Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Wątek: Kiedyś było jakoś fajniej - CANON

Widok wątkowy

  1. #22
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Odp: Kiedyś było jakoś fajniej - CANON

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Nie było fajniej - cyfrowa ciemnia, która zastąpiła tę chemiczną, to inny kosmos.
    Polemizowałbym To był naprawdę inny świat w którym działa się magia. Natenaczas tzw. Pan fotograf był instytucją powszechnie szanowaną, jak wiele innych zawodów i nie było nawet mowy o jakimkolwiek TFP podczas rozmowy przed zdjęciami. O tym, że był to świat mało dostępny dla niedzielnych pstrykaczy niezależnie jak drogi aparat byli w stanie zanabyć nie trzeba wspominać.

    Podstawą i minimum było nw. wyposażenie:
    – koreks
    - termometr
    – nożyczki
    – otwieracz do butelek
    – pojemniki (na zlewki) po 500ml (minimum, to jedna sztuka)
    – strzykawka z podziałką co 1ml, lub skalowana szklanka(do odmierzania chemii w płynie)
    – lejek
    – powiększalnik
    – lampa ciemniowa (były dwie szkoły - oliwkowa i czerwona)
    – kuwety fotograficzne (minimum 3, najlepiej 4 sztuki)
    – szczypce fotograficzne (do poruszania papierem w kuwecie)
    – klamerki (jak nie miałem suszarki to suszyłem na kafelkach albo sznurku w łazience)
    – szmatka (do wycierania blatu i rąk)
    - zegar ciemniowy
    - minutnik

    Różnica taka, że można było wybrać, czy chce się samemu "babrać" w onej chemii, czy iść do do punktu foto i czekać na gotowe. Mówiąc szczerze mam cały czas sentyment do prawdziwych odbitek i po latach widzę, że tam gdzie oszczędzałem na częstej zmianie chemii (utrwalacz) mocno to widać

    Obecnie w cyfrze mamy wyłącznie "magię" pełnej klatki...
    Ostatnio edytowane przez candar ; 05-04-2019 o 22:23
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •