Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: EVF czy OVF?

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie EVF czy OVF?

    Na początek opinia na temat aktualnie dostępnych EVF ze strony przedstawiciela firmy NIKON:

    Question: How do you think the market for full frame mirrorless will evolve?

    Answer: In terms of hardware, it is likely that mirrorless will catch up with DSLR. But one thing that is a challenge is the time lag of electronic viewfinders. Even though we have a great mirrorless [solution], we cannot beat the optical viewfinder.

    For really high-level professional photographers at sports events and so on, I believe that the DSLR will survive. I think there will be a synergy between DSLR and mirrorless, so we can expand the market moving forward.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Należy przyjąć że przedstawiciel Nikona wie co mówi.

    Czyli z powodu/przy rozwoju ML FF lustrzanki pozostaną na rynku tylko :

    1. w zastosowaniach profi (sport,..).
    Ten rynek jest raczej ograniczony

    2. z powodu opóźnienia (lag) obrazu w EVF (w stosunku do OVF)
    Ta różnica będzie zawsze, tylko że musimy ją "widzieć" by nam przeszkadzała
    Nie wiem jaki jest czas reakcji "oka" na różnicę czasu i możliwość naszej reakcji 1/60s, 1/100s, 1/200s, ....
    Najprawdopodobniej jest do "przeskoczenia" przy dalszym rozwoju technologii EVF

    Jeśli tylko z powodu istnienia w ML FF lag EVF (w stosunku od OVF) miałyby trwać na rynku DSRL i to trwanie miałoby w synergii z ML FF rozwijać rynek to ....

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 27-03-2019 o 13:01
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Niestety nie wiem, po co moderator przeniósł ten wątek do tematu dotyczącego konkretnie bezlusterkowca Canon R, bo problem dotyczy wszystkich aparatów ML.

    Po raz pierwszy ktoś, reprezentujący bezpośrednio producenta, jasno potwierdził, że EVF jest póki co problemem i nie należy w najbliższej przyszłości oczekiwać jego rozwiązania. Wspominałem o tym na forum jakiś czas temu. Technologia wizjera EVF ma wiele zalet, ale jedną podstawową ułomność - nie jest w stanie zastąpić OVF pod względem jakościowym. Oczywiście są osoby, którym na EVF pracować będzie się lepiej. Mi osobiście EVF kompletnie nie odpowiada, mimo że nie jestem ani profesjonalistą, ani nie fotografuję sportu. Nie chodzi tylko o opóźnienia w obrazowaniu, ale i o "sztuczność" obrazu. Podkreślam, że nie odpowiada mi, co nie znaczy że ktoś inny może mieć inne odczucia. Dodatkowo podkreślam też, że na dzień dzisiejszy w zastosowaniach wojskowych (lornetki, celowniki) nadal zdecydowaną przewagę ma OVF poza kilkoma specyficznymi zastosowaniami. To, że armia wprowadza pewne rozwiązania najszybciej chyba nie jest tajemnicą. Oczywiście pisałem też, o dodatkowej ułomności EVF polegającej na powodowaniu potencjalnych uszkodzeń oka. I oczywiście tego raczej żaden z producentów nie potwierdzi. Proponuję jednak o zdanie zapytać w miarę przyzwoitego okulisty przy jakiejkolwiek okazji... Reasumując, ja uważam że OVF jeszcze bardzo długo nie będzie mógł zostać zastąpiony przez EVF bez konsekwencji.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Ta różnica będzie zawsze, tylko że musimy ją "widzieć" by nam przeszkadzała
    Nie wiem jaki jest czas reakcji "oka" na różnicę czasu i możliwość naszej reakcji 1/60s, 1/100s, 1/200s, ....
    Najprawdopodobniej jest do "przeskoczenia" przy dalszym rozwoju technologii EVF
    jp
    Podczas szkolenia pilotów wojskowych latających na myśliwcach jednym z testów jest wyświetlenie obrazu z szybkością 250 klatek na sekundę. Na jednej z tych klatek (tylko na jednej) zamieszcza się obraz samolotu. Zadaniem pilota jest wskazanie jaki model samolotu zobaczył. Warunkiem zdania testu jest prawidłowa odpowiedź... Czas reakcji oka jest więc dość przyzwoity :-) , a opóźnienia w nawet najnowszych EVF wbrew pozorom są dość duże, delikatnie mówiąc.

  4. #4
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Ciekawa sprawa. Potwierdzeniem byłoby to, że Canon nadal ma zamiar kontynuować serię 1D w wersji dslr - być może z jakimś wizjerem hybrydowym (był patent na coś takiego).
    Jeśli tego szybko nie przeskoczą to to może bardzo zmienić cały rynek.
    Mnie osobiście wizjer evf bardzo pasuje (może przyzwyczajenie z kamer). Dlam nie ma dużo zalet. Przy tym jakoś nie trafiają do mnie opowiastki o tych "uszkodzeniach oka" - rzeczywiście coś takiego było?
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Ciekawa sprawa. Potwierdzeniem byłoby to, że Canon nadal ma zamiar kontynuować serię 1D w wersji dslr - być może z jakimś wizjerem hybrydowym (był patent na coś takiego).
    Jeśli tego szybko nie przeskoczą to to może bardzo zmienić cały rynek.
    Mnie osobiście wizjer evf bardzo pasuje (może przyzwyczajenie z kamer). Dlam nie ma dużo zalet. Przy tym jakoś nie trafiają do mnie opowiastki o tych "uszkodzeniach oka" - rzeczywiście coś takiego było?
    Wyrzucenie lustra zostało wymuszone bardziej marketingiem (i kosztami produkcji, które ten marketing nakręcały) niż rzeczywistą potrzebą czy zaletą. Chyba, że za zaletę przyjąć wyświetlanie danych w wizjerze, co niewątpliwie ułatwia sprawę mniej świadomym fotografującym. Na dzień dzisiejszy nie jest dostępna żadna technologia, która mogła by doprowadzić do zrównania jakościowego obrazu widzianego przez EVF czy OVF. Oczywiście przypominam, że pierwotną ideą sprzedawaną przy bezlustrach było zmniejszenie ich rozmiaru, wagi, etc. Dziś sprytnie już nawet się o tym nie wspomina, a i sami fotografujący jakby przyjęli ten fakt naturalnie. Co mnie dziwi (aczkolwiek Leica potrafi..., wszystko oczywiście kwestią kasy i kosztów, a nie pierdołami o niemożności etc.).

    Nie ma badań klinicznych dotyczących EVF i oka, bo po pierwsze nie ma takiego obowiązku po stronie producentów (korzystają z certyfikatów wypracowanych przy telewizorach), po drugi zaś zbyt krótki czas upłynął od wprowadzenia produktów na masową skalę. Bo oczywiście nic z okiem się nie stanie po roku, czy dwóch fotografowania. Tak samo jak mało z okiem się stanie po 2 latach pracy z komputerem. Tylko czy dziś jeszcze ktoś ma wątpliwości, że długotrwała ekspozycja oka na monitor przynosi w konsekwencji pogorszenie widzenia? Oczywiście w wizjer aparatu nie patrzymy godzinami, jak w monitor. Tyle, że w monitor z kolei patrzymy z jakiejś odległości, a w EVF z bardzo bliska... Do tego tematu na forum wrócimy za 10 lat :-)

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Mam oba wizjery i powiem tak. Optycznym pracuje się o niebo lepiej. Dlaczego? Prosta sprawa. Skupiam się na kadrze i na tym co się w nim dzieje. Jedyne co mogę to drobne skoki punktem Af zrobić i tyle. W EVF ( mam R wiec nie jest on niskiej jakości jak w RP czy sony A7 ) dochodzą kwestie. Możliwości ustawienia Afu na całym ekranie a przy włączonym faceAF skupiam się na kwadraciku i jego celności a nie na kadrze. Oczywiście dochodzi do tego latanie okiem po cyfrowym obrazie ( może to śmieszne, ale tak mam ) no i oczywiście ocena ekspozycji plus jej ewentualna korekta. Podgląd zdjęcia w EVF mam wyłączony, bo to jeszcze bardziej rozprasza. Wkurza też minimalny lag w EVF. Ale moje doświadczenia wynikają z faktu posiadania OVF długo i to praktycznie od początku tych z aparatów FF plus jasnej optyki. EVF posiadam o niedawna i wymaga przyzwyczajenia.
    Moim osobistym zdaniem obecny poziom EVF to taki pierwszy elektryczny silnik. Za kilka lat każdy się będzie z tego śmiał że w ogóle dało się tym robić zdjęcia. Zdecydowane 1:0 dla OVF moim zdaniem.

    p.s kolega sprzedał a7III, bo go głowa bolała od wizjera... a może, że wolał 5dIV po prostu ?

  7. #7
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Co do kwestii zdrowotnych to wydaje mi się że gdyby coś było na rzeczy to by wyszło u kamerzystów - repo godzinami patrzą w tego typu wizjery.
    Co do technologii to póki co w aparatach chyba wszyscy używają tego samego - różnią się rozdzielczością ale wygląda że to ten sam producent. Natomiast patrząc na rozwój branży to sądzę że tu będzie duży nacisk i spodziewam się intensywnych prac nad rozwojem evf.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    OK. Temat wpływu EVF na oko w sensie medycznym można porzucić. Brak udokumentowanych badań oraz w zasadzie - jeżeli - to niska szkodliwość (bo czymże będzie utrata 1 czy 2 dioptrii w dobie komputerów, smartfonów itp. :-) ) To, że światło niebieskie zakłóca pracę mózgu też pominiemy, bo nie będziemy rozważać czy wśród fotografujących czy filmujących jest większa zapadalność na depresję czy alkoholizm (aczkolwiek znając nieco środowisko to coś jest na rzeczy :-))

    Natomiast w zakresie technologicznym EVF zgadzam się całkowicie, że nie ma on póki co startu do OVF, ale oczywiście będzie intensywnie rozwijany z wielu przyczyn, choćby widzenie w słabym świetle. Czy i kiedy uda się go doprowadzić do stanu bliskiego ideału? Pewnie tak, pod warunkiem rozwoju nie tyle elektroniki, co bioelektroniki... To takie gdybanie futurystyczne. Natomiast jeszcze wiele czasu potrzeba. Jeżeli snajperzy zaczną w miejsce celownika optycznego używać EVF, to będzie oznaczało, że czas ten przyszedł :-) Myślę jednak, że w fotografii, nie tylko tej profesjonalnej, daleko jeszcze do kompletnego porzucenia OVF, czy też uczynienia z niego niszy. Tak jak @Kolekcjoner zauważył, prędzej spodziewałbym się jakiegoś produktu hybrydowego łatającego problem. Sam zaś EVF na tą chwilę oczywiście jest lansowany z prostej przyczyny - jest rozwiązaniem dużo tańszym w produkcji niż OVF.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Co do kwestii zdrowotnych to wydaje mi się że gdyby coś było na rzeczy to by wyszło u kamerzystów - repo godzinami patrzą w tego typu wizjery.
    Co do technologii to póki co w aparatach chyba wszyscy używają tego samego - różnią się rozdzielczością ale wygląda że to ten sam producent. Natomiast patrząc na rozwój branży to sądzę że tu będzie duży nacisk i spodziewam się intensywnych prac nad rozwojem evf.
    Myślę że właściwym pytanie jest jak długo jeszcze przy robieniu zdjęć będzie używane OVF.

    EVF będzie coraz lepszy w odbiorze obrazu ale główne wyzwanie dla R&D to jest jednak ograniczenie zużycia energii przez EVF/matryce
    Gdy będą już rozwiązania bez czujnika zbliżenia oka, obraz z matrycy w EVF "cały czas" to będzie ok

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 27-03-2019 o 17:51
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: EVF czy OVF?

    Czy ograniczenie zużycia energii wpłynie na poprawę jakości obrazowania EVF oraz eliminację lagów? Obawiam się, że nie o opóźnienia związane z uruchomieniem wizjera chodzi, również panu z firmy Nikon.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •