Przeczytałem większość (wszystkie?) wątki w tym temacie i nie znalazłem dostatecznych informacji, bo i temat myślę nietypowy. Sam mam od paru lat 700d i trochę szkieł do tego. Myślałem o zakupie dla dzieci taniej zabawki pokroju 450d, 500d, 1000d, 1100d. Taka fanaberia Ceny takich aparatów to ok 200-350zł za body. Wcześniej dzieciakom dawałem stare używane aparaty kompaktowe kupowane po 10-30 zł na bazarze czy olx (2 z 5-ciu poległy). Była dla nich to świetna zabawa. Nawet bardziej bawiło ich samo cykanie niż efekty. Teraz już ich interesuje przeglądanie wyników na aparacie. Czyli podstawa to dedykowany przycisk do przeglądania zdjęć. Ku mojemu zdziwieniu ostatnio młodsze woli starego Nikona D50 + 50mm f1.8 (którego mam pożyczonego od kolegi - w ramach wymiany, on ma mojego starego 300d Wcześniej uważałem, że lustrzanki są za duże/ciężkie/drogie na ich małe rączki. Ale młody ciągnie do Nikona Nie chce zniszczyć pożyczonego aparatu, więc pomyślałem, że kupie stare sprawdzone 300d z za ok 100zł. Ale pomyślałem, żeby dzieciom łatwiej było focić, przydałby się tryb "auto ISO" no i żeby aparat był możliwie mały. Możliwie że i żona też się "podłączy" do tej lustrzanki. Ideałem byłby 100d, ale to wydatek już ponad 500zl (jak któreś zniszczy to już większa szkoda).
Do aparatu pewnie będzie głównie 50mm f 1.8 lub 24mm F2.8 może 18-55mm

Cechy 500d istotne dla mnie :
- mniejsze rozmiary i guma ułatwiająca trzymanie (mały rozmiar tu jest zaletą)
- Autoiso 100-1600 (trochę słabo)
Inne mniej istotne cechy:
-Wyższa półka
- chyba lepszy autofocus
- co jeszcze?

Cechy 1100d:
- większy i bardziej plastikowy (w tym wypadku to wada bo się gorzej trzyma małymi rączkami)
- autoiso 100-6400 ! - duża zaleta w przypadku dzieci
Mniej istotne cechy:
-Chyba nieco nowocześniejsza konstrukcja (3 lata różnicy)
-Zdalna obsługa lamp błyskowych coś co w 700d uwielbiam
- chyba lepsze filmowanie - nie wiem czy mi się to przyda

Niestety nie mam możliwości, żeby wziąć oba do ręki i się nimi chwilę pobawić. Jakby 1100D był rozmiarów i w obudowie 500d, to chyba bym go wolał.
500d będzie się lepiej trzymał i jest z wyższej półki, ale na to to się przekłada? Czym się różni od 1100d, nowszego o 3 lata. Bardzo kusząca w 1100d jest możliwość ustawienia auto i są aż do 6400 (co dla dzieci i żony będzie bardzo wygodne). W 500d jest tylko do 1600. Na jakości zdjęć tak bardzo mi nie zależy. To ma być zabawka, a i tak jakoś będzie lepsza od kompaktów za 10-30 zł jak chwycą bakcyla, to się będzie można zastanawiać ew. nad innym aparatem. Chociaż myślę, że 500d czy 1100d długo wystarczy i nawet do czegoś więcej niż zabawy.

ps. porównania internetowe też przegrzebałem niemal wszystkie.
to też: https://www.optyczne.pl/porownaj.php...=755&add2=1739