Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Monitor dla amatora

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Monitor dla amatora

    Witajcie, poczytałem chyba dość sporo o monitorach i chciałbym się Was poradzić co do swoich przemyśleń. Jestem amatorem fotografii, używam amatorskiego canona 80D, a więc zwykłego APS-C z 3-ma obiektywami. Nie mam wielkiego doświadczenia nie mniej staram się w miarę możliwości rozwijać, dlatego postanowiłem swojego laptopa wzbogacić o monitor. Ten w laptopie choć IPS niestety nie daje się zbytnio ustawić, ma niezbyt naturalne kolory więc sensowny monitor byłby jak najbardziej wskazany. Po dłuższych rozważaniach i czytaniach tematów na forum, gdzie praktycznie zawsze pojawia sie stwierdzenie że monitory do tego typu zastosowań to tylko Eizo lub NEC doszedłem do wniosku że dobrym i sensownym rozwiązaniem na moje amatorskie zastosowania byłby taki monitor:

    1. https://wzorniki.eu/monitor-nec-mult...a245wmi-czarny

    Jest jednak on też w wersji skalibrowanej i 5-letniej gwarancji:

    2.https://wzorniki.eu/monitor-nec-mult...d-skalibrowany

    I tu moje pytanie:

    1. Czy warto kupić ten droższy skalibrowany (pomijając dłuższą gwarancję) płacąc za niego ok. 500 zł więcej ? Jedni piszą że ta kalibracja sprzętowa to tylko wybieg marketingowy. Czy może lepiej jednak ten bez kalibracji a jak trochę kasy wpadnie to dokupić w niedługim czasie kalibrator np. taki: https://wzorniki.eu/x-rite-i1display...SAAEgLuQvD_BwE ?

    2. Może jednak niekoniecznie tylko coś z Eizo lub NEC, więc może coś takiego, co jest w większej rozdzielczości, też skalibrowany i nawet nieco tańszy (nie chodzi o to tańszy w żadnym wypadku) https://www.x-kom.pl/p/375837-monito...SABEgK6_vD_BwE ?

    Ogólnie jak na moje zastosowanie to myślę że coś w cenie ok 2000-2300 za monitor+kalibrator lub monitor skalibrowany to jest sensowna kwota. Wiem że porządny sprzęt to znacznie drożej, ale jestem tylko amatorem.

    3. A może jednak w tej cenie polecacie coś innego/lepszego ?

    Z góry dziękuję z konstruktywne porady. Ja nie mam możliwości żadnego porównania tych monitorów poza parametrami na papierze czy ekranie, a i w tej tematyce głębiej nie siedzę. A może wcale nie ma sensu kupować takiego monitora tylko taki za 600-700 zł i amatorowi to powinno wystarczyć? tylko czy on będzie lepszy od wyświetlacza IPS w laptopie? Ja myślę że takie rozwiązanie jest bez sensu, ale może się mylę?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Od monitorów mamy tu kilku fachowców i z tego co piszą bez 10bit i 3d lut czy coś to zwykłe zabawki. Pokrycia srgb 100% to też marketing.

    Kup tanszy i dorzuc xrite x1pro. Kalibrować czasem trzeba co miesiąc lub raz na rok jak masz sprzęt za około 6K.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 280

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    używam od lat Della E248WFP, nigdy go nie kalibrowałem ani nie miałem problemów z kolorami
    jesli jestes podatny na marketing to wywal te 3 k
    albo np.kup takiego Della i miej fun
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Ja, również amator, mam NEC EA245WMI w wersjo Color Tuned, kupionego do użytkownika Tom01.
    Jaka jest różnica miedzy zwykłym, nie wiem czy bym ją zauważył, ale z obecnego monitora jestem bardzo zadowolony. Wcześniej też miałem NEC, ale to był monitor z matryca TN i raczje biurowy niż do foto.

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Dzięki za porady. W tym Dellu sporo osob pisze o tragicznym wręcz podswietleniu, nierownomiernym co pokazuja na zdjęciach.Czy osoby posiadające NEC'a moga potwierdzić brak tego typu problemów?

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    @Marcinus
    piszę poważnie - skorzystaj z oferty. Podejrzewam, że monitor jest w naprawdę doskonałym stanie, pewnie wymaga jakiejś tam kalibracji do normalnych kolorów: https://www.canon-board.info/threads...92#post1388192

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Dzięki widziałem to ogloszenie ale to drugi kraniec Polski... gdyby bylo blisko podjechałbym.

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez Marcinus Zobacz posta
    (...)Czy osoby posiadające NEC'a moga potwierdzić brak tego typu problemów?
    Potwierdzam, że ze swoim NEC-iem nie mam żadnych problemów lub ich po prostu nie widzę.

    Poczytaj ten wątek https://www.canon-board.info/threads...4%87-II/page33

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    63

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Jest jeszcze opcja wymiany laptopa - kilka lat temu zainwestowałem (głównie ze względu na zdjęcia) w Maca z ekranem Retina. I to był strzał w dziesiątkę: współpracuje wspaniale z Lightroomem, grafika dla mnie wystarczająca, a dodatkowym zyskiem jest porządny i niezawodny komp na codzień.

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Monitor dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez cheng13 Zobacz posta
    Jest jeszcze opcja wymiany laptopa - kilka lat temu zainwestowałem (głównie ze względu na zdjęcia) w Maca z ekranem Retina. I to był strzał w dziesiątkę: współpracuje wspaniale z Lightroomem, grafika dla mnie wystarczająca, a dodatkowym zyskiem jest porządny i niezawodny komp na codzień.
    Niestety taka opcja akurat odpada z pewnych względów.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •