Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

  1. #1

    Domyślnie Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Witam.
    Problem występuje zarówno na moim starym 40D oraz dopiero co zakupionym uzywanym modelu 5dmk3. Otóż zakupiłem nową sigme art 85/1.4 i raz mam FF a raz BF... wystepuja losowo. Czasami uda sie trafic w punkt powiedzmy co trzeci raz. Zakupiłem USB dock z myslą ze uda sie cos wyregulować no ale niestety... Dalo by sie pewnie gdybym caly czas miał FF albo BF ale tutaj jest raz tak raz tak. Wysłałem zestaw 5d i obiektyw na kalibracje do serwisu sigmy opisujac problem... Wrocila z takim samym problemem i dalej nic mi nie ostrzy prawidłowo na malych odległościach jest ok powiedzmy do 2m. Czy mozliwe jest zeby dwa korpusy moje byly tak rozkalibrowane?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Masz jeszcze jakieś inne szkła?

  3. #3

    Domyślnie Odp: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Masz jeszcze jakieś inne szkła?
    Hmm mam jakies szklo canona 35-70/3.5-5.6 tam wydaje sie byc ok ale tez jest to obiektyw nie tak jasny jak 1.4 i moze nie byc widac. Mam jeszcze 17-50/2.8 sigmy podpiety pod 40d i tam jest ok

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Obawiam się, że to kwestia sigmy i nic z tym nie zrobisz. Możesz jeszcze ponownie próbować z USB dock. Pytanie jeszcze jak sprawdzasz celność AF? Robiłeś kalibrację w body?

  5. #5

    Domyślnie Odp: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Obawiam się, że to kwestia sigmy i nic z tym nie zrobisz. Możesz jeszcze ponownie próbować z USB dock. Pytanie jeszcze jak sprawdzasz celność AF? Robiłeś kalibrację w body?
    Kalibracji w body nie robiłem bo nie wiem za bardzo w ktora strone bym mial to regulowac skoro raz jest tak raz tak. Pozatym kalibracja ta nie jest tak dokladna jak ta za pomoca usb docka. Celność af sprawdzam za pomocą FocCal z aparatem umieszczonym na statywie prostopadle i centalnie do punktu umieszczonego na FocCal. Wybieram srodkowy subpunkt pomiaru ostrości w 5dmk3. Wszystko w dobrze oswietlonym pokoju z samowyzwalaczem ustawionym na 2s aby wyeliminować drgania Iso 100 f1. 4

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Re: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Obawiam się, że to kwestia sigmy i nic z tym nie zrobisz. Możesz jeszcze ponownie próbować z USB dock. Pytanie jeszcze jak sprawdzasz celność AF? Robiłeś kalibrację w body?
    Na ten moment bym nie wyrokował. Specyfika fazowego AF'u sprawia, że nie będzie on trafiał nigdy w 100%, ale ta Sigma powinna dorównać innym jasnym stalką np. c85/1.8. Aby rozwiązać problem proponuję:
    1. Podstawowa sprawa, czyszczenie czujników AF w body
    2. Przeprowadzenie testu FF/BF koniecznie z nieruchomego statywu do tego samego nieruchomego celu zawsze w tej samej odległości
    3. Testy należy wykonać w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych
    4. Do oceny tego jak działa obiektyw i kalibracji możesz użyć komercyjnego oprogramowania: https://www.reikanfocal.com/

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Radziulek85 Zobacz posta
    Kalibracji w body nie robiłem bo nie wiem za bardzo w ktora strone bym mial to regulowac skoro raz jest tak raz tak. Pozatym kalibracja ta nie jest tak dokladna jak ta za pomoca usb docka. Celność af sprawdzam za pomocą FocCal z aparatem umieszczonym na statywie prostopadle i centalnie do punktu umieszczonego na FocCal. Wybieram srodkowy subpunkt pomiaru ostrości w 5dmk3. Wszystko w dobrze oswietlonym pokoju z samowyzwalaczem ustawionym na 2s aby wyeliminować drgania Iso 100 f1. 4
    Olej Focala. Przerabiałem to.
    Drukujesz test tablicy i przyklejasz sobie gdzieś. Odległość x50/ogniskowa jak radzi Canon.
    Robisz zdjęcie na LV. Tutaj musi być ostro. Wyłączasz LV.
    Potem robisz powiedzmy po trzy zdjęcia na -5, 0 +5, +10. Porównujesz do wyniku z LV. Ustawiasz mikroregulację jak trzeba. Tak robię ze szkłami Canona.
    Jeżeli byłby problem z AF body to zrozumiałbym gdyby co trzecie zdjęcie było nieostre ale u ciebie jest odwrotnie. Co trzecie zdjęcie jest ostre. I tutaj już obstawiam raczej szkło.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Może jest ktoś z Bydgoszczy kto ma ten obiektyw i wie ze pracuje on poprawnie i ma chwile czasu? Bym podjechał i sprawdził na szybko

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Problem z FF/BF w canon 5dmk3/Sigma art 85/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Radziulek85 Zobacz posta
    Może jest ktoś z Bydgoszczy kto ma ten obiektyw i wie ze pracuje on poprawnie i ma chwile czasu? Bym podjechał i sprawdził na szybko
    Ewentualnie znajdź kogoś z 5DIII abyś mógł sprawdzić szkło na innym body.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •