Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

  1. #1

    Domyślnie Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cześć! Co może być przyczyną, że po eksporcie z LR zdjęcia moją inne kolory? Jak na przykładzie, po wyeksportowaniu są bardziej nasycone :/ skąd taka różnica?



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	450,3 KB
ID:	2550

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    Cześć! Co może być przyczyną, że po eksporcie z LR zdjęcia moją inne kolory?
    Pewnie masz różne przestrzenie barw np. w LR pracujesz w Adobe RGB a eksportujesz do sRGB.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    52

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    LR pracuje ze swoją przestrzenią barwną.

    Pytanie - jaka przestrzeń barwna jest wybrana przy eksporcie?

    Pytanie nr.2: - jakiej przeglądarki do zdjęć używasz - i czy ona poprawnie obsługuje pofile barwne?

  4. #4

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Zgadza się. W LR jest Adobe Color. Eksportowałem do wszystkich możliwych wersji srgb, Adobe, Prophoto i pliki nie różnią się między sobą w przeglądarce win10. Zrobiłem mały test: wrzuciłem eksportowane jpg do lightrooma i wyświetlane są prawidłowe. Na note 9 też te jpegi są bardziej nasycone.
    Jaka przestrzeń barwna będzie zalecana do eksportu zdjęć?

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez emilnovy ; 25-07-2019 o 06:48

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    52

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Do eksportu to najlepiej sRGB.

    Mi to wygląda na problem z obsługą profili barwnych przez przeglądarki do zdjęć. Albo masz profile kolorów nie skonfigurowane w windowsie?

    Ja miałem problem z za dużym nasyceniem, gdy przeglądarka FastStone nie obługiwała poprawnie profili. Wtedy sRBG na monitorze, który wyświetla przestrzeń Display P3 wygląda na przesadnie nasycone.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Przeglądarki systemowe Windows nieprawidłowo wyświetlają kolor. Różnica względem aplikacji z CMS jest tym większa, im większa jest różnica gamutu monitora względem sRGB.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    Zgadza się. W LR jest Adobe Color.
    Jaka przestrzeń barwna będzie zalecana do eksportu zdjęć?
    istnieja dwie bujdy zwiazane z adobe , ktore utkwily gleboko w swiadomosci co bardziej zaawansowanych fotografow.

    1. DNG po konwersji row-w to jest to samo , tylko w innym formacie , czyli raw w formacie dng .
    2. aRGB oznacza wiecej kolorow na zdjeciu.

    ad1. nie ten temat wiec pomijamy - ale to nie jest wiecej raw-owi rowny plik/obraz.

    ad2.

    aRGB to jest tylko szerszy zakres kolorow jakie mozna pokazac na monitorze , ale calkowita liczba rozroznialnych kolorow jest ograniczonaprzez glebie bitowa kanalu RGB ,lub przez monitor. Nie ma teoretycznych przeslanek aby zdjecie w aRGB mialo miec rzeczywiscie wiecej kolorow.( do tego potrzebny bylby rzeczywiscie monitor o zwiekszonym gamucie np rzeczywiscie 10b.Ale i w sRGB mielibysmy wiecej kolorow. monitor 8 bit zawierajacy w tablicy LUT kolory z aRGB nie pokaze wiecej kolorow - to jest najczestszy przypadek)
    W praktyce bedzie odwrotnie - to zdjecie w sRGB bedzie mialo wiecej kolorow.
    Dlaczego ? - Dlatego ze dla aRGB ta sama liczba kombinacji kolorystycznych monitora musi rozloczyc sie na szerszy zakres kolorow , czyli odleglosc miedzy kolorami musi byc wieksza. Jesli w naturze nie wystepowaly kolory charakterystyczne tylko obszarowi aRGB , wowczas pozostale kolory zostaja zapisane rzadziej niz w przestrzeni sRGB. Bedzie wiec ich na zdjeciu RGB mniej - mam nadzieje , ze to jest zrozumiale.

    ktora przestrzen wybrac? - zalezy od charakterystyki kolorystycznej motywu:
    jesli wystepuja na nim kolory z aRGB - to oczywiscie aRGB
    jesli wystepuja tylko z sRGB - to oczywiscie z sRGB.
    Jak to sprawdzic?
    poniewaz raw nie ma przypisanej zadnej przestrzeni barwnej , czyli wszystko jedno co mamy nastawione w aparacie , mozemy sprawdzic po wykonaniu zdjecia.
    wywolujemy zdjecie raz w aRGB , raz w sRGB i programem liczacym kolory porownujemy dla ktorego wyboru zdjecie ma wiecej kolorow.
    w 95% bedzie to w przestrzeni sRGB. Roznica bedzie stosunkowo spora - gdzies o 20 % - do 35% wiecej kolorow bedzie liczyc zdjecie w przestrzeni sRGB.
    Roznicy naoczenie i tak nie zobaczymy - mozna ja tylko policzyc.
    a ze taki przypadek jest najczestszy , to decydujemy sie z gory ustawic przestrzen barwna do exportu sRGB.
    Najczesciej w ten sposob zapiszemy wiecej kolorow w naszym zdjeciu RGB. To moze miec znaczenie gdybysmy decydowali sie na dalsza obrobke.

    Ktora przestrzen wybrac? - te, w ktorej uzyskujemy wieksza liczbe kolorow w pliku zdjeciowym RGB.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Osiwieję przez te kolory. To że na jednym ekranie zdjęcie wygląda inaczej w systemowej przeglądarce a inaczej w LR to jak się okazuje jest sprawa niższego rzędu. Zacząłem zdjęcia sprawdzać, na różnych telefonach, ekranach przeglądarkach, laptopach i się złapałem za głowę. Na jednym bledsze na innym bardziej nasycone, może nie są to drastyczne różnice ale są. Dlatego chciałbym ogarnąć proces obróbki tak aby mieć pewność, że zdjęcie po wywołaniu wygląda tak jak powinno na moim monitorze.

    Mam laptopa hp envy x360 z kartą radeon vega 8, podłączony jest do niego DELL UP2516D, mam też pożyczony x-rite i1 display pro. Zdaję sobie sprawę, że monitor ten nie jest najlepszym wyborem w edycji zdjęć ale mam taki i innego nie będę miał póki co a chciałbym go jak najlepiej wykorzystać.

    droga edycji w skrócie:
    W lightroomie, w "external editing" mam ustawione TIFF,adobeRGB,16bit,240,zip. Po edycji w LR wysyłam plik do PS, po edycji klikam zapisz co daje mi plik TIFF w adobeRGB automatycznie pojawiajacy się w LR. Z LR eksportuje do srgb, jpg, 100%

    Podjąłem w sumie juz kilka prób kalibracji ekranu. Kolory po niej wyglądają (na oko) gorzej (blado, matowo) z białego robi się szary. Surowe Rawy nie wyglądają tak jak w aparacie. Sam już nie wiem co widzę, które kolory są prawdziwe?

  9. #9
    Coś już napisał Awatar skinny500
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Bangkok
    Posty
    84

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Nie ma co mieszać tematu zarządzania barwy i kalibracji, bo te dwie rzeczy ogarnia się osobno, a sugerowanie się aplikacjami bez zarządzania barwą ma zero sensu, wiec nie wiem po co w ogóle uruchamiasz na nich zdjęcia. Wpisz sobie w google „KOLORYSTYKA ZDJĘĆ I GRAFIK W PRZEGLĄDARKACH – WYJAŚNIENIE PROBLEMÓW I F.A.Q.” - masz tam test do przeglądarki i do innych programów plus omówienie wszystkich spraw.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez skinny500 Zobacz posta
    sugerowanie się aplikacjami bez zarządzania barwą ma zero sensu, wiec nie wiem po co w ogóle uruchamiasz na nich zdjęcia. Wpisz sobie w google „KOLORYSTYKA ZDJĘĆ I GRAFIK W PRZEGLĄDARKACH – WYJAŚNIENIE PROBLEMÓW I F.A.Q.” - masz tam test do przeglądarki i do innych programów plus omówienie wszystkich spraw.
    nie sugeruje się nimi, sprawdzałem jak widzą to inni. Zależy mi żeby zdjęcia były poprawnie wyświetlane na moim ekranie podczas edycji.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •