Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 98

Wątek: Dylematy posiadacza 80d

  1. #21
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    No tak to jest logiczne aczkolwiek gdzieś ucieka to w myśleniu. Może dlatego że często robię nie zbliżenia i dlatego głębia ostrości nieco sprawę załatwia. @atsf czytając o 80 d na optyczne wytknęli że często źle ostrzy lub nie precyzyjnie. trochę mnie to zmartwiło i dlatego dociekam czy przyczyna może wynikać ze złego sposobu wybierania AF. Jako użytkownik podzielasz tą opinię że 80d słabo spisuje się w ostrzeniu? cytat:
    Celność systemu AF nie jest imponująca. Liczba trafień w punkt to jedynie 20% wszystkich trafień, zarówno dla obiektywu 2.8/100, jak i 2/35. Na plus można natomiast zaliczyć fakt, że nie zanotowaliśmy odchyłek większych niż 16%. Warto też zaznaczyć, że w przypadku obu użytych przez nas obiektywów, konieczna okazała się nieznaczna mikroregulacja AF, ze względu na minimalny front focus.
    zdarzało Ci się korzystać z mikroregulacji?
    Ostatnio edytowane przez jamto ; 29-12-2018 o 19:35

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    https://m.youtube.com/watch?v=Ql1p_UrCUfo

    Zanim zaczniesz coś kręcić zobacz o co chodzi z tym AF'em.

  3. #23
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Dlatego właśnie polecam początkującym bezlustra - tam po prostu AF działa bez filozofowania ....
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 285

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Potwierdzam kijowe działanie AF w 80D. Dlatego praktycznie stale używam Servo AF i zdjęć seryjnych, bo stale do-ostrza pomiędzy wyzwoleniami migawki, i jak mam w sekundowej serii jedno ostre zdjęcie na siedem, to już bym CEO Canona po nogach całował, ale przeważnie nie mam. Kolejnym syfem jest to, że ten aparat katastrofalnie źle ostrzy zarówno na obszary o niskim kontraście, jak i o wysokim kontraście. Ciężko jest nastawić ostrość zarówno na sierść zwierzęcia, jak i na oko, bo odblask światła w tym oku potrafi totalnie ogłupić AF. Nie żartuję! Próbowałem robić testowe zdjęcia barierki balkonu 50 m za moim oknem. Przy zachmurzeniu i rozproszonym świetle wychodziło git, a przy ostrym świetle, gdy odblask szedł od krawędzi poręczy- za cholerę ostrość nie chciała się na nią nastawić. Pod tym względem 80D przegrywa z 550D, który również posiadam.

    Następnym syfem są gigantyczne wstrząsy od lustra, które nawet przy 1/400 s (używam Tamrona 100-400) potrafią poruszyć zdjęcie, i to robione aparatem zamocowanym na statywie Manfrotto 190XPRO3! Paranoja, ale praktycznie robienie zdjęć ze statywu tym aparatem i teleobiektywem wymaga włączenia Live View i- najlepiej- radiowego wyzwalania migawki, bez względu na czas ekspozycji. Inaczej jest taki totolotek, że hej!
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  5. #25
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Toś mnie pocieszył..... Aż tak źle jest z tym ostrzeniem? Mikroregulacja nie ratuje sytuacji? Czyli co przełączyć się na live i tak focić?

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 285

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Weź, po prostu, zrób sobie parę prób, a zobaczysz, co i jak Ci wychodzi, i dostosuj metody. Mikroregulacja czasem daje dobre rezultaty, czasem nie, bo obiektyw inaczej ostrzy w zależności od ogniskowej, i od dystansu, a zmieniająca się liniowo korekcja może być nieadekwatna. Ustaw aparat na statywie, ustaw ostrość manualnie w trybie LV i zrób zdjęcia na najkrótszej i na najdłuższej ogniskowej, które będą wzorcami ostrości, a potem zmieniaj nastawy mikroregulacji i ostrz na AF, i porównuj, kiedy zdjęcie jest tak samo ostre, jak wzorzec. Potem zrób zdjęcia na ogniskowych pośrednich i od razu zdjęcia ostrzone ręcznie na LV, aby sprawdzić, na ile mikroregulacja wpływa na ostrzenie na ogniskowych pośrednich. Z tym całym AF jest jeszcze związana kwestia tego, że w świetle żarowym jego dokładność jest inna, niż w świetle dziennym, czyli w ogóle zależy od temperatury barwowej światła. Zdjęcia dobrze wyostrzone o poranku, czy o zachodzie słońca, mogą być nieostre, jeżeli je będziesz robił w południe. Sam już wiesz, czego się można nabawić ;-)
    Jakimś półśrodkiem na błędy AF jest przymykanie obiektywu tak, aby te błędy zmieściły się w GO.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 30-12-2018 o 13:20
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  7. #27
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    39

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Myślę że jednak trochę przesadzacie. Używam tej puchy od 1.5 roku i owszem - AF nie jest idealny - w szczególności gdy ostrzymy przez wizjer, ale tragedii też nie ma. Z wypadu w Tatry na 240 zdjęć przywiozłem może z 25 nietrafionych czy nieostrych. Fakt - od topowej puszki APSC Canona spodziewałem się nieomylności totalnej, ale w porównaniu do wcześniejszego 100D to jak niebo a ziemia - to dopiero była tragedia. W obu puszkach jednak widzę tę samą przypadłość - gdy wyostrzymy na to co chcemy aparat potrafi potwierdzić ostrość, by potem złapać ją finalnie na bardziej kontrastowym punkcie w zupełnie innej części kadru - a już szczególnie przykłada się do tego jak ten obiekt jest bliżej obiektywu niż to co chcemy złapać w punkcie ostrości. Używam tylko punktu centralnego. Nic na to nie poradzę, nauczyłem się z tym żyć. Zrobiłem tym aparatem wiele fajnych zdjęć i całość wychodzi mi na plus. Ten typ tak ma i koniec. Co zrobisz - nic nie zrobisz cytując klasyka.

  8. #28
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Jeszcze w nawiązaniu do AF jest taka opcja jak ustawienie poprzez kontrast czy kolor (jakoś tak) Może to mieć lepsze lub gorsze skutki?
    Jest też kupę innych ustawień ale jak na razie nie przymierzam się do nich nieco z obawy, nieco z nieznajomości może też i z braku potrzeby przynajmniej jak na razie.... Są jakieś funkcje na które mimo wszystko warto zwrócić uwagę? Wiem że to zależy od tego co się foci no ale może jakaś z nich wykorzystywana jest np 70% przypadków....

  9. #29
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez ocean Zobacz posta
    ... Fakt - od topowej puszki APSC Canona spodziewałem się nieomylności totalnej...
    To chyba by było o 7d.

    ---

    Warto zapoznać się z budową czujników af.. one zwykle są większe (czasem znacząco) od oznaczenia punktów af na matówce. Niebagatelny jest też wybór trybu pracy af oraz przypisanie af-lock.

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 285

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez ocean Zobacz posta
    Z wypadu w Tatry na 240 zdjęć przywiozłem może z 25 nietrafionych czy nieostrych.
    No dobra, ale jakich ogniskowych używasz? Ja poniżej 55 mm jeszcze tego aparatu nie sprawdziłem, a też go mam prawie 2 lata ;-)
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •