Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Przeczytałem większość (wszystkie?) wątki w tym temacie i nie znalazłem dostatecznych informacji, bo i temat myślę nietypowy. Sam mam od paru lat 700d i trochę szkieł do tego. Myślałem o zakupie dla dzieci taniej zabawki pokroju 450d, 500d, 1000d, 1100d. Taka fanaberia Ceny takich aparatów to ok 200-350zł za body. Wcześniej dzieciakom dawałem stare używane aparaty kompaktowe kupowane po 10-30 zł na bazarze czy olx (2 z 5-ciu poległy). Była dla nich to świetna zabawa. Nawet bardziej bawiło ich samo cykanie niż efekty. Teraz już ich interesuje przeglądanie wyników na aparacie. Czyli podstawa to dedykowany przycisk do przeglądania zdjęć. Ku mojemu zdziwieniu ostatnio młodsze woli starego Nikona D50 + 50mm f1.8 (którego mam pożyczonego od kolegi - w ramach wymiany, on ma mojego starego 300d Wcześniej uważałem, że lustrzanki są za duże/ciężkie/drogie na ich małe rączki. Ale młody ciągnie do Nikona Nie chce zniszczyć pożyczonego aparatu, więc pomyślałem, że kupie stare sprawdzone 300d z za ok 100zł. Ale pomyślałem, żeby dzieciom łatwiej było focić, przydałby się tryb "auto ISO" no i żeby aparat był możliwie mały. Możliwie że i żona też się "podłączy" do tej lustrzanki. Ideałem byłby 100d, ale to wydatek już ponad 500zl (jak któreś zniszczy to już większa szkoda).
    Do aparatu pewnie będzie głównie 50mm f 1.8 lub 24mm F2.8 może 18-55mm

    Cechy 500d istotne dla mnie :
    - mniejsze rozmiary i guma ułatwiająca trzymanie (mały rozmiar tu jest zaletą)
    - Autoiso 100-1600 (trochę słabo)
    Inne mniej istotne cechy:
    -Wyższa półka
    - chyba lepszy autofocus
    - co jeszcze?

    Cechy 1100d:
    - większy i bardziej plastikowy (w tym wypadku to wada bo się gorzej trzyma małymi rączkami)
    - autoiso 100-6400 ! - duża zaleta w przypadku dzieci
    Mniej istotne cechy:
    -Chyba nieco nowocześniejsza konstrukcja (3 lata różnicy)
    -Zdalna obsługa lamp błyskowych coś co w 700d uwielbiam
    - chyba lepsze filmowanie - nie wiem czy mi się to przyda

    Niestety nie mam możliwości, żeby wziąć oba do ręki i się nimi chwilę pobawić. Jakby 1100D był rozmiarów i w obudowie 500d, to chyba bym go wolał.
    500d będzie się lepiej trzymał i jest z wyższej półki, ale na to to się przekłada? Czym się różni od 1100d, nowszego o 3 lata. Bardzo kusząca w 1100d jest możliwość ustawienia auto i są aż do 6400 (co dla dzieci i żony będzie bardzo wygodne). W 500d jest tylko do 1600. Na jakości zdjęć tak bardzo mi nie zależy. To ma być zabawka, a i tak jakoś będzie lepsza od kompaktów za 10-30 zł jak chwycą bakcyla, to się będzie można zastanawiać ew. nad innym aparatem. Chociaż myślę, że 500d czy 1100d długo wystarczy i nawet do czegoś więcej niż zabawy.

    ps. porównania internetowe też przegrzebałem niemal wszystkie.
    to też: https://www.optyczne.pl/porownaj.php...=755&add2=1739

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Chyba wszystko przemawia za 500D. Różni ludzie zrobili tym sprzętem sporo ładnych fotek
    Co do autoISO to ograniczenie do 1600 ma sens w przypadku tej matrycy i decyzja o wyborze czułości wyższej musi być świadoma.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    500d ma uzyteczne iso do max 800. do filmow sie nie nadaje. uzywam go na codzien, ale jest tani. 1100d to gorsza linia jesli chodzi o wykonanie samego aparatu


    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Chyba wszystko przemawia za 500D. Różni ludzie zrobili tym sprzętem sporo ładnych fotek
    Co do autoISO to ograniczenie do 1600 ma sens w przypadku tej matrycy i decyzja o wyborze czułości wyższej musi być świadoma.
    Tak i mogę to ograniczyć w ustawieniach wybierając max iso na 1600, 3200, 6400. Z moich obserwacji, jak daję kilkuletniemu dziecku aparat, to najczęściej jest problem z rozmazanymi zdjęciami, bo poruszyło aparatem lub obiekt się poruszał zbyt szybko (np. kot). W tym wieku nie mogę liczyć na to, że kilkulatek będzie świadomie wybierał ISO (że w ogóle będzie coś wybierał, leci na programie który mu ustawie ) Kompakty za 10-30 zł na iso 400-800 i tak dawały gorsze efekty niż 1100d na ISO 3200-6400. Młody jest zachwycony Nikonem D50, bo szybko, bez problemu (AF) i ładnie robi zdjęcia. A ja też. Z wielu przyczyn:
    - Bo nie wali lampą po oczach (z Canonem może być tu problem = strobo wspomagające AF),
    - bo jak wyłączę lampę to daje radę (w mrokach mieszkania)
    - bo odsetek foci, które nie były zbyt rozmazane, wzrósł z kilku % do kilkudziesięciu %. Sam byłem zaskoczony. Zwykle 95% zdjęć było od razu do skasowania. Kilka trafiało się w miarę (dopuszczalnie) ostrych. Na Nikonie jest ich 30-40% (robione w mieszkaniu). Zdziwiłem się, że efekt jest tak dobry. Tzn że tak wzrósł odsetek nierozmazanych zdjęć (inne aspekty focenia pomijam )
    W śród aparcików jaki się przewinęły są Olympus x-44 z 2011r, Samsung SL 30 z 2009r. Wydawało się idealne dla dzieciaka do focenia. A tu Nikon d50 z 2006r, Czy Canon 300D z 2003r pomimo dużych gabarytów, zdeklasowało kompakty. Podkreślam to nie mają być zdjęcia do pokazania na wystawie. To mają być focie dla zabawy, aby dzieciaki zainteresować (może?) fotografią. Zdjęcia mają się łatwo robić i dawać ładny efekt, najlepiej bez lampy (bo moje koty w końcu stracą wzrok )

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    500d ma uzyteczne iso do max 800. do filmow sie nie nadaje. uzywam go na codzien, ale jest tani. 1100d to gorsza linia jesli chodzi o wykonanie samego aparatu
    Wg. dxomark.com (nie wiem na ile można im ufać) użyteczne iso w 500d to 663 a w 1100d to 755, czyli o niemal 100 lepiej.

    Tak wiem... że 1100d to "gorsza linia", ale w czym to się objawia w tych konkretnych przypadkach? Serio chciałbym wiedzieć.
    Sporo się naczytałem porad w stylu sloganów "gorsza linia" bierz xxxD nie xxxxD. Zwykle jak ktoś pyta o poradę czy wybrać xxxxD vs xxxD to większość poleca xxxD albo nawet xxD! (to samo jak zapyta o xxxD vs xxD ) Z moich obserwacji 1100d jest lepszy, pod wieloma względami, od wielu modeli serii xxxD (300d, 350d, 400d, nawet 450d-do ew. dyskusji ) Dlatego proszę o konkrety, zwłaszcza tych co mają jednego lub drugiego. Jak znam życie, to posiadaczy 1100d nie będzie tu wielu, a większość będzie się bała, żeby nie zostać zakrzyczana, przez posiadaczy xxxD i xxD No bo jak to można chwalić serię xxxxD?

    W moim przypadku np. mała waga i mały rozmiar lustrzanki są zaletą. Co w większości jest uznawane za wadę. Jakość wykonania, kilkulatkowi, raczej nie będzie przeszkadzać w zabawie. No chyba że rozwali. Ale mam wrażenie że w tym wypadku, czy 1100d czy 500d to nie ma większej róznicy, wszędzie plastik. Ale może się mylę. Chętnie posłucham bardziej doświadczonych
    Mam wrażenie że filmowanie 1100d jest lesze niż w 500d, ale zdaję się, że w obu przypadkach szału nie ma Nie miałem ich w ręku i nie mam o tym pojęcia. Chętnie posłucham posiadacza 1100d

    W sumie rozsądek i doświadczenie podpowiada mi by wybrać 500d, ale jak patrzę, to na papierze 1100 wygląda lepiej.
    No i trochę obciach pokazać się gdzieś z xxxxD ;P
    Ostatnio edytowane przez Yablon ; 10-08-2019 o 22:40

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Jak widać problem leży nie po stronie walorów sprzętu tylko jego użyteczności w rękach dziecka.
    Nikon D50 ma dosyć biedny AF, lichą matrycę w stosunku do Canona 500D (trudno w to uwierzyć ) i chyba powyżej ISO 1600 nie daje rady a jednak sie podoba.
    Uważam, że 500D w rękach świadomego fotoamatora pozwoli na więcej. W rękach dziecka - nie wiem.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    1200d, 1300D mialy np zacinajace sie po jakims czasie klapki baterii. ISO 800 rzadko kiedy die korzysta, na 500D mozesz wgrac magic latern, co daje dodatkowe funkcje. linia dwucyfrowa ma kilka opcji typu pokretlo do przedslony, ten brakujacy lcd, wiekszy zakres czasow, ale one sa mocno drogie. 500D ratuje sie cena. Sam mam 500D to w nim mnie najbardziej wkurza jego wiek (padnie migawka to nie wiadomo co wtedy z czesciami, a te hurtowo padaja w aparatach wogole) i AF (trafia w punkt jakies 85% zdjec. Nie wszystkie punkty ma krzyzowe i to przemawia np za 60D.

    pisales tez ze poprzednie aparatyp padly czyli bedzie nowy uzywany w ciezkich warunksch to nie moze tez byc zbyt delikatny.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    pisales tez ze poprzednie aparatyp padly czyli bedzie nowy uzywany w ciezkich warunksch to nie moze tez byc zbyt delikatny.
    Padły i to dosłownie: Zderzenie z posadzką z pewnej wysokości . Ale nie liczę na to by 1100d czy 500d to przetrwały. Raczej jest to argument za tym, żeby kupić tanio i nie dokładać np. xxx zł na 100d czy xxD.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Jak widać problem leży nie po stronie walorów sprzętu tylko jego użyteczności w rękach dziecka.
    Nikon D50 ma dosyć biedny AF, lichą matrycę w stosunku do Canona 500D (trudno w to uwierzyć ) i chyba powyżej ISO 1600 nie daje rady a jednak sie podoba.
    Uważam, że 500D w rękach świadomego fotoamatora pozwoli na więcej. W rękach dziecka - nie wiem.
    Dokładnie. Temat nietypowy i dlatego pytam na forum. Dla siebie brałbym 500d (jakbym nie miał 700d )

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Czy to prawda że 1100d przy filmowaniu nie działa autofocus ? Trochę to dziwne
    Takie informacje znalazłem tutaj:
    https://www.fotopolis.pl/testy/apara...-test/strona/5
    "Podczas nagrywania nie możemy korzystać z autofokusa"
    ...
    "Pod względem funkcji filmowych EOS 1100D nie oferuje autofokusa podczas filmowania"

    ale nie widziałem potwierdzenia tej informacji w innych źródłach

    I jak się to ma do 500d? Bo jak znam dzieciaki, to jest tylko kwestia czasu kiedy zapytają o tę funkcje :/
    Ostatnio edytowane przez Yablon ; 12-08-2019 o 12:31

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Podejrzewam, że instrukcja obsługi zawiera w 100% sprawdzoną wiedzę w tym temacie.

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: 500d vs 1100d - różnice których nie widać w parametrach

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Podejrzewam, że instrukcja obsługi zawiera w 100% sprawdzoną wiedzę w tym temacie.
    Pewnie masz racje, tak jak na 100% odpowiedź można znaleść gdzieś w internecie... lub interpretując instrukcje producenta, który zwykle unika określeń: "W trybie xxx nie działa/słabo działa yyy". Dlatego wolałem informacje od prawdziwego użytkownika, niż próby interpretacji instrukcji. Ok ale spróbujmy, chociaż instrukcja jest dość lakoniczna w tym temacie:

    W zasadzie instrukcje 1100d i 500d w tym fragmencie są bardzo podobne:

    1. Ustaw pokrętło wyboru trybów
    w pozycji <k>.
    - Będzie można usłyszeć dźwięk podnoszenia lustra, a następnie na monitorze LCD pojawi się obraz.
    2. Ustaw ostrość na obiekt.
    - Przed rozpoczęciem nagrywania filmu ustaw ostrość automatycznie lub ręcznie (str. 128-135).
    - Naciśnięcie przycisku migawki do połowy spowoduje ustawie nieostrości aparatu za pomocą bieżącego trybu AF.
    3 Nagraj film.
    - Naciśnij przycisk <A>, aby rozpocząć nagrywanie filmu. Aby zatrzymać nagrywanie filmu, ponownie naciśnij przycisk <A>.
    - Podczas nagrywania filmu znacznik "o" będzie widoczny w prawym

    Powyższe fragmenty dla 1100d i 500d są niemal identyczne, różnią się tylko numerami stron . Są informacje jak działa autofocus przed rozpoczęciem nagrywania, ale nie w trakcie.
    Nie znalazłem jasno powiedziane : "w trakcie nagrywania nie działa tryb AF/ustawianie ostrości, lub że działa"

    Dla 500d jest dodatkowa informacja w uwagach na innej stronie (s. 127)
    "Nie zaleca się korzystania z automatycznej regulacji ostrości podczas nagrywania filmów, ponieważ może to spowodować znaczną utratę ostrości lub zmienić ekspozycję. Nawet jeśli dla trybu AF została wybrana opcja [Tryb szybki], podczas nagrywania filmów zostanie włączony tryb Live." - to chyba można zinterpretować że "słabo działa"

    Z powyższego można wyciągnąć wniosek, że skoro doradzają, to w 500d pewnie taki tryb działa, tylko słabo (co by się pokrywało z opiniami w internecie). Ale czy na podstawie tego można wywnioskować, że w 1100d nie ma AF w trybie filmowania?

    linki do instrukcji:
    1100d
    https://upload.cyfrowe.pl/cyfrowe/in...S_1100D_pl.pdf
    500d
    https://upload.cyfrowe.pl/cyfrowe/in...OS_500D_pl.pdf

    Instrukcje są fajniejsze, jak ma się dany model w rączkach. Na sucho można czasami zgadywać jak coś działa.
    Może znajdzie się jakiś odważny posiadacz 1100d i podzieli się wiedzą.
    Ostatnio edytowane przez Yablon ; 12-08-2019 o 14:49

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •