Strona 19 z 21 PierwszyPierwszy ... 91718192021 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 207

Wątek: Rf 85/1.2l

  1. #181
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    @trampek

    Potraktuj mój wpis jako rady na przyszłe zdjęcia tym szkłem (nie jest to krytyka). Postaraj się bardziej kontrolować światło (używaj w plenerze blendy , lub lampy błyskowej aby rozświetlić cienie pod oczami) oraz zawsze retuszuj twarz fotografowanych kobiet. No i przepalenia białej sukienki są nie do przyjęcia (do poprawy w RAWie). Warto też zmienić kolor zieleni z tzw. "jadowitej" na bardziej strawną.

    Przy okazji - konwersja do BW nie polega na zdjęciu kolorów. Trzeba dopracować cienie i światła, aby ze sobą współgrały.
    Dokładnie o to coś mi chodziło. BTW ostatnie dwie klatki mogły by być prztyknięte przy f/4 i niewiele by to zmieniło. Najlepszą metodą na rozmywanie tła są proporcje odległości, bo sama jasność obiektywu ma ograniczone użycie.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  2. #182
    Pełne uzależnienie Awatar trampek
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Rzeszow, Poland
    Wiek
    42
    Posty
    1 544

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Znów powtórzę ze watek nie o tym! Jest tu jakiś MOD?
    Ale...Co od moich zdjęć to sa prawie oryginały prosto z ACR bez lokalnej korekcji i dogłębnej obróbki. Co do BW u ciebie kontrastu zabiły młodego skore- wyglada na zbliczowanego a cienie (w płaszczu) ukradły szczegóły ( nie traktuj to jako krytyki. Ostatnie zdjęcia maja zniszczone proporcje miedzy cieniami i światłami ( cos jak hdr w telefonach - młoda wyglada jak lalka prze lokalne rozjaśnienie twarzy). W pozostałych blenda swietnie użyta. Poprawa skory u modelek przesadzona (nie na każdym), wyglądają jak lalki choc wiem ze kompresja utrudnia ocenę.Kolor skóry... hmm subiektywny (taki Nikonowy . Można sie przerzucać w nieskonczonosc Skupmy sie na szkle bo o to tu chodzi dlatego dorzucę pare sztuk z jedzenie kebaba. Wszystkie bez obróbki. Żeby poczuć choc troszkę tego obiektywy musicie powiększyć miniaturę używając tutejszej funkcjonalności...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR229244.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	2,42 MB
ID:	8144
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR229240.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	2,43 MB
ID:	8145
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR229238.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	3,23 MB
ID:	8146
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR229236.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	3,22 MB
ID:	8147

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Dokładnie o to coś mi chodziło. BTW ostatnie dwie klatki mogły by być prztyknięte przy f/4 i niewiele by to zmieniło. Najlepszą metodą na rozmywanie tła są proporcje odległości, bo sama jasność obiektywu ma ograniczone użycie.
    Przepraszam najmocniej ale niewiele rozumiem z twoich postów... Np: bo sama jasność obiektywu ma ograniczone użycie. - nie wiem co to znaczy.... Ciężko mi się nawet odnieść.
    Ostatnio edytowane przez trampek ; 01-06-2022 o 22:07
    R5, R6, BGR10, RF1535, RF2870, RF50L, RF85L, RF70200 2.8, M1 Max

  3. #183
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Ja w ogóle obserwuję jakieś alergiczne reakcje u Ciebie w temacie krytyki Twoich zdjęć, bo zamiast wyciągać wnioski, to się obruszasz.

    Ustalmy jedno: obiektyw jest znakomity i to zostało udowodnione multum razy, nie potrzeba bardziej.

    To, co zostało do omówienia, to sposób jego wykorzystania.

    Wszyscy robimy takie zdjęcia, które najpierw podobają sią nam, a od innych oczekujemy, że im też się spodobają, a to nie zawsze wychodzi.
    O gustach niby się nie dyskutuje, a jedyną osobą w pełni uprawnioną do krytyki zdjęć jest klient, który za nie płaci. Jak mu się podobają, to zapłaci, a jak nie, to nie kupi, a reszta sobie może gadać do ściany. Jednakże ta reszta zachowuje się tak, jakby była potencjalnym klientem, więc zrozum krytykę.

    Dopóki nie skonstruowano ultra jasnych obiektywów krótkoogniskowych (a 85 mm jest względnie krótką ogniskową) najlepszą metodą na rozmycie tła przy portretach było wykorzystanie teleobiektywu, i tu brylowały obiektywy 2,8/135 mm, 2,8/200 mm, a nawet 4/200 mm. Nota bene ogniskowa 85 mm jest bieda-portetówką zastępczą do ciasnych wnętrz, bo prawdziwa ogniskowa portretowa do FF wynosi 270 mm z hakiem.

    Tło jest tym lepiej rozmyte, im mniej go widać, a tym mniej go widać, im dłuższa jest ogniskowa, bo wąski kąt widzenia ogranicza ilość detali w tle. Jasność obiektywu jest w stanie rozmyć te detale i uczynić je nierozróżnialne pod warunkiem zachowania proporcji odległości pomiędzy aparatem a motywem do odległości miedzy motywem a tłem. Kiedy tło jest bardzo daleko za motywem to możesz sobie robić zdjęcia nawet na f/11 i też będzie ono rozmyte, tym bardziej, im bardziej zbliżysz się do motywu.

    O rozmyciu tła decydują dwa aspekty: GO przy danej przesłonie i skala odwzorowania. Im większy kąt widzenia obiektywu, tym mniejsza skala odwzorowania, a tym samym większa GO i większa ostrość detali w tle.

    Przysłona f/1,2 w tym kadrze z panna młodą na tle chałupy nie spowodowała, że tło jest całkowicie rozmyte- dalej jest tam doskonale rozpoznawalny dom i to jest właśnie ograniczenie oddziaływania wielkości przesłony na rozmycie tła. Gdybyś się zbliżył bardziej do modelki to byś uzyskał lepsze rozmycie tła przy tej samej przesłonie używając tylko nóg.

    Ale jeśli Ciebie urządza postać zawierająca się w kwadracie dużo mniejszym, niż krótszy bok klatki, a większość kadru stanowią mniej lub bardziej rozmyte mazaje, to one zaczynają dominować nad motywem, i to one stają się tematem zdjęcia. Można takie zdjęcia lubić, a można nie lubić, a dużo zależy od tego, co na nich w ogóle jest.

    Tu masz np. zdjęcie z ładnym rozmyciem tła przy f/4, 75 mm (#1858) To jest wycinek z kadru FF, cały kadr ma prawie takie rozmycie tła, jak twoje zdjęcie z chałupą, czyli nie w jasności obiektywu leży sama istota rozmycia tła i bokehu:

    https://www.canon-board.info/threads...lubisz/page246

    Zdjęcie przyciąłem z następującego powodu: przy f/4 z danej odległości byłem w stanie osiągnąć GO na całym obiekcie zachowując znaczne rozmycie tła, ale ono mi nie jest potrzebne bardziej, niż widać. Gdybym się zbliżył, to bym miał większe rozmycie tła, ale nie miał GO na całym obiekcie.
    Ty ten efekt też osiągasz, ale przy f/1,2 a nie przy f/4, co przy bardzo podobnej skali odwzorowania jest co najmniej zastanawiające, i chyba mi tłumaczy, dlaczego mój obiektyw Zuiko 4/75-150 mm był ulubionym obiektywem p. Maitaniego, twórcy Olympusa OM
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 02-06-2022 o 22:29
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #184
    Bywalec Awatar don
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    37
    Posty
    243

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Mnie sie podoba w watku rzetelność wypowiedzi i to że poszerzają różne kwestie techniczne danego obiektywu, i to jest piękne. Kiedyś w innym wątku pisałem o 35 mm i nikt nic konstruktywnego nie napisał.
    Moja CaroLina

  5. #185
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Cytat Zamieszczone przez don Zobacz posta
    Mnie sie podoba w watku rzetelność wypowiedzi i to że poszerzają różne kwestie techniczne danego obiektywu, i to jest piękne. Kiedyś w innym wątku pisałem o 35 mm i nikt nic konstruktywnego nie napisał.
    może 35mm w wersji stm nie wzbudza takich emocji/zainteresowania, poczekaj na elke RF ;-)
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  6. #186
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Kupiłem 85 1.2 DS ostry od 1.2 masakra jakaś.

  7. #187
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    To prawda. L-ki RF zaskakują także tych co mieli wcześniej L-ki EF .
    Pomiędzy EF85f1.2 i RF85f1.2 jest przepaść.
    W porównaniu EF to obiektyw z epoki kamienia łupanego.
    Dodam że zauważysz też znakomitą pracę autofocusu także przy f1.2

  8. #188
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Cytat Zamieszczone przez modyo Zobacz posta
    To prawda. L-ki RF zaskakują także tych co mieli wcześniej L-ki EF .
    Pomiędzy EF85f1.2 i RF85f1.2 jest przepaść.
    W porównaniu EF to obiektyw z epoki kamienia łupanego.
    Dodam że zauważysz też znakomitą pracę autofocusu także przy f1.2
    A ja lubię obraz z EF 85. Po prostu ma to coś. Nie miałem możliwości się pobawić RF ale stara to jest wypas.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  9. #189
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Cytat Zamieszczone przez modyo Zobacz posta
    Dodam że zauważysz też znakomitą pracę autofocusu także przy f1.2
    Dokładnie tak. Fotografowanie obiektów w ruchu, szybkich obiektów, na pełnej dziurze, nie jest żadnym problemem. Bajka szkiełko! Tylko ta cena...
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  10. #190
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Rf 85/1.2l

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    A ja lubię obraz z EF 85. Po prostu ma to coś. Nie miałem możliwości się pobawić RF ale stara to jest wypas.
    Oczywiście fakt że wyprodukowano RF-ki 85 nie powoduje że stare obiektywy zaczęły robić złe zdjęcia. One nadal są bardzo dobre. Jednak praca z RF to bajka przy EF.

Strona 19 z 21 PierwszyPierwszy ... 91718192021 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •