Pokaż wyniki od 21 do 30 z 76

Wątek: Obiektywy FD do cyfrówek

Widok wątkowy

  1. #10
    Początki nałogu Awatar jatzzek
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    355

    Domyślnie

    Czytam i czytam ten watek i juz nie wytrzymalem. Musze sie wypowiedziec. Szanowni forumowicze, nalezy sobie odpowiedziec na jedno bardzo wazne pytanie (kluczowe w calej tej dyskusji): Jaka jest glowna przyczyna, dla ktorej prawie wszystkie obiektywy wszystkich znanych mocowan da sie podlaczyc do korpusu Canona (poprzez odpowiednie przejsciowki) ale ze starymi obiektywami Canona jest ogromny problem (o ironio!)? Ano jest tak z powodu 2mm!!! Juz wyjasniam. Najwazniejszym parametrem opisujacym system mocowania obiektywu jest tzw. Register Distance, czyli odleglosc pomiedzy kolnierzem mocowania obiektywu, a elementem swiatloczulym. Otoz wszelkie obiektywy sa projektowane w taki sposob zeby dawac idealnie ostry obraz wlasnie na odleglosci Register Distance. Podaje liste najpopularniejszych mocowan wraz z Register Distance dla nich:

    Canon EOS (EF) 44.0mm

    M42 45.5mm

    Minolta A 44.5mm

    Nikon F 46.5mm

    Pentacon Six 74.1mm

    Olympus OM 46.0mm

    Leica R 47.0mm

    Pentax K 45.5mm

    i na koniec

    Canon FD 42.0mm

    Co jest charakterystycznego na tej liscie? Ano to, ze wszystkie Register Distance w dowolnych systemach sa WIEKSZE od Register Distance w systemie Canon EOS (EF)... wszystkie za wyjatkiem Register Distance w mocowaniu Canon FD!!! Oznacza to, ze mozemy podlaczac prawie wszystkie obiektywy do korpusu EOS poprzez odpowiednie przejsciowki, ktorych glowne zadania sa dwa: 1. ZWIEKSZYC Register Distance do takiego jakiego "uzywa" obiektyw innej firmy (np. przejsciowka EOS/M42 zwieksza ta odleglosc o 1.5mm) 2. miec z jednej strony mocowanie systemu A a z drugiej mocowanie systemu B...i to wszystko. Wydluzyc Register Distance jest bardzo latwo (kazda przejsciowka ma przeciez pewna grubosc). Ale jak zmniejszyc Register Distance??? No wlasnie... i tutaj zaczynaja sie problemy. Przejsciowki o ujemnej dlugosci nie ma (moze w alternatywnych swiatach ), wobec tego, aby obiektyw ostrzyl w calym zakresie odleglosci, trzeba stosowac soczewki. To wlasnie te soczewki w przejsciowce EOS/FD powoduja, ze Register Distance dla obiektywu FD wydluza sie z 42mm -> 44mm. Wyobrazmy sobie, ze bierzemy obiektyw FD, ktory ma Register Distance 42mm i przykladamy go do korpusu EOS (w sposob zupelnie swobodny). Obiektyw FD ostrzy (na nieskonczonosci) na dystansie 42mm wiec brakuje mu 2mm do elementu swiatloczulego w korpusie EOS...co mozna w takiej sytuacji zrobic? Mozna sprobowac wcisnac obiektyw FD do srodka korpusu EOS (na 2 mm) ale nie udaje sie to z zadnym znanym mi obiektywem FD...po prostu dziura w EOS jest za mala aby zmiescic w nia jakikolwiek obiektyw FD. I tutaj wlasciwie koncza sie dywagacje na temat przejsciowki EOS/FD.
    Po prostu Canon w 1986 przechodzac z mocowania FD na mocowanie EOS (EF) WYDLUZYL Register Distance o te pieprzone (pardon) 2mm, co zamknelo droge obiektywom FD do "bezsoczewkowej" wspolpracy z korpusami EOS (brawo Canon!!!). Czemu tak zrobili? Nie wiem...i nie wiem czy sie kiedykolwiek dowiem. To bylo dawno temu i tym ruchem Canon stracil bardzo wielu klientow...tak tak...
    Podsumowujac: najwiekszym problemem przy wspolpracy korpusow EOS z obiektywami FD jest to, ze mocowanie EOS(EF) ma o 2mm wiekszy Register Distance w porownaniu z mocowaniem FD.

    Ogolna regula jest taka:

    1. jesli Register Distance Obiektywu > Register Distance Korpusu to prawie zawsze uda ci sie podlaczyc ten obiektyw do korpusu poprzez odpowiednie przejsciowki i bedziesz mogl bez problemow ostrzyc na nieskonczonosc (bez zadnych specjalnych soczewek w przejsciowce)

    2. jesli Register Distance Obiektywu < Register Distance Korpusu to prawie zawsze nie uda ci sie podlaczyc tego obiektywu do korpusu poprzez przejsciowki tak aby mozna bylo ostrzyc na nieskonczonosc -> aby ostrzenie na nieskonczonosc bylo mozliwe musza byc soczewki w przejsciowce

    to wlasnie z powodu punktu 2. Canonierzy nie bardzo moga sie cieszyc szklami FD na korpusach EOS ale na pocieszenie powiem, ze z tego samego powodu Nikoniarze nie moga cieszyc sie szklami M42 na korpusach z mocowaniem Nikon F :-) (porownajcie to z zamieszczona lista...w obu przypadkach trzeba uzywac soczewek w odpowiednich przejsciowkach)

    pzdr

    dodane pozniej:

    oczywiscie z listy ktora podalem wynika, ze powinno byc bardzo trudno zrobic przejsciowke EOS/Minolta A... nie wiem czy tak jest, ale tak wlasnie nakazuje logika


    pzdr
    Ostatnio edytowane przez jatzzek ; 11-06-2006 o 00:34
    why waste your time looking for proof?
    what if the answer is never the truth?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •