Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Wątek: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Nie ma co mieszać tematu zarządzania barwy i kalibracji, bo te dwie rzeczy ogarnia się osobno, a sugerowanie się aplikacjami bez zarządzania barwą ma zero sensu, wiec nie wiem po co w ogóle uruchamiasz na nich zdjęcia.

    napisal , ze zapisuje zdjecia w sRGB.
    te aplikacje obsluguja sRGB , nie obsluguja aRGB.
    akurat w tym wypadku Problem blednego zarzadzania barwa , doboru blednej przestrzeni barwnej nie wystepuje.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    nie sugeruje się nimi, sprawdzałem jak widzą to inni.
    A skąd Panu w ogóle przyszło do głowy że tak widzą? Jak napisał @skinny500, to jest działanie kompletnie pozbawione sensu. Pan ma oczy przyzwyczajone do swojego głównego ekranu i podejrzenie na telefonie jest zmienione przez zaprogramowany wygląd swojego podstawowego monitora. Mózg się tak od ręki nie przestawia. Przykładowo: Mamy zdjęcie, którego kolorystyka wydaje się ok. Następnie podglądamy na tanim laptopie i jest bardzo zaniebieszczone. Myśli Pan, że "Kowalski", właściciel tego niebieskiego laptopa, tak go widzi? On się na niego gapi latami, nie ma punktu odniesienia i jego adaptacja chromatyczna już dawno nauczyła się filtrować ten niebieski. On widzi normalnie, Pan natomiast na jego ekranie - nie!

    Ogarnięcie CMS jest proste: Nie używamy aplikacji które nie mają zarządzania barwą i tyle. Oczywiście aby aplikacje z CM działały właściwie, monitor powinien mieć poprawny profil w systemie.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 23-08-2019 o 15:35

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Tak by bylo , gdyby Kowalski widzial w swoim zyciu jedynie obraz na monitorze laptopa.
    Ale , ze Kowalski widzi rowniez obraz przez okno , w telewizorze , na komorce , na desktopie , chodzi na spacery podziwiac krajobraz wiec ma doskonale mozliwosci porownawcze.

    to tak jak zalozyc okulary przeciwsloneczne. Natychmiast zorientujemy sie ze wprowadzaja zafarb , szok. po pewnym czasie sie przyzwyczajamy , to nie przeszkadza.
    Ponowny szok , gdy je zdejmiemy .

    Ale jesli za jakis czas ponownie je zalozymy , rowniez zobaczymy roznice. To nie jest tak . ze raz sie przyzwyczailismy i widzimy przez nie dokladnie tak samo jak bez okularow.

    Moim zdaniem to calkowicie naturalne , ze chcemy sprawdzic jak wyglada obraz na innych monitorach - a wyglada czasami masakrycznie.

    Pasus o tym jak pracuje mozg , jest takim uproszczeniem , ze az bledny. Nie odazalbym sie wyjasniac jak pracuje mozg.
    Tego chyba nikt dokladnie nie wie.

  4. #14

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Może ja coś robię źle podczas kalibracji? Może monitor jest walnięty? Po kalibracji, szary robi się lekko rożowawy, biały robi się szary? Jest możliwość zdalnej weryfikacji, kalibracji? Bo już nie mam sił na to.

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Do jakich wartości kalibrujesz monitor w i1profiler?

  6. #16

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    podłączam Della do laptopa poprzez hdmi i usb. Kalibrator bezpośrednio do monitora. Przywracam w monitorze ustawienia fabryczne.
    Rbg primaries: Adobe rgb
    Luminance: 120cd/m
    Display hardware setup: automatic display Control (zaznaczona jest permanentnie, nie mam możliwości zmiany)
    Calubration preset: cal1
    Po pomiarze zapisuję plik, laptopy wyda jakiś systemowy klik (rozumiem że profil się wygrał w tym czasie.
    Resetuje kompa, ustawiam w monitorze Cal1 i ręce mi opadają

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    podłączam Della do laptopa poprzez hdmi i usb. Kalibrator bezpośrednio do monitora. Przywracam w monitorze ustawienia fabryczne.
    Rbg primaries: Adobe rgb
    Luminance: 120cd/m
    Display hardware setup: automatic display Control (zaznaczona jest permanentnie, nie mam możliwości zmiany)
    Calubration preset: cal1
    Po pomiarze zapisuję plik, laptopy wyda jakiś systemowy klik (rozumiem że profil się wygrał w tym czasie.
    Resetuje kompa, ustawiam w monitorze Cal1 i ręce mi opadają

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
    1. Jeżeli masz taką możliwość to nie używaj złącza HDMI do podłączenia laptopa z monitorem.
    2. 120cd? Nie za jasno? Najczęściej używa się 80-100cd
    3. Kalibrujesz w trybie advanced?
    4. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić to skalibruj monitor do przestrzeni sRGB. Twoje problemy związane z kolorem przestaną istnieć.
    Napisałem że jeżeli możesz sobie na to pozwolić. Przy zaawansowanej obróbce typu "beauty" szersza przestrzeń może być wskazana. Osobiście mam monitor szerokogamutowy ale specjalnie skalibrowałem go do przestrzeni sRGB. Są inne fajne rzeczy do robienia niż użeranie się z różnicą kolorów

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez emilnovy Zobacz posta
    Może ja coś robię źle podczas kalibracji?
    Szklana kula akurat w serwisie.

    A poważniej, nie da się w ten sposób ocenić czy coś nie tak. Nie myślał Pan o zaproszeniu do siebie technika który ma jakieś pojęcie w temacie?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Tak by bylo , gdyby Kowalski widzial w swoim zyciu jedynie obraz na monitorze laptopa.
    Ale , ze Kowalski widzi rowniez obraz przez okno , w telewizorze , na komorce , na desktopie , chodzi na spacery podziwiac krajobraz wiec ma doskonale mozliwosci porownawcze.
    Ale z nich nie korzysta.

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Pasus o tym jak pracuje mozg , jest takim uproszczeniem , ze az bledny. Nie odazalbym sie wyjasniac jak pracuje mozg.
    Tego chyba nikt dokladnie nie wie.
    I słusznie, bo nic takiego nie zostało napisane. Wspomniałem o fakcie jak mózg nie pracuje, co jest doskonale udokumentowane w literaturze fachowej.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ... Nie myślał Pan o zaproszeniu do siebie technika który ma jakieś pojęcie w temacie?
    Gdyby znalazł się ktoś w mojej okolicy (Człuchów) to chętnie

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Inne kolory zdjęć po eksporcie z LR

    Zadbaj o to w jakich warunkach robisz kalibracje.

    dostaniesz inny wynik jesli bedziesz kalibrowal w pokoju przez ktorego okno dostaje sie swiatlo sloneczne , a inny gdy bedzie pochmurnie.

    najpierw zadbaj o oswietlenie w pokoju/ otoczeniu monitora - lampa o temp w granicach 5500 - 6000 K - Swietlowka.
    Zadne tanie ledy o niskim RA.

    ustabilizuj warunki oswietleniowe w pokoju , nastepnie rob kalibracje.
    przeszedlbym na sRGB. Rzadko mialbys porofit kolorystyczny pracujac w aRGB , czesciej bedziesz mial korzysci z sRGB.
    roznic przerzucajac miedzy tymi dwiema przestrzeniami i tak nie zobaczysz.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •