Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 52

Wątek: Canon 250D

  1. #11
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    EV mówi ile wartości może przyjąć sygnał na matrycy i jest potęgą dwójki. Jeżeli PS operuje na 16 bitach to masz tylko dwa do szesnastej możliwych wartości, czyli właśnie 16 EV. Gdyby matryca miała więcej to i tak PS by to obciął do swoich 16 bitów.
    To chyba tak nie działa. 16 bitów daje 2^16 możliwych wartości (tonów) na kanał; w zależności od używanej przestrzeni kanałów może być więcej niz R, G i B. Pomiędzy +1ev, a +3ev (czyli rozpiętość tonalna to 2ev) spokojnie można wcisnąć dowolną ilość tonów.. w tym całe 16 bitów.
    Dla uproszczenia: mamy od czarnego do białego 2^16 tonów pośrednich. A gdy na zdjęciu tym czarnym była dziura w cieniu, a tym białym słońce, i matryca zarejestrowała zarówno plamy na słońcu jak i czarnego kota w tej dziurze siedzącego, to ma dużą, ogromną rozpiętość tonalną. Jednak matryce są 14bitowe i najjasniejszy punkt słońca bedzie reprezentowany przez 14 potęgą liczby 2, a najciemniejszy w czarnym futrze kota siedzącego w zacienionej dziurze 1. To o czym napisałeś i o czym ja napisałem to nie rozpiętość tonalna, a rozdzielczość tonalna.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzi...ji?wprov=sfla1

    Pozdrawiam!
    wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  2. #12
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    Dla uproszczenia: mamy od czarnego do białego 2^16 tonów pośrednich. A gdy na zdjęciu tym czarnym była dziura w cieniu, a tym białym słońce, i matryca zarejestrowała zarówno plamy na słońcu jak i czarnego kota w tej dziurze siedzącego, to ma dużą, ogromną rozpiętość tonalną. Jednak matryce są 14bitowe i najjasniejszy punkt słońca bedzie reprezentowany przez 14 potęgą liczby 2, a najciemniejszy w czarnym futrze kota siedzącego w zacienionej dziurze 1.
    Gdyby było tak jak to opisałeś to dowolną matrycą byłoby możliwe uchwycenie całego zakresu. Najwyżej byłoby mniej tonów pośrednich (dla matrycy 9EV byłoby 2^9). W rzeczywistości jest tak, że jeżeli poprawnie naświetlisz cienie (czyli wartość 1 dla czarnego kota) to bardzo jasne światła będą przepalone, bo zabraknie dla nich sygnału - do pewnego momentu (2^9) wartości sygnału będą się różniły, a wszystko co jest jaśniejsze będzie miała jedną, maksymalną wartość. Matryca o większym EV da radę rozróżnić więcej sygnałów, więc da się wyciągnąć więcej ze świateł - jasnobiałe niebo tylko wygląda na jednolite, poszczególne partie różnią się wartością, więc jeżeli przesuniemy suwak to przeniesiemy te wartości w zakres rozróżnialny na monitorze i zobaczymy więcej szczegółów. Słabsza matryca nie zarejestruje tych szczegółów.

    EDIT: Chyba, że chodzi Ci o to, że możemy rzutować sygnał z 20EV matrycy na 16 bitową przestrzeń. Zakres tonów będzie 20EV, ale nie wszystkie zostaną odwzorowane. Będziemy brać tylko co szesnasty (2^4).
    Ostatnio edytowane przez tmielcarz ; 10-04-2019 o 20:07
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  3. #13

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    ja bym to wytłumaczył w ten sposób:
    Jeśli matryca nie jest w stanie zachować informacji w światłach - otrzymujemy po prostu biały przepał, natomiast kwestia w ilu bitach są reprezentowane piksele daje w tym wypadku tyle, że przy większej ilości bitów, uzyskasz płynniejsze przejście tonalne między zachowaną informacją, a przepałem!
    Zgadza się?

  4. #14
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    A jak to się ma do 250D - da się nim robić zdjęcia czy za mało tych bitów ?
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  5. #15
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    44

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    A jak to się ma do 250D - da się nim robić zdjęcia czy za mało tych bitów ?
    To zależy od ceny ;-)

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    A jak to się ma do 250D - da się nim robić zdjęcia czy za mało tych bitów ?
    nie da się, przecież to lustrzanka. teraz można tylko focić bezlustrami.
    ebe ebe

  7. #17
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    Jakie bity, przecież nówka i nie bity.

    Ale odpada, bo nawet normalnej lampy nie da się już założyć.

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Re: Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    EDIT: Chyba, że chodzi Ci o to, że możemy rzutować sygnał z 20EV matrycy na 16 bitową przestrzeń. Zakres tonów będzie 20EV, ale nie wszystkie zostaną odwzorowane. Będziemy brać tylko co szesnasty (2^4).
    Na 16 bitach można zmieścić dowolnie dużo EV, nawet więcej niż 2^16, o 16 już nie wspominając. Ucierpi na tym rozdzielczość (chodzi o rozdzielczość jasności nie rozmiar w pikselach) - zmiana wartość o 1 to może być przecież zmiana o 1/256 EV - jeśli na 16 bitach zapisz się 16EV, lub o 2EV jeśli na 16 bitach zapiszesz 2*2^16EV.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez marlo Zobacz posta
    ja bym to wytłumaczył w ten sposób:
    Jeśli matryca nie jest w stanie zachować informacji w światłach - otrzymujemy po prostu biały przepał, natomiast kwestia w ilu bitach są reprezentowane piksele daje w tym wypadku tyle, że przy większej ilości bitów, uzyskasz płynniejsze przejście tonalne między zachowaną informacją, a przepałem!
    Zgadza się?
    Zgadza się.

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 998

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    A jak to się ma do 250D - da się nim robić zdjęcia czy za mało tych bitów ?
    Wiedza z ostatnich kilku postów pozwala bezpieczniej budować kadr... kompozycję... Przeliczysz sobie kilka wzorów, podstawisz pod x światła, pod y cienie i już wiesz - puszka da radę, czy podczas robienia zdjęcia wybuchnie.
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 235

    Domyślnie Odp: Canon 250D

    Cytat Zamieszczone przez Eberloth Zobacz posta
    Wiedza z ostatnich kilku postów pozwala bezpieczniej budować kadr... kompozycję... Przeliczysz sobie kilka wzorów, podstawisz pod x światła, pod y cienie i już wiesz - puszka da radę, czy podczas robienia zdjęcia wybuchnie.
    Eee. Szersza wiedza z ostatnich miesięcy tego forum pozwala jednoznacznie stwierdzić, że kadr czy kompozycję uzyskuje się w postprocesie i jest to przecież najmniej istotny aspekt fotografowania.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •