Witam,

Przychodzę z pewnym problemem. Posiadam body canon 450D i m.in. obiektyw Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF).
Służy mi do wykonywania zdjęć krajobrazu a także zdjęć zwierząt: psa i chomików. Robię zdjęcia chomikom w średnim oświetleniu, są to zwierzęta nocne i zawsze wtedy próbuje robić zdjęcia. Dodam, że jakiś czas temu przeprowadziłam się i pomieszczenie w którym znajdują się zwierzaki ma jeszcze gorsze oświetlenie. Nie używałam aparatu kilka miesięcy, aż do teraz i mam problem ze zrobieniem wyraźnego zdjęcia zwierzakowi. Obiektyw ma trudności ze złapaniem ostrości. Testowałam też zewnętrzną lampę błyskową. Załączam zdjęcia. ( na razie dopiero ogarniam lampę, także nie znam się na wszystkich ustawieniach).
Zdjęcia robię z różnej odległości. Czasami jest to kilkanaście cm a czasami jestem na drugim końcu pokoju i przybliżam obiektyw.
Możliwe, że coś się dzieje z obiektywem czy to po prostu wina kiepskiego oświetlenia? Zauważyłam też, że gdy wybierałam pomiar wielosegmentowy to podczas wykonywania zdjęcia tylko centralny punkt zaznaczył się na czerwono, kiedyś robiąc fotki widziałam, że łapał ostrość na różnych punktach jednocześnie.
Dla porównania dodaję również zdjęcia wykonane za dnia.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7962.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	4,86 MB
ID:	2087Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7966.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	4,31 MB
ID:	2088Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7948.JPG
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	4,30 MB
ID:	2089Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7896.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	2,84 MB
ID:	2091Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,49 MB
ID:	2092

Ostatnio mam kolejną zajawkę - fotografowanie ptaków. Robię to przez okno, niedaleko domu stoi karmnik i basenik do którego przylatują. Zdaję sobie sprawę, że to za słaby sprzęt.
Możecie coś polecić innego? Lepszego?
A może warto wymienić już body na coś innego? Nie wiem co będzie lepszym rozwiązaniem. Body ma trochę ponad 18 tys., sprawdzany programem canon eos digital info.