Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Wątek: Architektura - początek. Może być?

  1. #11
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Nie możesz zrobić zdjęcia, żeby nie było pod słońce? Architektura i krajobraz to głównie czekanie na dobre oświetlenie - są strony, kalkulatory i wykresy kiedy, z którego kierunku i jak wysoko Słońce stoi.

    Pewnie w większości sytuacji będę mógł. Myślałem, że najlepiej byłoby w złotej godzinie, czy nie koniecznie?

    Zdjęcia które tu wrzucam są treningowe. I już od pierwszej odpowiedzi cieszę się, że założyłem ten temat bo widzę na co zwrócić uwagę i co robić inaczej

  2. #12
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Dużo lepiej niż było, poza wcześniejszymi uwagami, zwróć jeszcze uwagę na "efekt aureoli" - jasnej otoczki wokoło budynku (dzieje się tak zwykle przy mocnym używaniu suwaków przejrzystość lub cienie i światła do całego zdjęcia - warto więc na maskach pracować, ale nie wiem ,czy gimp je ma).

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Złota godzina jest dobra, jak możesz ustawić modelkę w odpowiednim kierunku. Tu w pierwszej kolejności czekasz na światło z dobrej strony.

  4. #14
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Wbrew temu co się wydaje nam - fotografom, złota godzina nie jest wcale korzystna - dla architektów/projektantów, którzy wolą widzieć swoje dzieło w mocnych/rzeczywistych kolorach, a nie o wschodzie czy zachodzie. Jakiś czas temu był na fstoppers ciekawy artykuł o tym.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Re: Architektura - początek. Może być?

    Cytat Zamieszczone przez mwitek Zobacz posta
    (...) może udało by się jeszcze trochę oddalić ewentualnie i użyć krótszej ogniskowej.
    Raczej powinieneś dążyć do tego, żeby być jak najdalej i mieć najdłuższą możliwą ogniskową. W gęsto zabudowanym mieście jest to trudne i tylko czasem możesz odejść wzdłuż ulicy i widzieć ciągle interesującą Cię stronę. Dlatego powstały obiektywy tilt-and-shift. Albo jakiś Linhof, ale wtedy wybierasz: dom, samochód czy aparat.

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Re: Odp: Re: Architektura - początek. Może być?

    Obiektyw z shiftem można też zapewne pożyczyć.

  7. #17
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Re: Architektura - początek. Może być?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Raczej powinieneś dążyć do tego, żeby być jak najdalej i mieć najdłuższą możliwą ogniskową. W gęsto zabudowanym mieście jest to trudne i tylko czasem możesz odejść wzdłuż ulicy i widzieć ciągle interesującą Cię stronę. Dlatego powstały obiektywy tilt-and-shift. Albo jakiś Linhof, ale wtedy wybierasz: dom, samochód czy aparat.
    No więc właśnie

    Na razie zostanę przy mieszkaniu i samochodzie a oprę się na guided upright w LR i szerszych kadrach, żeby było z czego ucinać

    No i w miarę możliwości dłuższej ogniskowej.

    Chociaż, mam wrażenie, że jeśli umiejętnie wykorzystać zaburzenie perspektywy to na przykład drapacz chmur strzelony z żabiej perspektywy bardziej zainteresuje laika niż wyprostowany zgodnie z kanonami architektury.


    Dziękuję za wszystkie porady. Podrzucę jak uda mi się coś fajnie ustrzelić.

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Laika lub artystę owszem. Ja lubię rybie oko w takich sytuacjach i ludziom się podobały moje wizje drapaczy chmur z różnych miast. Ale - jak już pisał Macios - architekci i foldery reklamowe mają swoje reguły.

  9. #19
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Laika lub artystę owszem. Ja lubię rybie oko w takich sytuacjach i ludziom się podobały moje wizje drapaczy chmur z różnych miast. Ale - jak już pisał Macios - architekci i foldery reklamowe mają swoje reguły.
    Jasne.

  10. #20
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Architektura - początek. Może być?

    Szukałem, szukałem i wreszcie znalazłem (o tej złotej godzinie i nie tylko):
    https://fstoppers.com/architecture/h...e-wrong-319953
    Myślę, że warto przeczytać

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •