Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Canon 500D vs 60D

Coś już napisał

Domyślnie Canon 500D vs 60D

Witam, jestem amatorem, obecnie używam Canon 500D, który jest skalibrowany pod Canon 50mm 1.8 STM. Jednak trafialność AF w punkt to zaledwie 80-85% przypadków, przy 800ISO już wyraźnie szumi. Czy 60D daje duży przeskok względem tego modelu. Oba aparaty są z podobnego okresu, oba mają 9 punktów AF (60D wszystkie krzyżowe, używam głównie innych niż centralny) i generalnie w specyfikacjach nie widać większych różnic na korzyść 60D, a wydać tysiak (+kalibracja, baterie) i mieć to samo to też średni pomysł. Na obu działa magic latern co jest na plus.

Słyszałem, że AF 60D ma sprawniejszy i ma jakieś podwójne sprawdzanie ostrości, ale nie mogę potwierdzenia tego info znaleźć. Czy AF w 60D jest sprawniejszy od 500D przez same punkty krzyżowe czy ten system w nim jest jednak lepszy i taka zmiana ma jakiś sens.

Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Miasto
    wawa

Domyślnie Odp: Canon 500D vs 60D

nie..
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

Uzależniony
    Miasto
    Jelenia Góra/Wrocław

jakby nie patrzeć, nie opłaca się.

Coś już napisał

dlaczego?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Moderator Awatar Bangi
    Miasto
    Kraków

Przesiadłem się kiedyś z 550d na 60d. Nic się zasadniczo nie zmieniło pod kątem skuteczności AF. Doszło trochę ficzerów i tyle. Z perspektywy czasu to była bezsensowna zmiana.

Pełne uzależnienie

Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Witam, jestem amatorem, obecnie używam Canon 500D, który jest skalibrowany pod Canon 50mm 1.8 STM. Jednak trafialność AF w punkt to zaledwie 80-85% przypadków, przy 800ISO już wyraźnie szumi. Czy 60D daje duży przeskok względem tego modelu. Oba aparaty są z podobnego okresu, oba mają 9 punktów AF (60D wszystkie krzyżowe, używam głównie innych niż centralny) i generalnie w specyfikacjach nie widać większych różnic na korzyść 60D, a wydać tysiak (+kalibracja, baterie) i mieć to samo to też średni pomysł. Na obu działa magic latern co jest na plus.

Słyszałem, że AF 60D ma sprawniejszy i ma jakieś podwójne sprawdzanie ostrości, ale nie mogę potwierdzenia tego info znaleźć. Czy AF w 60D jest sprawniejszy od 500D przez same punkty krzyżowe czy ten system w nim jest jednak lepszy i taka zmiana ma jakiś sens.

Nie wiedziec czemu w 60d zlikwidowano mozliwosc dostrojenia af softwarowo. Poprzednik to mial , nastepcy tez.

z punktuz widzenia sprawnosci AF to dyskwalifikuje ten aparat.
    To zadna przyjemnosc kazdy kupiony obiektyw , niezalzenie czy nowy czy uzywany odsylac do kalibracji.

Coś już napisał

w 500D tex nie ma mikroregulacji. 80D chyba ja ma spowrotem. Ale odeslac obiektyw do mikroregilacji to zaden problem. I tak uzywam tylko 50-tki.

Pełne uzależnienie

Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    w 500D tex nie ma mikroregulacji. 80D chyba ja ma spowrotem. Ale odeslac obiektyw do mikroregilacji to zaden problem. I tak uzywam tylko 50-tki.

jesli to nie jest problemem , to dlaczego piszesz o problemach af?

mikroregulacje przeprowadza sie co kilkanascie tysiecy wyzwolen.

kazdy obiektyw wymaga dostrojenia , jesli sie ma szczescie blad moze byc na tyle maly , iz mozna pominac , to bedzie raczej rzadkosc.
    Obiektyw niedostrojny raz trafia raz nie.

Pomijam fakt , ze w warsztacie mikroregulacje robia z odleglosci kilkudziesieciu cm , a fotografujac z odleglosci wiekszej mikroregulacja moze byc inna.
    90% przypadkow niepewnej pracy AF da sie poprawic mikroregulacja. Czego sie nie da, to szybkosc AF . Tutaj kazdy aparat ma swoje ograniczenia.
    Zamiana 500 na 60 nie ma sensu - juz wiekszy 500 na 50 , ktory mikroregulacje ma.

Coś już napisał

500D i obiektyw kalibrowalem w serwisie, 15% przypadkow nadal jest niecelna. 60D ma te punkty krzyzowe, ktorych 500D nie ma, moze w tym jest problem

Pełne uzależnienie

nie zawsze sensory krzyzowe sa lepsze.
    one dzislaja lepiej tylko wowczas jesli fotografowany element bylby ronowlegly do sensorow.
    to jest rzadki przypadek , aczkolwiek mozliwy.

mozna porownac .
    powiedzmy, ze sygnal jaki moze dac sensor pojedyczy dla prostopadlego elementu ma wartosc 1 , a szumy wystepujace (zawsze) to np 0,1

odstep sygnal /szum :

dla pojedynczego sensora :

jesli element przebiega prostopadla to masz odstep sygnal szum 1/0,1 = 10
    jesli przebiega pod katem 45 stopni to mamy 1*sin(45)/0,1 = 7
    jesli przebiega ronolegle to masz odstep sygnal szum 1*sin(0)/0,1 = 0 , nie da sie zmierzyc odleglosci

dla krzyzowych:

sygnaly i szumy sie dodaja.

jesli element przebiega prostopadle do jednego z sensorow , tym samym rwnolegle do drugiego wowczas mamy :
    (1+0)/(0.1+0,1) = 5

jesli przebiega pod katem 45 stopni do obydwu wowczas mamy :

(1*(sin(45)+1*sin(45))/(0,1+0,1)= 7

widac ze pojedynczy sensor moze dac lepszy sygnal od krzyzowego , jesl zadbac o to by element przebiegal mozliwie prostopadle do sensora - co nie stanowi problemu.

zawodzi jedynie , gdy sa linie rownolegle ( lub pod katem plaskim ponizej 45 stopni) - wowczas nalezy obrocic aparat wokol osi o 90 stopni ( lub odpowiedni kat , tak by bylo prostopadle).

nie mam zadnego kompelksu z powodu sensorow liniowych . przeciwnie uzywam ich chetnie , patrzac jednak w celownik co one wlasciwie mierza.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów