Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

  1. #1

    Domyślnie Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Witam,

    Dziś po wielu latach użytkowania mojego Canon 70D pojawił się po raz pierwszy poważny problem, który uniemożliwił mi robienie zdjęć. Stało się to nagle, podczas pracy. Dziś zdjęcia na zewnątrz w normalnych warunkach. Nie ma mrozu, nie ma deszczu, temperatura około 12 stopni. Zdjęcia robione na przemian z kręceniem krótkich klipów filmowych. Nagle zauważyłem, że na zdjęciach są bardzo jasne paski, a w zasadzie to jedna duża plama. Od prawej krawędzi jasna plama przechodzi praktycznie przez cały kadr. Mimo krótkiego czasu osoby poruszające się są w tej plamie. Np. cała postać biegnąca jest ostra a tylko np. jej głowa na którą weszła ta plama jest rozmazana i prześwietlona. Co ciekawe filmowanie działa jak należy. Czyli kręcąc klipy wideo to zjawisko nie występuje. Czyszczenie automatyczne matrycy, nie pomogło. Zmieniłem obiektyw, ale dalej to samo, czyli to body jest winne. Plama zawsze jest w tym samym miejscu niezależnie czy zdjęcia robię pionowo czy poziomo. Co ciekawe jeśli nie podnoszę ISO, czyli zostaje 100 to wszystko jest w porządku. Przy zdjęciach sportowych, gdzie np. ISO mam zawsze około 2000 to jest teraz dramat, mega jasna plama, a co w plamie to rozmazane i prześwietlone.

    Jakieś pomysły o co chodzi? Coś jestem samemu w stanie zrobić czy szukać gdzieś serwisu? W ogóle Canon ma swoje serwisy w Polsce? Ktoś jest mi w stanie pomóc?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	usterka.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	191,1 KB
ID:	1892


    Będę wdzięczny za jakieś info.

    Pozdrawiam
    Tomek

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Cytat Zamieszczone przez Donel Zobacz posta
    (...)W ogóle Canon ma swoje serwisy w Polsce? Ktoś jest mi w stanie pomóc?
    ma https://e-csi.pl/, na resztę nie znam odpowiedzi; w pierwszym momencie miałem pisać, że być może migawka pada, ale to chyba nie to.

  3. #3
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Skoro poruszające się osoby są poza plamą ostre, a w plamie poruszone, to znaczy że plama naświetlana jest dłużej - czyli moim zdaniem jednak migawka.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  4. #4
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Również oddaję głos na migawkę.

    To, że przy iso 100 problem wydaje się nie występować daje się łatwo wytłumaczyć - uszkodzona lamelka nie zamyka się na czas tylko przy bardzo krótkich czasach.
    Ostatnio edytowane przez Merde ; 04-03-2019 o 10:40
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Sciągnij obiektyw i zobacz na bulb jak wygląda migawka.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Wygląda raczej dobrze ta migawka na pierwszy rzut oka.
    No dobrze, ktoś się orientuje czy tego typu podobne problemu opłaca się naprawiać, jaki ewentualnie koszt? Chociaż skoro nie ustaliliśmy co jest powodem to zapewne trudno będzie oszacować koszt naprawy.
    Po prostu nie wiem czy szukać serwisu czy kredytu na nowy aparat. Najgorsze, że muszę iść robić zdjęcia do klienta jutro i ogólnie w tym tygodniu sporo. Będę się ratował zewnętrzną lampą błyskową, bo wtedy jest jasno i na szczęście tej plamy nie ma.

  7. #7
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Jeśli migawka to OK 1000 PLN - https://www.canon-board.info/threads...gawki-co-teraz

    BTW, nie chce siać niepotrzebnej dyskusji, ale nie mogę się powstrzymać - co prawda nie robię zarobkowo zdjęć, nie nie podjąłbym się zlecenia nie mając zapasu.

  8. #8
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Co ciekawe jeśli nie podnoszę ISO, czyli zostaje 100 to wszystko jest w porządku. Przy zdjęciach sportowych, gdzie np. ISO mam zawsze około 2000 to jest teraz dramat, mega jasna plama, a co w plamie to rozmazane i prześwietlone.
    Sprawdź przede wszystkim zależność występowania tej plamy nie tyle od ISO, co od czasu otwarcia migawki. Problemy z migawką zasadniczo najbardziej dokuczają przy krótkich czasach, a przy długich mogą być niezauważalne - bo im krótszy czas, tym bardziej widoczne są wszelkie zaburzenia naświetlania wynikłe choćby z nierównomierności przesuwu migawki, bowiem jest wtedy ona nierównomierność procentowo większa w stosunku do całkowitego czasu naświetlania.
    Wtedy może uda Ci się, póki co, tak manewrować czasem i czułością, żeby plamy unikać.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Na zdjeciu pod powyzszym adresem o padnietej migawce w 70D wyglada to niemal identycznie: jasna rozmyta plama. Wiec jesli w tamtym przypadku byla to migawka to i tu tez na 98%

  10. #10

    Domyślnie Odp: Canon 70 D - jasna plama przy większym ISO

    Noo... wygląda to niemal identycznie jak mój przypadek. Teraz muszę znaleźć w Krakowie serwis, który zrobi to jak najszybciej.. najlepiej na poczekaniu

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •