Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Hej, mam mały dylemat. Trochę brakuje mi jasnego i szerokiego kąta w zestawie szkieł do Canon m6. Obecnie mam kita ef-m 15-45 (szeroki ale ciemny ) i znacznie jaśniejszy ef-m 28 mm macro. Z tego drugiego jestem bardzo zadowolona, ale... jest trochę wąski do fotografii krajobrazowej czy architektury wnętrz... Nie wiem jednak czy faktycznie opłaca się, aż tak bardzo dokupić ef-m 22 mm tym bardziej, ze fotografuje bardziej hobbistycznie. Światło ma faktycznie ok. i to za nim przemawia, ale szkło dość podstawowe i na dodatek nie wiem czy dużo zmieni w stosunku do 3.5 w ef-m 28 mm macro? Czy może jednak polecacie jeszcze coś innego.

    z góry dziękuję za pomoc ....

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    ciezko ocenic. sam mam 22mm i calkiem je lubie, ale z 28 nie mam porownania.

    moze przyczaj sie na jakas uzywke na allegro, kup, pofoc, ocen? w najgorszym wypadku zawsze odsprzedaz za pare zlotych mniej.
    www albo tez flickr

  3. #3
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Ustaw sobie na kicie tę ogniskową i pierwsze zobaczysz czy to pasuje. Światło w ML ma też bardzo duże znaczenie dla poprawy działania AF.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Ustaw sobie na kicie tę ogniskową i pierwsze zobaczysz czy to pasuje. Światło w ML ma też bardzo duże znaczenie dla poprawy działania AF.
    Dziękuje obu Kolegom za odpowiedź. Natomiast odnośnie ogniskowej to będzie idealna. Mam kita juz od roku i prawie każde zdjęcie nim wykonane jest w okolicach 20mm więc o ogniskową się nie martwię. Chodzi mi bardziej o to czy wpłynie to jakoś na jakość zdjęć i czy zyskam na efekcie fotograficznym. W sumie na kicie tez ustawię zbliżoną ogniskową. Światło zaś 3.5 w macro nie jest złe. Chodzi bardziej o to by znaleś obiektyw o takich parametrach czyli jasny i w okolicach 22mm, ale z dobrą optyką. Moje 28 mm ma soczewkę UD - ostrość zdjęć jest o niebo lepsza niż na kicie. W sumie to dopiero po zakupie 28mm zrozumiałam czemu ten kit jest do kitu. Obawiam się, ze dla mnie przydałaby się ta 32mm f/1.4 tylko że 32 mm to zupełnie nie to czego szukam. Myślałam nawet o adapterze i czymś z EF, albo EF-s, ale tyle tego jest, że sama nie mogę się zdecydować. No i pytanie czy ta 22 mm nie będzie na każdym kroku focić z bokeh'em bo nie zawsze jednak ten efekt byłby u mnie pożądany. Choć myślę, że to kwestia ustawień przysłony... no chyba że się mylę, bo EOSem focę dopiero od roku...

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Mam oba obiektywy, wolę obrazek z naleśnika.

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Cytat Zamieszczone przez jotes25 Zobacz posta
    Mam oba obiektywy, wolę obrazek z naleśnika.
    a możesz coś wiecowej napisać. Powiem tak prawie się na niego zdecydowałam i byłam juz w sklepie, gdzie sprzedawca powiedział, ze ten obiektyw nie nadaje się do fotografowania wnętrz itp. Sprzedawca twierdził, ze nigdy tym obiektywem nie uzyskam ostrości w całym kadrze, bo to jest bardziej portretówka, co trochę zbiło mnie z tropu. Bokeh jest ok, ale czasem potrzebuje sfotografować nie tylko konkretny obiekt na rozmytym tle tylko np. cały pokój... Czy generalnie da się wykonać nim takie zwykłe zdjęcie bez rozmycia? Wiem, że może dziwne pytania zadaję, ale nie jestem jakoś obyta jeszcze z tą problematyką, a nie chciałabym wyrzucić w błoto 1000 zł.

  7. #7
    Uzależniony Awatar RomanS
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    72
    Posty
    830

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Sprzedawca opowiedział bzdury. To naprawdę niezły obiektyw ostrzejszy od ef-m 28mm.

  8. #8
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Cytat Zamieszczone przez asz Zobacz posta
    a możesz coś wiecowej napisać. Powiem tak prawie się na niego zdecydowałam i byłam juz w sklepie, gdzie sprzedawca powiedział, ze ten obiektyw nie nadaje się do fotografowania wnętrz itp. Sprzedawca twierdził, ze nigdy tym obiektywem nie uzyskam ostrości w całym kadrze, bo to jest bardziej portretówka, co trochę zbiło mnie z tropu. Bokeh jest ok, ale czasem potrzebuje sfotografować nie tylko konkretny obiekt na rozmytym tle tylko np. cały pokój... Czy generalnie da się wykonać nim takie zwykłe zdjęcie bez rozmycia? Wiem, że może dziwne pytania zadaję, ale nie jestem jakoś obyta jeszcze z tą problematyką, a nie chciałabym wyrzucić w błoto 1000 zł.
    Wiesz... zmień sprzedawcę ....
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Dzięki Wam za informację, myślę, ze po prostu zamówię i zobaczymy... raz kozie śmierć...

  10. #10
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: ef-m 22 mm vs ef-m 28 mm macro

    Nie podejrzewam żebyś żałowała - to szkiełko jest niepozorne ale robi robotę.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •