Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

  1. #1

    Domyślnie Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Temat stary jak świat. Zewsząd słyszę Izopropanol. Ale jak szukam to jest ich taka mnogość że sam nie wiem o jakim mowa. Domniemam że najtańszy to najgorszy np do mycia felg samochodowych. Co zatem możecie polecić do optyki? Macie jakieś sprawdzone. Niby płyn Rotin jest polecany. A może coś innego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. No i kwestia "szmatki" Zwykła mikrofibra sprawdzi się?
    Jeszcze takie coś https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/fir...2915008&rt=rud ktoś mi zachwalał ale 1 l to zdecydowanie za dużo.

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 623

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Dla mnie najlepszy zawsze był, jest i będzie Eclipse; używałem też Rotin, ale Rotin potrafił czasami zostawiać smugi], Eclipse nigdy.
    Drobne zabrudzenia czyszczę czasami chusteczkami nawilżanymi do optyki, ale tylko tymi z Lidla, bo inne też zostawiają smugi. Oczywiście te chusteczki to nie do matryc.
    Zawsze najpierw dużo dmuchania gruszką. Staram się dotykać czymkolwiek optyki naprawdę w ostateczności.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Temat stary jak świat. Zewsząd słyszę Izopropanol. Ale jak szukam to jest ich taka mnogość że sam nie wiem o jakim mowa. Domniemam że najtańszy to najgorszy np do mycia felg samochodowych. Co zatem możecie polecić do optyki? Macie jakieś sprawdzone. Niby płyn Rotin jest polecany. A może coś innego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. No i kwestia "szmatki" Zwykła mikrofibra sprawdzi się?
    Jeszcze takie coś https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/fir...2915008&rt=rud ktoś mi zachwalał ale 1 l to zdecydowanie za dużo.

    do optyki polecam srodki przeznaczone do czyszczenia optyki , nie do usuwania smarow w metalurgii i przemysle samochodowycm jak na podanym linku.
    Mozna je kupic w sklepach fotograficznych .

    isopropanol bywa stosowany w roztworach. jest silnym rozpuszczalnikiem.
    Niektore rodzaje powlok przeciwodblaskowych nakladane metoda odsrodkowa sa w trakcie nakladania roztworami alkoholowymi , te izopropanol moze latwo uszkodzic. Kiedys byly one bardzo popularne gdyz tansze i szybkie w produkcji , dzisiaj sa rowniez stosowane. Inne rodzaje powlok np nakladane metoda prozniowa sa teoretycznie niewrazliwe na izopropanol. Ale to trzeba wiedziec , jaki rodzaj powloki mamy.

    Uzywam izopropanolu 99,5% ( do celow kosmetycznych ) wylacznie do prania sciereczek - nie do czyszczenia optyki.
    biorac sciereczke da rak przechodzi do niej wiecej potu i tluszczu z naszych palcow , niz w ogole kiedykolwiek ma szanse zanieczyscic obiektyw. Tak wiec trzeba uwazac , zeby sciereczka nie nanosci na optyke tluszczu nieswidomie.
    Nawet ten najczystszy isopropanol pozostawia smugi . Nie za bardzo nadaje sie tez do czyszczeni matryc. Tutaj bywa stosowany metanol.

    uzywam do dezynfekcji sanitariatow ( deski od klopa) , w fotografii tylko do prania sciereczek i czasami umycia obudowy aparatu.

    Ogolnie do optyki nie nalezy stosowac.

    --- Kolejny post ---

    dodam - odparowzuje tez niezbyt szybko. stosuje sie w roztworze z woda o ile pamietam cos ok 85 % +- , gdyz w tym stezeniu jest azeotropem , tzn skladniki roztworu odparowuja rownie szybko. w innych stezeniach alkohol odparuje , woda pozostanie.

  4. #4
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Smile Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Chemax 3 (pomarańczowy) https://www.okularypertutti.pl/499-t...w-chemax-3.jpg - do nabycia u prawie każdego optyka za śmieszne pieniądze. Tylko nie 1, bo on jest do szkieł bez powłok, i nie 2, bo on jakąś warstwę zostawia przeciw zaparowaniom i zabrudzisz obiektyw. Kiedyś miałem taki fajny płyn HAMA w buteleczce z pędzelkiem - czyścił świetnie, odparowywał błyskawicznie. Inne płyny tego producenta wsmarowywały odciski palców w soczewkę skuteczniej niż wycieraczki brud w przednią szybę poloneza. Nie neguję oczywiście skuteczności środków zachwalanych przez innych, ale ten jest tani i bezpieczny, więc polecam równie gorąco co Goździkowa etopirynę.
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Cytat Zamieszczone przez uosiek1 Zobacz posta
    Kiedyś miałem taki fajny płyn HAMA w buteleczce z pędzelkiem - czyścił świetnie, odparowywał błyskawicznie.

    hama sprzedawala w ten sposob plyn klasycznej receptury.
    roztwor 15% izopropanol , 85% n-Pentan

    benzyna apteczna jest n-pentanem.

    Taki roztwor o tym stezeniu jest azeotropem , tzn obydwa skladniki paruja w tym samym tempie - rzeczywiscie szybko.

    nie probowalem , jesli ktos chce moze sprobowac.

    ale przy takiej podazy gotowych srodkow do tego celu najlepiej kupic gotowy , kosztuja one rzeczywiscie niewiele , a wystarcza na lata.

  6. #6
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Jako okularnik jestem zadowolony z Chemaxa, ale może doprecyzuję, że to jego polecałem, a nie tę Hamę, którą miałem raz i więcej nie spotkałem
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •