temu w plenerze ten pierścień zgubiłem. Nie wiem kiedy, musiał wypaść, no i już go już na obiektywie nie mam. Teoretycznie nie powinno być problemu, no ale zastanawia mnie, że "err 01" zaczął pojawiać się akurat w momencie gdy zgubiłem ten pierścień. Zbieg okoliczności, czy jest coś na rzeczy? Może jest tu ktoś, kto posiada ten obiektyw i mógłby sprawdzić czy po ściągnięciu pierścienia też wyrzuca błąd? Ewentualnie czy orientujecie się ile może kosztować naprawa tego w autoryzowanym serwisie?

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    A czy brak tego pierscienia nie ma wpływu na poprawny docisk styków? Nie robi się jakis luz na stykach i stąd ten problem?
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 18-08-2019 o 12:05
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  3. #3

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Tak właśnie pomyślałem, chociaż teoretycznie obiektyw powinien bezproblemowo działać bez tego pierścienia. Pewności oczywiście nie mam. Luzów na stykach w każdym razie nie wyczuwam, no chyba że są jakieś mikro luzy nie do wykrycia

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    W tym obiektywie dość awaryjny jest flex i pewnie dobrze zakładasz, że to flex.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  5. #5

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Na to wychodzi. Właśnie na jakimś zagranicznym forum wyczytałem, że ktoś miał identyczny problem z tym obiektywem i chodziło o awarię mechanizmu przysłony. Tylko spokoju mi trochę nie daje ten zagubiony pierścień. Bo obiektyw 6 lat działał bez żadnych problemów i akurat w tym momencie się uszkodził. No ale to może wyjątkowy zbieg okoliczności.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 041

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Ja wymieniałem taśmę w 17-85mm - za 10zł na allegro, ale i tak nie dałem rady dobrze przylutować jej do mechanizmu przysłony. Wytopiłem piny z modułu. Dlatego potem zamówiłem gotowy zestaw z mechanizmem z przysłony.
    Tu gosc sobie radzi
    https://www.youtube.com/watch?v=UTmx4suffIk
    JA nie mialem dobrej lutownicy

    Sama taśma
    https://pl.aliexpress.com/item/32860...chweb201603_53

    Tasma z mechanizmem
    https://pl.aliexpress.com/item/32855...chweb201603_53

    I tobie też radzę już zamawiać.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Szczerze mówiąc nie dla mnie takie manualne robótki ? Czy mógłby ktoś polecić sprawdzony serwis, który to naprawi i nie skasuje 1/3 wartości obiektywu?

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Typowy objaw uszkodzonego fleksa. Sprawa jak najbardziej naprawialna , ale trzeba bardzo ostroznie podchodzic , bo latwo jest ten obiektyw trwale rozkalibrowac i nawet w serwisie moze byc problem z przywroceniem ostrosci. Tylna gumka bez znaczenia i na pewno nie ona byla przyczyna uszkodzenia - to typowa usterka w tym obiektywie.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Dzięki za odpowiedź. Zapytam więc inaczej. Czy warto zlecić naprawę nieautoryzowanemu serwisowi, czy od razu wysyłać obiektyw na Żytnią w Warszawie? Z tego co się zorientowałem, na Żytniej wołają za coś takiego 700-800 zł. Znalazłem też pewien serwis, który ma nawet w ofercie wyszczególnioną konkretnie naprawę flex-a w tym konkretnie obiektywie. Za 300 zł. Czyli różnica dość spora, ale czy warto ryzykować jeśli "latwo jest ten obiektyw trwale rozkalibrowac i nawet w serwisie moze byc problem z przywroceniem ostrosci"?

  10. #10
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Canon 17-55 2.8 IS USM - Error 01

    Jesli trafisz na kogos, kto juz to robil w tym obiektywie i wie o co chodzi, to zapewne zrobi to tak, jak powinien. Wystarczy sie umowic, ze w razie rozkalibrowania serwis przejmuje obowiazek kalibracji obiektywu w serwisie autoryzowanym lub u producenta .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •