Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Filtry Cokin

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Rumia
    Posty
    278

    Domyślnie Filtry Cokin

    Hej!
    Mam problem, bo nie mogę znaleźć dobrych filtrów z systemu Cokin. Zamówiłem sobie z Chin filtr pełny ND16 i o ile przyciemniał przyjemnie i te czasy naprawdę wychodziły fajnie długie, o tyle po zrzuceniu tego na duży ekran, okazywalo się że zdjęcia nie są ostre. Potem kupiłem inny filtr, juz z polskiego sklepu i znowu to samo. Oba filtry są plastikowe. I teraz mam pytanie - czy i gdzie dostanę filtry lepszej jakości, które nie zepsują mi zdjęcia? Oraz czy są filtry szklane czy tylko plastikowe, a rozchodzi sie o jakość tego plastiku?
    Pzdr
    Konserwy: Canon 450D + Canon 70D i kilka słoiczków: Canon 28-70 + Canon 50 1.8 + Tokina 12-24 + Sigma 18-50 2.8
    www.wszedzieinigdzie.pl - blog podróżniczy, zapraszam

  2. #2

    Domyślnie Odp: Filtry Cokin

    W uchwyt mozesz zalozyc dwa albo trzy filtry-. Moze lepiej dwa oryginaly np: ND8 +ND2, ND8+ND4. Na Amazonie znajdziesz za 38 EUR komplet z serii P (48 mm do 82 mm gwint) Cokin M Full ND Graufilter-Kit H300-01. SA tam 3 filtry: ND 2, ND4, ND8
    Pozdrawiam

  3. #3
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: Filtry Cokin

    ktory to jest w ogole rozmiar Cokin?


    osobiscie tez mialem przypadlosc taniego ND z Chin, bo kupilem z Amazona za cene jednego adaptera firmowego Cokin caly chinski zestaw z kompletem adapterow (to mi bylo potrzebne), uchwytem i jeszcze kilkoma filtrami. wszystkie filtry byly z plastiku, nadawaly sie z miejsca do smieci, bo zdjec tym nie wolno robic.

    filtry firmowe Cokina sa takie sobie (oni nie robia ND tylko filtry buraczkowo-szare) ale przynajmniej zrobione z zywicy. podobnie filtry Hitech albo 84.5 (taka slowacja marka), ktore sa w miare przystepne cenowo i przyzwoite optycznie. przy czym ze wzgledu na zafarby lepiej zostac przy ND8 niz od razu rzucac sie na ND16, bo one maja normalnie wieksze bledy kolorow.

    laczenie dwoch filtrow jest IMHO jeszcze gorszym pomyslem, bo zafarby sie kumuluja i sa nierzadko wieksze niz na pojedynczym, gestszym filtrze.


    chcesz niedrogi filtr ND albo polowkowy do Cokina P - szukaj 84.5 ( http://www.84dot5mm.com/ )
    www albo tez flickr

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Filtry Cokin

    ND16 to te długie czasy wychodziły chyba w nocy - cztery działki to może do jakiegoś portretu pełnym słońcu by się od biedy nadało jak czasy wyskakują poza zakres czasów amatorskiego korpusu
    długie czasy to się zaczynają od ND400 (no ND64 może mieć zastosowanie ale wieczorkiem) albo ND1000
    łączenie tanich ND to słaby pomysł, tych odrobinę droższych (np. hitech) również - wiem bo kiedyś próbowałem
    hitech ma buraczkowy zafarb ale z ostrością nie było problemu - moze masz problem ze statywem a nie filtrem to również możliwe

    filtrów szklanych jest sporo - nakręcane np. ndx400 hoji są szklane (ten to dopiero ma fajny zafarb), z kwadratowych np lee big stopper ND1000 czy little stopper są szklane ale nie ma rozmiaru cokina, prawie każdy poważniejszy producent ma filtry szklane (pełne i czasem połówki) w swojej ofercie - zwykle są droższe i łatwiej się tłuką, a trudniej rysują - powiedziałbym że te konkretnie gęste to zawsze są szklane
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 22-05-2019 o 14:37

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Rumia
    Posty
    278

    Domyślnie Odp: Filtry Cokin

    No nie wiem, mi ND16 przyciemniało z 1/4000 do 1/60, więc całkiem spoko. Nad ranem z 1,5 sekundy do prawie 10.

    Co do samych filtrów, to chciałem spróbować Cokina, bo wygodne jest używanie tych samych filtrów we wszystkich obiektywach, zmieniając jedynie adapter. Jeśli chodzi o ostrość, to problemu ze statywem nie mam, bo mam zrobione to samo ujęcie z filtrem i bez filtra, w tych samych warunkach. "Bez" jest ostre jak żyleta, "z" jest nieostre. Chciałem uniknąć filtrów nakręcanych, gdyż mówimy tutaj o szerokich 12mm i mocno boję się o winietowanie, czego przy Cokinie nie zauważyłem.
    Konserwy: Canon 450D + Canon 70D i kilka słoiczków: Canon 28-70 + Canon 50 1.8 + Tokina 12-24 + Sigma 18-50 2.8
    www.wszedzieinigdzie.pl - blog podróżniczy, zapraszam

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Filtry Cokin

    Cytat Zamieszczone przez mateuszw3 Zobacz posta
    No nie wiem, mi ND16 przyciemniało z 1/4000 do 1/60, więc całkiem spoko. Nad ranem z 1,5 sekundy do prawie 10.

    Co do samych filtrów, to chciałem spróbować Cokina, bo wygodne jest używanie tych samych filtrów we wszystkich obiektywach, zmieniając jedynie adapter. Jeśli chodzi o ostrość, to problemu ze statywem nie mam, bo mam zrobione to samo ujęcie z filtrem i bez filtra, w tych samych warunkach. "Bez" jest ostre jak żyleta, "z" jest nieostre. Chciałem uniknąć filtrów nakręcanych, gdyż mówimy tutaj o szerokich 12mm i mocno boję się o winietowanie, czego przy Cokinie nie zauważyłem.
    Zastosowanie filtru nd16 powinno wydłużyć czas z 1/4000 do 1/250 s.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Filtry Cokin

    wychodzi że ten fitr ND16 jest filtrem ND64 w dzień a rankiem już tylko ND8 - i chciałby wiedzieć po co zmieniać 1/4000 na 1/250 bo nic sensownego nie przychodzi mi do głowy zresztą podobnie jak z 1.5s na prawie 10 też nie wiem co to ma niby dać?

    co właściwie chcesz osiągnąć tym filtrem wodospad czy ruch chmur? ludzi chcesz focić?
    używasz jeden filtr czy łączysz to z połówką?

    co do meritum
    hitech produkuje filtry szklane - chyba wszystkie z serii firecrest o wielkości 85mm są szklane nawet połówki, większość firm np. ta z linku podanego przez akustyka produkuje filtry gęste (3.0 10 stopni ND1000 lub odrobinę słabsze) ze szkła

    nie wiem nic o jakości tego szklanego hitecha ale pewnie jest nieźle, hitech z żywicy w zależności od piszącego nie ma zafarbu lub ma zafarb buraczkowy - ja skłaniam się do wersji o zafarbie bo używałem i wiem co musiałem robić aby zafarbu się pozbyć

    jeśli używasz pojedynczy nd (bez dodatkowej połówki) to holder kwadratowy nie ma sensu szybciej pracuje się z nakręcanym (wiem bo nadal używam i nakręcanych i kwadratowych), jeśli w holderze używasz 2 filtry nd + połówka to cokin 85mm nie ma sensu (nawet na apsc) im szybciej zmienisz system na 100mm tym mniej kasy wydasz na niepotrzebne rzeczy, jeśli chcesz używać jeszcze polara z tym holderem to temat trzeba sobie rozkminić (głównie cenowo)

    napisałem parę słów bo zdarzyło mi się używać kiedyś filtry prostokątne 85mm a następnie 100mm w różnych konfiguracjach cokin hitech lee i do tego okrągła hoja ndx400 i uważam że taniej jest się uczyć na cudzych błedach niż na swoich, aktualnie używam 4 połówek lee, big stopera, little stopera i lee landscape polaryzatora 105mm i robię (już od dość długiego czasu) po prostu zdjęcia nie oglądając reklam i ofert innych wspaniałych systemów filtrowych bo nie odczuwam potrzeby zmiany czegokolwiek.

  8. #8
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: Odp: Filtry Cokin

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    co do meritum
    hitech produkuje filtry szklane - chyba wszystkie z serii firecrest o wielkości 85mm są szklane nawet połówki, większość firm np. ta z linku podanego przez akustyka produkuje filtry gęste (3.0 10 stopni ND1000 lub odrobinę słabsze) ze szkła
    Hitech nie robi szklanych polowek. tylko jednolite ND sa ze szkla
    https://www.formatt-hitech.com/

    podobnie Lee czy Nisi.

    to z tych drozszych i lepszych filtrow.


    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    nie wiem nic o jakości tego szklanego hitecha ale pewnie jest nieźle, hitech z żywicy w zależności od piszącego nie ma zafarbu lub ma zafarb buraczkowy - ja skłaniam się do wersji o zafarbie bo używałem i wiem co musiałem robić aby zafarbu się pozbyć
    mam Hitecha Firecrest ND 64x. ten ma chlodny zafarb. to nie jest filtr barwiony dydymem (jak zwyczajowo ND) tylko dwie plytki szklane z wprasowana w srodek folia przyciemniajaca (mozna to zobaczyc na rancie filtra). to jest zauwazalny chlodny zafarb (na poziomie filtra 82A) ale tez dobrze sie koryguje w LR.

    polowkowe Hitechy mam/mialem tylko ze starszych serii. z roznych rocznikow przez ostatnie 15 lat. zdarzyl mi sie jeden Hitech o raczej chlodniejszym zafarbie, ale ogolnie sa one w wiekszosci wlasnie buraczkowo-ocieplajace

    filtry 84.5 sa z gatunku chlodniejszych w swietle dziennym, ale tez potrafia zaburaczkowac przy zachodzie slonca.

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    jeśli używasz pojedynczy nd (bez dodatkowej połówki) to holder kwadratowy nie ma sensu szybciej pracuje się z nakręcanym (wiem bo nadal używam i nakręcanych i kwadratowych)
    no chyba ze jest kilka obiektywow o roznej srednicy
    www albo tez flickr

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Filtry Cokin

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    Hitech nie robi szklanych polowek. tylko jednolite ND sa ze szkla
    https://www.formatt-hitech.com/

    podobnie Lee czy Nisi.

    to z tych drozszych i lepszych filtrow.
    pewnie się nie umiem rozczytać w marketingowym bełkocie ale wydaje się firecresty są szklane nawet 85mm

    "Firecrest is a revolutionary new type of ND filter from Formatt-Hitech. Rather than dyed resin, Firecrest is a rare earth metal coating used to create hyper neutral NDs. The filters are made from 2mm thick Schott Superwite glass, and the multicoating is bonded in the middle to increase scratch resistance. "

    bo schott glass to zawsze było szkło (takie szkło mineralne czyli szkło)

    link do oferty:
    https://www.formatt-hitech.com/filte...t-85mm-nd-grad

    ale mogę się mylić więc warto mnie naprostować w temacie

  10. #10
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: Odp: Re: Odp: Filtry Cokin

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    bo schott glass to zawsze było szkło (takie szkło mineralne czyli szkło)

    link do oferty:
    https://www.formatt-hitech.com/filte...t-85mm-nd-grad
    OK, wyjasnilo mi sie.

    wyglada na to, ze oni nadal klepia klasyczne zywiczne polowki (to co jest na stronie, ktora ja wklejalem) a oprocz tego jeszcze nowe Firecresty. i te polowki Firecrest to jest, podobnie jak pelne ND Firecrest, folia wprasowana w szklo. ciekawi mnie z czego jest wykonana ta folia i czy to faktycznie jest lepsze optycznie niz zywica, bo to jednak doklada 2 warstwy zalamania swiatla a to moze mocno zebzdzic ostrosc zdjec. z drugiej strony, nawet pojedynczy filtr zywiczny nie psuje jakosci optycznej do jakichs 100mm, no a powyzej tej ogniskowej polowek juz raczej sie nie (nad)uzywa.
    www albo tez flickr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •