Strona 62 z 97 PierwszyPierwszy ... 1252606162636472 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 611 do 620 z 961

Wątek: Canon EOS RP

  1. #611
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Zobacz posta
    czy obiektyw EF podpięty do body RP przez przejciówkę ma ogniskową "normalną" czy jest mnożnik 1,6
    RP jest FF więc ma ogniskową "normalną".
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  2. #612
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 599

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    . Zreszta zakres tonalny podaja producenci ( wlasciwie to krzywa charakterystyczna )

    przyklad dla velvi 50 : https://www.fujifilm.com/products/pr..._datasheet.pdf

    wykres 19

    mozna w przyblizeniu odczytac z wykresu i wyliczyc uzyteczny zakres tonalny
    Czyli uważasz, że można porównywać jabłka z gruszkami.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  3. #613
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Czyli uważasz, że można porównywać jabłka z gruszkami.
    nie ma tutaj sytuacji jablek i gruszek - fotografowany przedmiot w obu wypadkach odbija lub emituje fotony.

    w fotochemicznej emulsji srebrowej foton pada na znajdujacy sie w sieci krystalicznej zwiazkow srebra Atom powodujac wybicie elektronu i przeplyw pradu. Zjawisko jest zbyt slabe by spowodowac zauwazalny dla oka efekt , wiec zostaje wzmocnione kosztem energi chemicznej zgromadzonej w wywolywaczu.

    w fotodiodzie krzemowej foton pada na znajdujacy sie w sieci krystalicznej krzemu Atom powodujac wybicie elektronu i przeplyw pradu. Zjawisko jest zbyt slabe by spowodowac zauwazalny dla oka efekt , wiec zostaje wzmocnione kosztem energii chemicznej zgromadzonej w baterii.

    dokladnie ta sama zasada .


    zakres tonalny jest mierzony , podaja go dla materialow fotochemicznych producenci i nie jest to kwestia wiary tylko obiektywnych wynikow pomiarowych.

    warunkiem dla materialow odwracalnych jest , ze Gamma winno = 1 , wowczac mamy przenoszenie roznic tonalnych wystepujacych w naturze jak 1:1 , dzieki czemu odbieramy odwzorowanie jako naturalne.


    dla materialow negatywowych Gamma = 0,63 , dzieki czemu zakres tonalny jest szerszy niz materialow odwracalnych , ale odwzorowanie bardziej miekkie . W obrobce pozytywowej dobieramy odpowiednio Gamma w zalezosci od potrzeb i wizji artysty , przez dobor gradacji papieru , lub tez stosujac inne techniki ( np maskowanie , miejscowe dopalanie , niedoswietlanie itp itd.- identycznie jest w obrobce cyfrowej )


    Ostatecznie nawet z matrycy 15 EV obserwujemy obraz na monitorze , ktory nie przenosi nawet 8 EV , ale majac wiecej danych w Rawie mozna odpowiednio sterowac odbrobka tak, iz uda sie pokazac calosc zakresu , kosztem oczywiscie Jakis tam znieksztalcen w innym zakresie , ale umiejetna obrobka mozna te znieksztlacenia uczynic nierozpozawalnymi lub trudno rozpozawalnymi.

    zarowno dla filmow analogowych jak i matryc cmos natezenie padajacego swiatla mierzymy tym samym przyrzadem - swiatlomierzem. w ten sam sposob mierzy sie zakres tonalny sceny , expozycje.
    w obu przypadkach zakres tonalny medium swiatloczulego mowi nam ile razy miejsca najjasniejsze sa jasniejsze od najciemniejszych zachowujac prawidlowosc proporcji odwzorowania roznicy tonalnej ( w jakiejs tam dopuszczalnej tolerancji )
    Zdecydowanie mamy tylko sliwki - nie ma gruszek i jablek.

  4. #614
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    czyli jak podepnę przez redukcję szkło EF 10-20 to będę tak miał, czyli będę miał na krótszym końcu 10 mm.
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 04-07-2020 o 10:29

  5. #615
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Zobacz posta
    czyli jak podepnę przez redukcję szkło EF 10-20 to będę tak miał, czyli będę miał na krótszym końcu 10 mm.
    Chodzi Ci pewnie o Sigmę pod APS-C. Będziesz miał poważną winietę. Canona EF-S body samo rozpozna i zrobi cropa.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #616
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    a pod podpięciu 17-40/4 też winieta będzie mocna, czy akceptowalna. Zadaje takie naiwne pytania, ale nikt z moich znajomych nie ma Canona RP, i co ciekawe to nigdzie w moim mieście nie ma go w sklepie. Ba nawet gdyby był to jestem pewien, że nie dadzą do ręki obejrzeć, bo to trzeba baterię włożyć, obiektyw podpiąć itd, itp. Od 10 Lat mam 7D, i do niego serię obiektywów, ale coraz mniej nim zdjęcia robię, bo ja się starzeję i jego waga z czasem rośnie. Chciałbym zamienić na coś mniejszego ale tak żeby obiektywy zostały.
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 04-07-2020 o 11:53

  7. #617
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Zobacz posta
    a pod podpięciu 17-40/4 też winieta będzie mocna, czy akceptowalna
    C17-40 to obiektyw do FF, kryje pełną klatkę.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  8. #618
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Ja potrzebuję zdjęcia w formacie 16:9. Wiem, że z każdego formatu da się "dociąć" do 16:9, ale kiedy zdjęć są setki czy tysiące, to bawienie się z każdym osobno to koszmar. Z tego powodu wyjeżdżając do Chin kupiłem Canon G1X, małe to, poręczne i ma ten format, nic nie musiałem obrabiać. Od pewnego czasu więcej zdjęć robię G1X niż 7D, i wiele rzeczy mi w tym maluchu pasuje poza jedną, ma zwłokę która uniemożliwia ciekawe street photo. A z instrukcji RP wynika, że też ma format 16:9, ciekaw jestem, czy ten format widać w wizjerze, czy ekraniku?
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 04-07-2020 o 12:01

  9. #619
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Zobacz posta
    z instrukcji RP wynika, że też ma format 16:9, ciekaw jestem, czy ten format widać w wizjerze, czy ekraniku?
    Oczywiście, że tak jest wykadrowany obrazek w wizjerze. Nie sprawdzałem w R czy RAW jest pełny (prawdopodobnie tak).
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  10. #620
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: Canon EOS RP

    Taki format mam na ekraniku G1X po wybraniu 16:9. A dlaczego to jest ważne, bowiem ja się wychowałem na slajdach. Zrobiłem ich tysiące, dużo, bardzo dużo. A ze slajdami jest tak, że jak mają być skanowane na bębnie można coś obrabiać, oszukać, ale jeśli mają być wyświetlane na ekranie, to kadr musi być dobry w momencie naświetlania w aparacie. Cykniesz i koniec, nic nie da się poprawić. Jeżeli ktoś robił tysiące slajdów to musiał nauczyć się kadrowania bez ewentualnych poprawek. Jak weszło to w krew było dobrze,................ale do momentu kiedy zmienił się format obrazu, bowiem od pewnego czasu potrzebuję 16:9 i szlag trafił moje nauki i przyzwyczajenia. To co kiedyś było dobre teraz stało się kulą u nogi.

Strona 62 z 97 PierwszyPierwszy ... 1252606162636472 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •