Strona 12 z 19 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 186

Wątek: Sony A7R IV - prezentacja

  1. #111
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 365

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    zapis T= 1/f jest od strony formalnej prawidlowy


    1 ma wymiar m*sek
    f ma wymiar m
    T - sek

    to,ze sie nie zwyklo pisac obok wzoru jednostek , nie oznacza ze formalnie jest blednie.

    --- Kolejny post ---

    "Wydaje mi się, że do wyliczenia granicznego czasu otwarcia migawki dla zdjęć z ręki wykorzystano wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym z zerową prędkością początkową, w którym przyspieszeniem jest przyspieszenie ziemskie, a więc jest to wzór na swobodny upadek ciała. Przyjęto także pewne założenia wstępne, np., że ogniskowa obiektywu wynosi 50 mm, plamka rozproszenia 0,025 mm, a skala odwzorowania wynosi 1:100, czyli zdjęcie jest robione ze stukrotnej odległości ogniskowej, a więc z 5 m."

    raczej nie przyjeto wstepnie ogniskowej , dlatego ze f jest zmienna. To tak jakbysmy chcili badac wplyw zmian x na y przy ustalonym wstepnie x - oczywiscie niemozliwe. Wlasnie o to chodzi zeby okreslic zmiany w zaleznosci od zmiennej ogniskowej.
    Dla okreslonej szybkosci ruchu aparatu od skali powiekszenia zalezy predkosc postepowa obrazu na matrycy , a ta zalezy od odleglosci i ogniskowej.

    w goralskm wzorze ustalono odleglosc a nie ogniskowa.
    trudno tez sobie wyobrazic aby drzaca reka fotografa opadala swobodnie ruchem jednostajnie przyspieszonym. Wyzwolenie migawki wystepuje w dowolnym , przypadkowym punkcie czasowym , gdy reka jest w ruchu , rowniez ku gorze - a nie jest to wowczas swobodne opadanie..

    same drgania Maja Charakter zlozony , to jest nalozenie sie ruchu posuwisto -zwrotnego lekko skosnie gora/dol i obrot . Czyli nakladaja sie dwa rodzaje ruchu. Raczej na drodze empirii stwierdzono jaka jest to zaleznosc liczbowa , sam ksztalt wzoru mozna latwo wydedukowac.
    Można sobie stworzyć układ równań, w których jest wiele zmiennych, i ten układ rozwiązywać obliczając każdą z nich, ale tu chodzi o jedną zmienną. Skala odwzorowania jest zależna liniowo i wprost proporcjonalna do ogniskowej, a więc daną zależność dla jednej ogniskowej można określić dla innej na zasadzie proporcjonalności.

    Aby rozwiązać jedno równanie, to może być w nim tylko jedna zmienna, a pozostałe wartości muszą być znane i podstawione do równania, tak więc trzeba przyjąć założenia wstępne, które pozwolą te dane podstawić.

    Gdybym do przedstawionego przez siebie wzoru podstawił współczynnik wynikający ze skali odwzorowania nie 1:100, lecz 1:1000, to z równania by wyszło, że robiąc obiektywem 50 mm zdjęcie na nieskończoność wystarczy ca 1/14 s, ale dla świętego spokoju przyjęto wynik mniej optymistyczny, czyli 1/50 s.

    Czy zdjęcie wykonane z ręki przy 1/15 s i nastawie obiektywu na nieskończoność byłoby ostre? Sprawdziłem to empirycznie i powiem tak: patrząc na piksele matrycy 20 Mp z EOS-a 6D jest ono mniej ostre, niż zrobione przy 1/50 s, ale należy sobie uświadomić jedną rzecz: w "ancient regimee" wielkość plamki rozproszenia i wszelkie zależności GO zostały określony tylko i wyłącznie dla odbitki wykonanej na papierze w rozmiarze 10 x 15 cm, i dla żadnego innego przypadku. W razie wykonywania odbitki w większej skali te zależności się zmieniają, a w przypadku fotografii cyfrowej i ocenie obrazu per piksel zmieniają się dramatycznie. W każdym bądź razie, gdybym wykonał wydruk 10 x 15 cm z klatki naświetlonej EOS-em 6D, obiektywem 50 mm nastawionym na nieskończoność i naświetlonej przy 1/15 s, to odbitka byłaby tak samo ostra, jak ta z klatki zrobionej przy 1/50 s. Dopiero przy większym wydruku byłoby widać różnicę.

    Drgania ręki ludzkiej są kompletnie nieprzewidywalne, można je jedynie uśrednić, wyliczyć dominantę, wartość oczekiwaną, medianę etc, ale po co? Możemy nadać aparatowi przyspieszenie nawet 5G, ale co z tego? Trzeba się ograniczyć do jakiegoś określonego precyzyjnie przypadku i takim przypadkiem może być niewyhamowany przez nasze mięśnie swobodny upadek aparatu, przy którym to założeniu, i przy założeniu pozostałych zmiennych, przypadkowo wychodzi wartość zgadzająca się mniej- więcej z tym, co zostało już usankcjonowane. Na pewno każdą wyliczoną stałą fizyczną potwierdza się empirycznie i na pewno zostało to uczynione.

    W moim wzorze jest tylko jeden współczynnik założony wstępnie- to jest mnożnik 100 wynikający ze skali odwzorowania 1:100, a o tym, że obliczenie dotyczy obiektywu 50 mm, wiemy tylko na marginesie, bo ogniskowa we wzorze nie występuje. Ale wynik równania sprawdza się dla obiektywu 50 mm, natomiast nie będzie adekwatny dla żadnej innej ogniskowej. Obliczenia dla innych ogniskowych można dokonać tylko na zasadzie proporcjonalności zależności geometrycznych zależnych od proporcji dwóch ogniskowych do siebie, a więc stworzyć układ równań.

    Równanie może być właściwe dla innej ogniskowej tylko przy zmianie skali odwzorowania tak, aby wynik liczbowy obliczonego czasu wyszedł 1/f, ale wtedy dalej na zasadzie proporcjonalności obliczymy wyniki dla każdej innej ogniskowej i będą one takie same jak w poprzednim założeniu, ale najważniejsze jest to, że empirycznie taka zależność t=1/f została potwierdzona.

    Aby równanie odnosiło się do dowolnej ogniskowej wystarczy też do niego wstawić faktor określający stosunek ogniskowej 50 mm do tej ogniskowej. Dla ogniskowej 50 mm miałby on wartość 1, a dla 100 mm wartość 0,5 itd.

    Uzasadnienie tego faktora jest następujące: w gruncie rzeczy nie chodzi tu o swobodny upadek, bo dla niego, i przy zachowaniu równoległości osi optycznej do ziemi, wynik równania byłby identyczny dla dowolnej ogniskowej z powodu identycznego równoległego przesunięcia się osi w ruchu prostoliniowym, ale chodzi o obrót osi względem ogniska obiektywu pod wpływem siły grawitacji. Pionowa składowa wektora przesunięcia czołówki obiektywu przy przesunięciu kątowym różni się w tym ujęciu o pomijalną wartość od przesunięcia w ruchu prostoliniowym, ale do głosu dochodzą zależności kątowe wynikające z kątów widzenia obiektywów o różnych ogniskowych i fakt ich prostoliniowej zależności od ogniskowej po stronie obrazowej.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  2. #112
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #113
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 432

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja


  4. #114

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Ja od dwóch dni mam swojego R4. Pewnie podzielę się niebawem jakimiś obserwacjami.

    Dane na p2p są ode mnie wiec jak nie pasują to jest kogo bić

    P,paw


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  5. #115
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Ja od dwóch dni mam swojego R4. Pewnie podzielę się niebawem jakimiś obserwacjami.

    Dane na p2p są ode mnie wiec jak nie pasują to jest kogo bić

    P,paw


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    Z jakiego aparatu korzystałeś do tej pory ?
    Daj porównania do A7R4

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  6. #116

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Z jakiego aparatu korzystałeś do tej pory ?
    Daj porównania do A7R4

    jp
    Masz krótką pamięć ;-) Miałem R3.

    Kilka słów: https://pawel.online/a7-r-czwarty/

    p,paw.
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  7. #117
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Masz krótką pamięć ;-) Miałem R3.

    Kilka słów: https://pawel.online/a7-r-czwarty/

    p,paw.
    Szkoda że użyłeś czasu przeszłego, najlepiej się porównuje mając "oba" do dyspozycji.

    jp

    PS
    Istnieje szansa byś podpiął "na chwilę" jakiegoś (np 85mm) Batisa ?
    Chodzi o 1 odczyt by uzupełnić tabelkę w #90
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 31-08-2019 o 22:05
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  8. #118

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    R3 jeszcze mam, ale jest już spakowany i czeka na kupca.
    Poza tym na tyle dużo go używałem, że parametry funkcjonalne jestem w stanie porównać "z głowy".

    Batisa żadnego nie posiadam, nie potrzebuję.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  9. #119
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    R3 jeszcze mam, ale jest już spakowany i czeka na kupca.
    Poza tym na tyle dużo go używałem, że parametry funkcjonalne jestem w stanie porównać "z głowy".

    Batisa żadnego nie posiadam, nie potrzebuję.

    p,paw
    Myślałeś o 2 aparatach w plecaku ?

    Kombinacji wiele, ale np. :
    1.
    Podpięty "na stałe" długi obiektyw (np. 70-200, 100-400, ...) z nałożoną osłoną tak umieszczony w plecaku że można wyjąć "natychmiast" i "natychmiast" robić zdjęcia, schować do plecaka.
    Cała "automatyka" skonfigurowana pod ten obiektyw
    2.
    Podpięty (z osłoną) najczęściej używany obiektyw (np. jeden z 12-24, 24, 40, .....) i zamiana gdy potrzeba

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 01-09-2019 o 14:52
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  10. #120

    Domyślnie Odp: Sony A7R IV - prezentacja

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Myślałeś o 2 aparatach w plecaku ?
    Absolutnie to nie moja bajka. Jedna puszka na moje potrzeby to i tak za dużo.
    Nie robię zdjęć, które wymagały by puszki w gotowości - jak potrzebuję innego szkła po prostu zmieniam.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

Strona 12 z 19 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •