Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Canon 500D vs 60D

  1. #1

    Domyślnie Canon 500D vs 60D

    Witam, jestem amatorem, obecnie używam Canon 500D, który jest skalibrowany pod Canon 50mm 1.8 STM. Jednak trafialność AF w punkt to zaledwie 80-85% przypadków, przy 800ISO już wyraźnie szumi. Czy 60D daje duży przeskok względem tego modelu. Oba aparaty są z podobnego okresu, oba mają 9 punktów AF (60D wszystkie krzyżowe, używam głównie innych niż centralny) i generalnie w specyfikacjach nie widać większych różnic na korzyść 60D, a wydać tysiak (+kalibracja, baterie) i mieć to samo to też średni pomysł. Na obu działa magic latern co jest na plus.

    Słyszałem, że AF 60D ma sprawniejszy i ma jakieś podwójne sprawdzanie ostrości, ale nie mogę potwierdzenia tego info znaleźć. Czy AF w 60D jest sprawniejszy od 500D przez same punkty krzyżowe czy ten system w nim jest jednak lepszy i taka zmiana ma jakiś sens.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    nie..
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    jakby nie patrzeć, nie opłaca się.
    ebe ebe

  4. #4

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    dlaczego?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    Przesiadłem się kiedyś z 550d na 60d. Nic się zasadniczo nie zmieniło pod kątem skuteczności AF. Doszło trochę ficzerów i tyle. Z perspektywy czasu to była bezsensowna zmiana.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Witam, jestem amatorem, obecnie używam Canon 500D, który jest skalibrowany pod Canon 50mm 1.8 STM. Jednak trafialność AF w punkt to zaledwie 80-85% przypadków, przy 800ISO już wyraźnie szumi. Czy 60D daje duży przeskok względem tego modelu. Oba aparaty są z podobnego okresu, oba mają 9 punktów AF (60D wszystkie krzyżowe, używam głównie innych niż centralny) i generalnie w specyfikacjach nie widać większych różnic na korzyść 60D, a wydać tysiak (+kalibracja, baterie) i mieć to samo to też średni pomysł. Na obu działa magic latern co jest na plus.

    Słyszałem, że AF 60D ma sprawniejszy i ma jakieś podwójne sprawdzanie ostrości, ale nie mogę potwierdzenia tego info znaleźć. Czy AF w 60D jest sprawniejszy od 500D przez same punkty krzyżowe czy ten system w nim jest jednak lepszy i taka zmiana ma jakiś sens.

    Nie wiedziec czemu w 60d zlikwidowano mozliwosc dostrojenia af softwarowo. Poprzednik to mial , nastepcy tez.

    z punktuz widzenia sprawnosci AF to dyskwalifikuje ten aparat.
    To zadna przyjemnosc kazdy kupiony obiektyw , niezalzenie czy nowy czy uzywany odsylac do kalibracji.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    w 500D tex nie ma mikroregulacji. 80D chyba ja ma spowrotem. Ale odeslac obiektyw do mikroregilacji to zaden problem. I tak uzywam tylko 50-tki.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    w 500D tex nie ma mikroregulacji. 80D chyba ja ma spowrotem. Ale odeslac obiektyw do mikroregilacji to zaden problem. I tak uzywam tylko 50-tki.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    jesli to nie jest problemem , to dlaczego piszesz o problemach af?

    mikroregulacje przeprowadza sie co kilkanascie tysiecy wyzwolen.

    kazdy obiektyw wymaga dostrojenia , jesli sie ma szczescie blad moze byc na tyle maly , iz mozna pominac , to bedzie raczej rzadkosc.
    Obiektyw niedostrojny raz trafia raz nie.

    Pomijam fakt , ze w warsztacie mikroregulacje robia z odleglosci kilkudziesieciu cm , a fotografujac z odleglosci wiekszej mikroregulacja moze byc inna.
    90% przypadkow niepewnej pracy AF da sie poprawic mikroregulacja. Czego sie nie da, to szybkosc AF . Tutaj kazdy aparat ma swoje ograniczenia.
    Zamiana 500 na 60 nie ma sensu - juz wiekszy 500 na 50 , ktory mikroregulacje ma.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    500D i obiektyw kalibrowalem w serwisie, 15% przypadkow nadal jest niecelna. 60D ma te punkty krzyzowe, ktorych 500D nie ma, moze w tym jest problem

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

    nie zawsze sensory krzyzowe sa lepsze.
    one dzislaja lepiej tylko wowczas jesli fotografowany element bylby ronowlegly do sensorow.
    to jest rzadki przypadek , aczkolwiek mozliwy.

    mozna porownac .
    powiedzmy, ze sygnal jaki moze dac sensor pojedyczy dla prostopadlego elementu ma wartosc 1 , a szumy wystepujace (zawsze) to np 0,1


    odstep sygnal /szum :

    dla pojedynczego sensora :

    jesli element przebiega prostopadla to masz odstep sygnal szum 1/0,1 = 10
    jesli przebiega pod katem 45 stopni to mamy 1*sin(45)/0,1 = 7
    jesli przebiega ronolegle to masz odstep sygnal szum 1*sin(0)/0,1 = 0 , nie da sie zmierzyc odleglosci


    dla krzyzowych:

    sygnaly i szumy sie dodaja.

    jesli element przebiega prostopadle do jednego z sensorow , tym samym rwnolegle do drugiego wowczas mamy :
    (1+0)/(0.1+0,1) = 5

    jesli przebiega pod katem 45 stopni do obydwu wowczas mamy :

    (1*(sin(45)+1*sin(45))/(0,1+0,1)= 7



    widac ze pojedynczy sensor moze dac lepszy sygnal od krzyzowego , jesl zadbac o to by element przebiegal mozliwie prostopadle do sensora - co nie stanowi problemu.

    zawodzi jedynie , gdy sa linie rownolegle ( lub pod katem plaskim ponizej 45 stopni) - wowczas nalezy obrocic aparat wokol osi o 90 stopni ( lub odpowiedni kat , tak by bylo prostopadle).


    nie mam zadnego kompelksu z powodu sensorow liniowych . przeciwnie uzywam ich chetnie , patrzac jednak w celownik co one wlasciwie mierza.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •