Z racji sympatycznych działań Adobe https://www.dpreview.com/news/654172...0-month-option zaczynam się rozglądać za alternatywą do Lightrooma.

W tej chwili pracuję tak: zgrywam rawy na dysk, gdzie tworzę foldery o nazwie np. 20190503 itd. następnie importuję zdjęcia do katalogu Lightroom, później autopoziomy. Następnie filtruję zdjęcia po aparacie i obiektywie i na jednym zdjęciu dla danego sprzętu ustawiam profil obiektywu i ewentualne jego korekty i kopiuję na resztę zdjęć wykonanych takim sprzętem. Jeśli nie pasuje mi balans bieli z aparatu, to ustawiam na jednym zdjęciu własny i kopiuję go na inne zdjęcia wykonane w takich samych warunkach oświetleniowych. Później przeglądam każde zdjęcie i kadruję / prostuję / zmieniam perspektywę i co tam jeszcze potrzeba i indywidualne korekty jeśli automatyczna korekta mi nie pasuje. Na koniec zaznaczam wszystkie zdjęcia i eksportuję do jpg.
Rzadko używam korekt lokalnych pędzlem, raczej całe zdjęcia.

Czy ktoś może polecić program, w którym w miarę wygodnie mogę wywoływać RAWy w podobny sposób jak w Lightroom i żeby jakość wynikowego JPG nie była drastycznie gorsza niż od Adobe? Może być darmowy, może być płatny, ale raczej nie na abonament, bo jak widać po działaniach Adobe, nie jest ro rozwiązanie dobre dla klientów.
Zależy mi głównie na wygodnej obróbce dużej ilości zdjęć i możliwości kopiowania ustawień z jednego zdjęcia na wiele innych.