Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: RODO na zawodach szkolnych?

  1. #1
    Początki nałogu Awatar pe.en.de
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Posty
    321

    Domyślnie RODO na zawodach szkolnych?

    Witam.
    Wybieram się właśnie na zawody szkolne i chciałbym zrobić dziecku kilka zdjęć oraz nakręcić jakiś krótki filmik.
    Ale dochodzą mnie słuchy o strasznej burzy wywołanej przez nauczycieli, którzy wpatrzyli jakiegoś ojca kręcącego zawody w zeszłym roku. I wrzeszczą że to ponoć nielegalne. Z tego co wiem to facet kręcił to dosyć nędzną kamerką i nikomu nie udostępniał materiału.
    Wiecie coś na temat zakazu kręcenia filmów na zawodach szkolnych? Ew. robienia zdjęć? Ktoś coś wie na temat obowiązujących przepisów w tym zakresie? Aby móc powołać się na nie w razie konfrontacji?
    Starając się być obiektywnym, wyrażam jednak subiektywną opinę.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  3. #3
    Początki nałogu Awatar pe.en.de
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta
    Ale z tego co się zorientowałem to wszystkie te przepisy dotyczą zarządców monitoringu szkolnego i zasad z wiązanych z przetwarzaniem przez nich.
    Nie ma tam żadnego odniesienia się do okazjonalnej rejestracji wizerunku przez osoby nie związane ze szkołą.
    Starając się być obiektywnym, wyrażam jednak subiektywną opinę.

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez pe.en.de Zobacz posta
    Witam.
    Wybieram się właśnie na zawody szkolne i chciałbym zrobić dziecku kilka zdjęć oraz nakręcić jakiś krótki filmik.
    a może warto by podejść do dyrektora szkoły i zapytać? w sumie abyś mógł utrwalać czyiś wizerunek musisz mieć jego zgodę (w większości przypadków).

    a tak na marginesie - nie dziwię się tym nauczycielom. w dzisiejszych czasach każdy rodzic może zrobić gównoburzę o to, że jakiś facet robił zdjęcia ich dziecku na zawodach a oni nie wyrażają zgody.
    ebe ebe

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Ale czy to dotyczy utrwalania wizerunku czy raczej publikowania? Ja myślę choć mogę się mylić że robic zdjęcia czy filmowac na własny użytek można natomiast nie można tego wrzucać do netu czy gdzies indziej publikować/udostępniać bez zgody osob znajdujących się na zdjęciach czy filmie.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez Marcinus Zobacz posta
    Ale czy to dotyczy utrwalania wizerunku czy raczej publikowania? Ja myślę choć mogę się mylić że robic zdjęcia czy filmowac na własny użytek można natomiast nie można tego wrzucać do netu czy gdzies indziej publikować/udostępniać bez zgody osob znajdujących się na zdjęciach czy filmie.
    Do utrwalania wizerunku tez musisz mieć zgodę. Choć jak napisałem wcześniej są wyjątki np. gdy sobie fotografujesz budynek i ktoś przechodzi albo jest w tle albo jest to spotkanie publiczne. Pamiętaj jednak, że szkoła i fotografowanie dzieci to śliski temat. Dzieciak się poskarży, rodzic złoży skargę, same problemy, nie dziwie się nauczycielom, że są restrykcyjni.
    Ostatnio edytowane przez p0m ; 10-06-2019 o 02:41
    ebe ebe

  7. #7
    Początki nałogu Awatar pe.en.de
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez p0m Zobacz posta
    a może warto by podejść do dyrektora szkoły i zapytać? w sumie abyś mógł utrwalać czyiś wizerunek musisz mieć jego zgodę (w większości przypadków).

    a tak na marginesie - nie dziwię się tym nauczycielom. w dzisiejszych czasach każdy rodzic może zrobić gównoburzę o to, że jakiś facet robił zdjęcia ich dziecku na zawodach a oni nie wyrażają zgody.
    A co ma dyrektor do zgody uczestników i widzów zawodów?
    Chodzi o to gdzie jest napisane że można lub nie, utrwalać wizerunek na masowych otwartych zawodach. Czy samo uczestnictwo w takim wydarzeniu już samo w sobie nie jest zgodą na utrwalenie wizerunku. Inna sprawa że oczywiście bez prawa do publikacji i przetwarzania. W końcu gdyby było to przestępstwem to przy bramie wyjściowej stali by policjanci konfiskujący wszystkim telefony i aparaty a właścicieli by aresztowano za wykonanie zdjęcia.
    I o to mi chodzi: Czy jak zrobię zdjęcie na własny użytek to podlegam pod paragraf czy nie?
    A to już dotyczy chyba wszystkich na tym forum.
    Starając się być obiektywnym, wyrażam jednak subiektywną opinę.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    W wielu szkołach na początku roku rodzice dostają kwity do podpisania, ze zgadzają się lub nie na publikacje wizerunku dziecka, w tym właśnie takiego wizerunku powstałego podczas konkursów/ zawodów szkolnych. Najlepiej spytaj się w dyrekcji jak szkoła uregulowała tę kwestię.

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez chester_jds Zobacz posta
    W wielu szkołach na początku roku rodzice dostają kwity do podpisania, ze zgadzają się lub nie na publikacje wizerunku dziecka, w tym właśnie takiego wizerunku powstałego podczas konkursów/ zawodów szkolnych. Najlepiej spytaj się w dyrekcji jak szkoła uregulowała tę kwestię.
    dokładnie, w wielu placówkach jest także uściślone w takich oświadczeniach/zgodach w jakim celu/w jakim miejscu będzie publikowany wizerunek dzieci.
    ebe ebe

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: RODO na zawodach szkolnych?

    Cytat Zamieszczone przez p0m Zobacz posta
    Do utrwalania wizerunku tez musisz mieć zgodę. Choć jak napisałem wcześniej są wyjątki np. gdy sobie fotografujesz budynek i ktoś przechodzi albo jest w tle albo jest to spotkanie publiczne. Pamiętaj jednak, że szkoła i fotografowanie dzieci to śliski temat. Dzieciak się poskarży, rodzic złoży skargę, same problemy, nie dziwie się nauczycielom, że są restrykcyjni.
    To jeśli do utrwalania wizerunku potrzeba zgody to czy używanie kamerek samochodowych nie byłoby zakazane? Przecież jadąc ulicą utrwalam wizerunki wszystkich uczestników ruchu w tym pieszych a używanie kamerek nie jest zabronione mowiono o tym w telewizji w programach o rodo - zabronione jest rozpowszechnianie takich nagrań np na yt. Ogólnie yeraz z tym rodo to masakra i nikt do końca nie wie co wolno a czego nie wolno.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •