Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 76

Wątek: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

  1. #1

    Domyślnie Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    Z racji sympatycznych działań Adobe https://www.dpreview.com/news/654172...0-month-option zaczynam się rozglądać za alternatywą do Lightrooma.

    W tej chwili pracuję tak: zgrywam rawy na dysk, gdzie tworzę foldery o nazwie np. 20190503 itd. następnie importuję zdjęcia do katalogu Lightroom, później autopoziomy. Następnie filtruję zdjęcia po aparacie i obiektywie i na jednym zdjęciu dla danego sprzętu ustawiam profil obiektywu i ewentualne jego korekty i kopiuję na resztę zdjęć wykonanych takim sprzętem. Jeśli nie pasuje mi balans bieli z aparatu, to ustawiam na jednym zdjęciu własny i kopiuję go na inne zdjęcia wykonane w takich samych warunkach oświetleniowych. Później przeglądam każde zdjęcie i kadruję / prostuję / zmieniam perspektywę i co tam jeszcze potrzeba i indywidualne korekty jeśli automatyczna korekta mi nie pasuje. Na koniec zaznaczam wszystkie zdjęcia i eksportuję do jpg.
    Rzadko używam korekt lokalnych pędzlem, raczej całe zdjęcia.

    Czy ktoś może polecić program, w którym w miarę wygodnie mogę wywoływać RAWy w podobny sposób jak w Lightroom i żeby jakość wynikowego JPG nie była drastycznie gorsza niż od Adobe? Może być darmowy, może być płatny, ale raczej nie na abonament, bo jak widać po działaniach Adobe, nie jest ro rozwiązanie dobre dla klientów.
    Zależy mi głównie na wygodnej obróbce dużej ilości zdjęć i możliwości kopiowania ustawień z jednego zdjęcia na wiele innych.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    Obawiam się, że nie masz alternatywy.
    Jeżeli używasz sprzętu canona to rozważ zapisanie się do programu Canon Professional Services (CPS). Poza benefitami związanymi z obsługą serwisową będziesz miał dwa miesiące gratis w planie fotograficznym Adobe.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    Naprawdę nie ma nic zbliżonego jakościowo i wygodą obsługi? Nie jestem zawodowcem, i nie robię tysięcy zdjęć tygodniowo. Chciałbym po prostu w miarę szybko po powrocie z wakacji / wycieczki / imprezy gdzie robiłem zdjęcia czy innej okazji obrobić je. W Lightroomie idzie to sprawnie. 10 EUR miesięcznie mogę płacić, ale 20 EUR to już przegięcie moim zdaniem. Zainstalowałem właśnie raw therapee 5.6 i darktable. Wstępnie bardziej mi przypasował raw therapee. Ma ktoś doświadczenia z tym programem?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    Jakościowo zbliżony i według sporej rzeszy użytkowników nawet lepszy (kolory skóry) jest C1. Czy się w nim odnajdziesz to zupełnie inna sprawa.
    Darmowy soft Canona (DPP) sprawdzałeś?

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    Cytat Zamieszczone przez marcusp Zobacz posta
    Naprawdę nie ma nic zbliżonego jakościowo i wygodą obsługi? Nie jestem zawodowcem, i nie robię tysięcy zdjęć tygodniowo. Chciałbym po prostu w miarę szybko po powrocie z wakacji / wycieczki / imprezy gdzie robiłem zdjęcia czy innej okazji obrobić je. W Lightroomie idzie to sprawnie. 10 EUR miesięcznie mogę płacić, ale 20 EUR to już przegięcie moim zdaniem. Zainstalowałem właśnie raw therapee 5.6 i darktable. Wstępnie bardziej mi przypasował raw therapee. Ma ktoś doświadczenia z tym programem?
    nie obchodzą mnie czyjeś decyzje finansowe, ale to tak jakbyś kupił ferrari i nie miał na paliwo...
    ebe ebe

  6. #6

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    C1 próbowałem lata temu - jakość dobra, ale do interfejsu nie mogłem się przekonać. DPP podobnie - lata temu. Zaraz pobiorę DPP i C1 i zobaczę co tam nowego wymyślili. Lightroom przypasował mi bardzo wygodną obsługą i trudno się będzie przestawić, ale jak mi się na jesieni skończy plan Adobe i zgodzę się na 20EUR/mies na następny rok, to za jakiś czas zrobią 30 i tak dalej. Jest to motywacja, żeby znaleźć coś innego.

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    A affinity photo ? Tez se chyba odpuszcze plan fotograficzny jak podniosą cenę bo sporadycznie korzystam właściwie to z camera raw i drobnych korekt w ps. Dlatego zastanawiam sie na affinity ktoś z was ma go?
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 03-05-2019 o 18:11

  8. #8

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    nie obchodzą mnie czyjeś decyzje finansowe, ale to tak jakbyś kupił ferrari i nie miał na paliwo...
    No to pojechałeś... Jeśli mój sprzęt to ferrari, to większość na tym forum bugatti jeździ...
    Ponadto, jeśli już jesteśmy przy takich porównaniach właśnie staram się wybrać pomiędzy "paliwem" darmowym, a płatnym jednorazowo - bo mam taki wybór.

    Tu nie chodzi o 10EUR miesięcznie, tylko o to, że Adobe podnosi sobie cenę x2 BO TAK. Zamiast 20GB dysku w chmurze jak było do tej pory dają mi 1TB - jest mi to niepotrzebne bo wcale z tego nie korzystam. Nie dają mi wyboru pomiędzy 20GB a 1TB. Dla mnie, to tego dysku w chmurze mogłoby nie być i też płaciłbym 10EUR za plan foto.
    Adobe podnosi cenę usługi. Dla mnie jako ich klienta nowa cena jest zbyt wysoka za to co dostarczają więc szukam alternatywy - proste...

    --- Kolejny post ---
    @Marcinus

    Mam affinity photo, trochę mi interfejs nie przypasował, ale w obecnej sytuacji podejdę do niego jeszcze raz. Myślę, że sporadycznie zamiast Photoshopa wystarczy.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Re: Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    [QUOTE=marcusp;

    Mam affinity photo, trochę mi interfejs nie przypasował, ale w obecnej sytuacji podejdę do niego jeszcze raz. Myślę, że sporadycznie zamiast Photoshopa wystarczy.[/QUOTE]

    Zapomniałem o Affinity. Niedawno była promocja. Kupując kalibrator i1display pro licencja tego programu była gratis. Nie wiem czy to jeszcze obowiązuje ale warto sprawdzić jeżeli ktoś ma zamiar kupić porządny kalibrator.

  10. #10
    Bywalec Awatar rostek andrzej
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Szczecin/Kraków
    Wiek
    50
    Posty
    218

    Domyślnie Odp: Jaka alternatywa dla Adobe Lightroom?

    A nie możesz używać np starszej wersji pudełkowej lightrooma 6. Oczywiście jeżeli czyta on Twój aparat

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •