Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

Domyślnie Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

Cześć! Co może być przyczyną, że po eksporcie z LR zdjęcia moją inne kolory? Jak na przykładzie, po wyeksportowaniu są bardziej nasycone :/ skąd taka różnica?

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	450,3 KB
ID:	2550

Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Miasto
    Zgorzelec

Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    Cześć! Co może być przyczyną, że po eksporcie z LR zdjęcia moją inne kolory?
    Pewnie masz różne przestrzenie barw np. w LR pracujesz w Adobe RGB a eksportujesz do sRGB.
    EOS R, 16-35/4L IS, 35/2 IS, 70-300L IS, M50, EF-M22, EF-M32, EF-M55-200
    https://500px.com/m_kowalczyk/galleries

Coś już napisał

LR pracuje ze swoją przestrzenią barwną.

Pytanie - jaka przestrzeń barwna jest wybrana przy eksporcie?

Pytanie nr.2: - jakiej przeglądarki do zdjęć używasz - i czy ona poprawnie obsługuje pofile barwne?

Zgadza się. W LR jest Adobe Color. Eksportowałem do wszystkich możliwych wersji srgb, Adobe, Prophoto i pliki nie różnią się między sobą w przeglądarce win10. Zrobiłem mały test: wrzuciłem eksportowane jpg do lightrooma i wyświetlane są prawidłowe. Na note 9 też te jpegi są bardziej nasycone.
    Jaka przestrzeń barwna będzie zalecana do eksportu zdjęć?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez emilnovy ; 25-07-2019 o 05:48

Coś już napisał

Do eksportu to najlepiej sRGB.

Mi to wygląda na problem z obsługą profili barwnych przez przeglądarki do zdjęć. Albo masz profile kolorów nie skonfigurowane w windowsie?

Ja miałem problem z za dużym nasyceniem, gdy przeglądarka FastStone nie obługiwała poprawnie profili. Wtedy sRBG na monitorze, który wyświetla przestrzeń Display P3 wygląda na przesadnie nasycone.

Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Miasto
    Białystok-Warszawa

Przeglądarki systemowe Windows nieprawidłowo wyświetlają kolor. Różnica względem aplikacji z CMS jest tym większa, im większa jest różnica gamutu monitora względem sRGB.

Pełne uzależnienie

Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    Zgadza się. W LR jest Adobe Color.
    Jaka przestrzeń barwna będzie zalecana do eksportu zdjęć?
    istnieja dwie bujdy zwiazane z adobe , ktore utkwily gleboko w swiadomosci co bardziej zaawansowanych fotografow.

1. DNG po konwersji row-w to jest to samo , tylko w innym formacie , czyli raw w formacie dng .
    2. aRGB oznacza wiecej kolorow na zdjeciu.

ad1. nie ten temat wiec pomijamy - ale to nie jest wiecej raw-owi rowny plik/obraz.

ad2.

aRGB to jest tylko szerszy zakres kolorow jakie mozna pokazac na monitorze , ale calkowita liczba rozroznialnych kolorow jest ograniczonaprzez glebie bitowa kanalu RGB ,lub przez monitor. Nie ma teoretycznych przeslanek aby zdjecie w aRGB mialo miec rzeczywiscie wiecej kolorow.( do tego potrzebny bylby rzeczywiscie monitor o zwiekszonym gamucie np rzeczywiscie 10b.Ale i w sRGB mielibysmy wiecej kolorow. monitor 8 bit zawierajacy w tablicy LUT kolory z aRGB nie pokaze wiecej kolorow - to jest najczestszy przypadek)
    W praktyce bedzie odwrotnie - to zdjecie w sRGB bedzie mialo wiecej kolorow.
    Dlaczego ? - Dlatego ze dla aRGB ta sama liczba kombinacji kolorystycznych monitora musi rozloczyc sie na szerszy zakres kolorow , czyli odleglosc miedzy kolorami musi byc wieksza. Jesli w naturze nie wystepowaly kolory charakterystyczne tylko obszarowi aRGB , wowczas pozostale kolory zostaja zapisane rzadziej niz w przestrzeni sRGB. Bedzie wiec ich na zdjeciu RGB mniej - mam nadzieje , ze to jest zrozumiale.

ktora przestrzen wybrac? - zalezy od charakterystyki kolorystycznej motywu:
    jesli wystepuja na nim kolory z aRGB - to oczywiscie aRGB
    jesli wystepuja tylko z sRGB - to oczywiscie z sRGB.
    Jak to sprawdzic?
    poniewaz raw nie ma przypisanej zadnej przestrzeni barwnej , czyli wszystko jedno co mamy nastawione w aparacie , mozemy sprawdzic po wykonaniu zdjecia.
    wywolujemy zdjecie raz w aRGB , raz w sRGB i programem liczacym kolory porownujemy dla ktorego wyboru zdjecie ma wiecej kolorow.
    w 95% bedzie to w przestrzeni sRGB. Roznica bedzie stosunkowo spora - gdzies o 20 % - do 35% wiecej kolorow bedzie liczyc zdjecie w przestrzeni sRGB.
    Roznicy naoczenie i tak nie zobaczymy - mozna ja tylko policzyc.
    a ze taki przypadek jest najczestszy , to decydujemy sie z gory ustawic przestrzen barwna do exportu sRGB.
    Najczesciej w ten sposob zapiszemy wiecej kolorow w naszym zdjeciu RGB. To moze miec znaczenie gdybysmy decydowali sie na dalsza obrobke.

Ktora przestrzen wybrac? - te, w ktorej uzyskujemy wieksza liczbe kolorow w pliku zdjeciowym RGB.

Uprawnienia umieszczania postów