Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Temat stary jak świat. Zewsząd słyszę Izopropanol. Ale jak szukam to jest ich taka mnogość że sam nie wiem o jakim mowa. Domniemam że najtańszy to najgorszy np do mycia felg samochodowych. Co zatem możecie polecić do optyki? Macie jakieś sprawdzone. Niby płyn Rotin jest polecany. A może coś innego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. No i kwestia "szmatki" Zwykła mikrofibra sprawdzi się?
    Jeszcze takie coś https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/fir...2915008&rt=rud ktoś mi zachwalał ale 1 l to zdecydowanie za dużo.

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Dla mnie najlepszy zawsze był, jest i będzie Eclipse; używałem też Rotin, ale Rotin potrafił czasami zostawiać smugi], Eclipse nigdy.
    Drobne zabrudzenia czyszczę czasami chusteczkami nawilżanymi do optyki, ale tylko tymi z Lidla, bo inne też zostawiają smugi. Oczywiście te chusteczki to nie do matryc.
    Zawsze najpierw dużo dmuchania gruszką. Staram się dotykać czymkolwiek optyki naprawdę w ostateczności.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Temat stary jak świat. Zewsząd słyszę Izopropanol. Ale jak szukam to jest ich taka mnogość że sam nie wiem o jakim mowa. Domniemam że najtańszy to najgorszy np do mycia felg samochodowych. Co zatem możecie polecić do optyki? Macie jakieś sprawdzone. Niby płyn Rotin jest polecany. A może coś innego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. No i kwestia "szmatki" Zwykła mikrofibra sprawdzi się?
    Jeszcze takie coś https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/fir...2915008&rt=rud ktoś mi zachwalał ale 1 l to zdecydowanie za dużo.

    do optyki polecam srodki przeznaczone do czyszczenia optyki , nie do usuwania smarow w metalurgii i przemysle samochodowycm jak na podanym linku.
    Mozna je kupic w sklepach fotograficznych .

    isopropanol bywa stosowany w roztworach. jest silnym rozpuszczalnikiem.
    Niektore rodzaje powlok przeciwodblaskowych nakladane metoda odsrodkowa sa w trakcie nakladania roztworami alkoholowymi , te izopropanol moze latwo uszkodzic. Kiedys byly one bardzo popularne gdyz tansze i szybkie w produkcji , dzisiaj sa rowniez stosowane. Inne rodzaje powlok np nakladane metoda prozniowa sa teoretycznie niewrazliwe na izopropanol. Ale to trzeba wiedziec , jaki rodzaj powloki mamy.

    Uzywam izopropanolu 99,5% ( do celow kosmetycznych ) wylacznie do prania sciereczek - nie do czyszczenia optyki.
    biorac sciereczke da rak przechodzi do niej wiecej potu i tluszczu z naszych palcow , niz w ogole kiedykolwiek ma szanse zanieczyscic obiektyw. Tak wiec trzeba uwazac , zeby sciereczka nie nanosci na optyke tluszczu nieswidomie.
    Nawet ten najczystszy isopropanol pozostawia smugi . Nie za bardzo nadaje sie tez do czyszczeni matryc. Tutaj bywa stosowany metanol.

    uzywam do dezynfekcji sanitariatow ( deski od klopa) , w fotografii tylko do prania sciereczek i czasami umycia obudowy aparatu.

    Ogolnie do optyki nie nalezy stosowac.

    --- Kolejny post ---

    dodam - odparowzuje tez niezbyt szybko. stosuje sie w roztworze z woda o ile pamietam cos ok 85 % +- , gdyz w tym stezeniu jest azeotropem , tzn skladniki roztworu odparowuja rownie szybko. w innych stezeniach alkohol odparuje , woda pozostanie.

  4. #4
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Smile Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Chemax 3 (pomarańczowy) https://www.okularypertutti.pl/499-t...w-chemax-3.jpg - do nabycia u prawie każdego optyka za śmieszne pieniądze. Tylko nie 1, bo on jest do szkieł bez powłok, i nie 2, bo on jakąś warstwę zostawia przeciw zaparowaniom i zabrudzisz obiektyw. Kiedyś miałem taki fajny płyn HAMA w buteleczce z pędzelkiem - czyścił świetnie, odparowywał błyskawicznie. Inne płyny tego producenta wsmarowywały odciski palców w soczewkę skuteczniej niż wycieraczki brud w przednią szybę poloneza. Nie neguję oczywiście skuteczności środków zachwalanych przez innych, ale ten jest tani i bezpieczny, więc polecam równie gorąco co Goździkowa etopirynę.
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Cytat Zamieszczone przez uosiek1 Zobacz posta
    Kiedyś miałem taki fajny płyn HAMA w buteleczce z pędzelkiem - czyścił świetnie, odparowywał błyskawicznie.

    hama sprzedawala w ten sposob plyn klasycznej receptury.
    roztwor 15% izopropanol , 85% n-Pentan

    benzyna apteczna jest n-pentanem.

    Taki roztwor o tym stezeniu jest azeotropem , tzn obydwa skladniki paruja w tym samym tempie - rzeczywiscie szybko.

    nie probowalem , jesli ktos chce moze sprobowac.

    ale przy takiej podazy gotowych srodkow do tego celu najlepiej kupic gotowy , kosztuja one rzeczywiscie niewiele , a wystarcza na lata.

  6. #6
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jaki płyn do czyszczenia szkiełł

    Jako okularnik jestem zadowolony z Chemaxa, ale może doprecyzuję, że to jego polecałem, a nie tę Hamę, którą miałem raz i więcej nie spotkałem
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •