Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Filtr szary połówkowy - czy warto?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Witajcie po dłuższej przerwie mam dylemat - otóż wybieram się niedługo na wakacje i będę focić krajobrazy górskie. Mam szeroki kąt ale wszędzie mi polecają do tego filtr połówkowy szary. Jakoś średnio mam ochotę wydać na niego kasę, bo miałam już takie czy inne filtry i zabrzmi to może beznadziejnie, ale ja nie czuję by coś zmieniały. Jednakowoż się waham bo trochę nie do końca zadowala mnie zakres totalny w moim m6. Czy faktycznie warto się skusić? proszę o rade bo ten który i polecają kosztuje 300zł.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 316

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    tak mz - 300zł za filtr to tanio (ale zależy od rozmiaru), jeśli to cena z holderem to bardzo tanio - nie kupowałbym bo za tanio żeby było dobrze, jeśli okrągły nakręcany to też bym nie kupował - takie filtry zwykle tworzą system i zwykle kończy się na jakimś komplecie typu: gęsty szary, mniej gęsty szary, połówki - kilka sztuk, polar ewentualnie jakiś reverse ale ogolnie to z posta nie wynika jaki obiektyw i jakie filtry (i jaki rozmiar) nie wiadomo nawet czy to ma być fitr prostokątny czy okrągły więc trudno coś więcej powiedzieć - co do meritum szkół jest kilka jedni twierdzą ze duży DR współczesnych aparatów czyni takie filtry zbędnymi a gradient mozna se dorobić w postprocesie jak ktoś lubi (ale to raczej nie ci co są w naszym ulubionym systemie) inni że se można dwa zdjęcia zrobić i złożyć jeszcze inni że wolą mieć od razu dobrze zrobione - co człowiek to opinia.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 02-07-2019 o 20:38

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    297

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    jeżeli ma to byś jednorazowy wydatek tylko na wakacje a później wrzucisz filtr do szafki i nie będziesz go już używać to nie kupuj, dużo można samemu podziałać np w LR. A po drugie piszesz że miałaś różne filtry i wg Ciebie nic one nie zmieniały to tym bardziej nie kupuj skoro nie wiesz co do czego i jak działa. Może warto by było pierwsze się zapoznać z tym do czego takie filtry się używa a nie pytać czy kupić czy nie ?
    R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
    https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    ma to być filtr okrągły szary Hoya gradacyjny Graduated ND10, 58 mm do obiektywu canon ef-m 11-22 mm. Z założenia chodzi mi o zmiejszenie kontrastu bo czasem mi się prześwietla niebo. Co to jest holder nie mam pojęcia
    Ostatnio edytowane przez asz ; 02-07-2019 o 20:56

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Cytat Zamieszczone przez asz Zobacz posta
    ma to być filtr okrągły szary Hoya gradacyjny Graduated ND10, 58 mm do obiektywu canon ef-m 11-22 mm. Z założenia chodzi mi o zmiejszenie kontrastu bo czasem mi się prześwietla niebo. Co to jest holder nie mam pojęcia
    To raczej Ty prześwietlasz czasem niebo a nie się prześwietla
    Sama sobie odpowiedziałaś. Naświetlaj tak, żeby nie było przepaleń na niebie. Potem przy obróbce RAWa bez problemów sobie poradzisz. Matryca w M6 może sporo na ISO 100 - cienie powyciągasz, światła przygasisz. Na nic ten filtr.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    ok. chyba macie rację lepiej zaoszczędze trochę na sensowniejszy wydatek DZIĘKI WIELKIE

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 316

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Cytat Zamieszczone przez asz Zobacz posta
    Co to jest holder nie mam pojęcia
    to taki dinks co pozwala na okrągły obiektyw założyć kwadratowy filtr

    http://www.leefilters.com/index.php/camera/system

    powyżej link do przykładowego systemu

    swoją drogą nieźle się canon wyrobił z filtrami 55mm na tym obiektywie jeśli ef-s c10-22 ma 77mm

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Cytat Zamieszczone przez asz Zobacz posta
    i zabrzmi to może beznadziejnie
    no właśnie. jeśli nie "czujesz", aby filtr połówkowy cokolwiek zmieniał u Ciebie, to po co się tym martwić. z daleka widać - i faktycznie jest to beznadziejne - że pytasz o zakup czegoś, czego nawet nie wiesz czym jest. pozdro lol
    ebe ebe

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Cytat Zamieszczone przez p0m Zobacz posta
    no właśnie. jeśli nie "czujesz", aby filtr połówkowy cokolwiek zmieniał u Ciebie, to po co się tym martwić. z daleka widać - i faktycznie jest to beznadziejne - że pytasz o zakup czegoś, czego nawet nie wiesz czym jest. pozdro lol
    no widzisz jaka ja niedorozwinięta jestem wybacz, że urągam moimi wpisami twojej inteligencji ...

    NB.
    tylko jak już jesteś taki inteligentny to popracuj trochę nad polską składnią z łaski swojej...
    Ostatnio edytowane przez asz ; 03-07-2019 o 11:26

  10. #10
    Początki nałogu Awatar rysib
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    47
    Posty
    281

    Domyślnie Odp: Filtr szary połówkowy - czy warto?

    Cześć.
    Ze 2-3 lata temu też rozważałem zakup szarej połówki. Ceny są spore (szczególnie z uchwytami). Ale postanowiłem spróbować wersji ekonomicznej na start. Kupiłem filtr szary połówkowy Hitech z miękkim przejściem i stosowałem bez żadnego uchwytu (koszt ok. 100 zł). Jak czułem potrzebę użycia go, wyciągałem z plecaka, ściągałem tulipanek z obiektywu, robiłem pomiar światła i przykładałem filtr do obiektywu. Działa do dziś i żadnego uchwytu nie kupuję. Filtr (lub filtry) zawsze możesz włożyć do plecaka i "szafa gra".
    Pozdrawiam Rysiek

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •