Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 98

Wątek: Dylematy posiadacza 80d

  1. #11
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Oho.... Zaczęło się. Huzia na Józia a właściwie na Jamto.
    Instrukcję czytałem i to kilka razy temat związany z ostrością Poza tym 10 lat na 400d tez nie poszło w las. Więc aż taki ciemny nie jestem. 400d w połączeniu z kitem to nie było dobre powiązanie do dobrych ostrych zdjęć. W ostatnim roku dorobiłem się sigmy i tele. Mimo to pozostałem na jednopunktowym ostrzeniu. Wielopunktowe potrafiło narobić więcej szkody niż pożytku WG MNIE. Kiedy zobaczyłem ilość punktów AF w 80d znów powróciło pytanie po co aż tyle? Chyba jednak jakiś sens to ma. Instrukcja jednak aż ta dokładnie na to pytanie nie odpowiada. Natomiast podzieliła szkła na grupy (o czym już wspomniałem) i tu już zupełnie poległem. Nie wiem czy się tym przejmować czy w tym tkwi jakaś tajemnica ostrych zdjęć... Poza tym wreszcie mam mikro regulację BO MAM WRAŻENIE że dotychczas tego mi brakowało. Ale to melodia przyszłości. Póki co jeszcze się nafociłem 80d więc i nie wiem czy będzie taka konieczność.. Na razie próbuję opanować i przyswoić teorię z instrukcji. A że ma wątpliwości i nieścisłości to pytam.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Punktów jest dużo żeby nie łapać ostrości a następnie ustawiać kadr. Dwa, podczas servo, punkty potrafią śledzić wybrany obiekt. Żadna filozofia do tego nie potrzebna.

  3. #13

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    .... Kiedy zobaczyłem ilość punktów AF w 80d znów powróciło pytanie po co aż tyle? Chyba jednak jakiś sens to ma. Instrukcja jednak aż ta dokładnie na to pytanie nie odpowiada. Natomiast podzieliła szkła na grupy (o czym już wspomniałem) i tu już zupełnie poległem. Nie wiem czy się tym przejmować czy w tym tkwi jakaś tajemnica ostrych zdjęć... ...
    Podział obiektywów na grupy pokazuje które obiektywy wykorzystują zaawansowane czujniki śledzenia. To wszystko pisze w instrukcji obsługi i dziwię się że tego nie znalazłeś, skoro znalazłeś podział na grupy :-) Na przykład dla 7D2 dziadek EF 50mm f/1.4 USM z Grupy A wykorzystuje punkty krzyżowe wszystkich stref i podwójnie krzyżowy centralny, ale już ceniony EF 100mm f/2.8 Macro USM z grupy E tylko krzyżowe centralnej strefy oraz po dwa pionowe rzędy strefy lewej i prawej, przy czym punkty mierzą tylko liniami poziomymi. Czy to znaczy że EF 50 jest ostrzejszy od EF 100 Macro? Nie, to znaczy, że jeśli masz dużą ilość punktów krzyżowych, stara pięćdziesiątka szybciej złapie ostrość przy korzystaniu z bocznych stref lub wybranych bocznych punktów.
    Ostatnio edytowane przez Wieslaw18 ; 29-12-2018 o 15:06

  4. #14
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    Podział obiektywów na grupy pokazuje które obiektywy wykorzystują zaawansowane czujniki śledzenia. To wszystko pisze w instrukcji obsługi i dziwię się że tego nie znalazłeś, skoro znalazłeś podział na grupy :-) Na przykład dla 7D2 dziadek EF 50mm f/1.4 USM z Grupy A wykorzystuje punkty krzyżowe wszystkich stref i podwójnie krzyżowy centralny, ale już ceniony EF 100mm f/2.8 Macro USM z grupy E tylko krzyżowe centralnej strefy oraz po dwa pionowe rzędy strefy lewej i prawej, przy czym punkty mierzą tylko liniami poziomymi. Czy to znaczy że EF 50 jest ostrzejszy od EF 100 Macro? Nie, to znaczy, że jeśli masz dużą ilość punktów krzyżowych, stara pięćdziesiątka szybciej złapie ostrość przy korzystaniu z bocznych stref lub wybranych bocznych punktów.
    Dzięki za sensowną odpowiedź choć przyznam że niewiele mi to wyjaśniło. Ale na pewne rzeczy trzeba czasu.
    Czy to co napisałeś oznacza że podpinając dany obiektyw trzeba brać pod uwagą sposób ustawienia AF? Lub mając taki a nie inny obiektyw należy jakoś szczególnie starać się łapać ostrość?

  5. #15

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    To wszystko zależy co robisz i jak robisz. Czy chcesz korzystać z bocznych punktów lub stref, bądź czy wystarczą Ci centralne lub jeden centralny. Ty musisz wybrać.

  6. #16
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    To wszystko zależy co robisz i jak robisz. Czy chcesz korzystać z bocznych punktów lub stref, bądź czy wystarczą Ci centralne lub jeden centralny. Ty musisz wybrać.
    Ja się już tak przyzwyczaiłem że praktycznie tylko centralnym ostrzę czyli celują w to co chcę aby było ostre resztę pozostawiam głębi ostrości lub blokuję i kadruję. No ale myślałem że to może błąd i sama instrukcja też w głowie mi namieszała. Dlatego chciałem się poradzić czy moje dotychczasowe myślenie jest prawidłowe czy jednak czas na rewolucję myślową skoro dorobiłem się nieco zaawansowanej puszki.

  7. #17

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Ja się już tak przyzwyczaiłem że praktycznie tylko centralnym ostrzę czyli celują w to co chcę aby było ostre resztę pozostawiam głębi ostrości lub blokuję i kadruję. No ale myślałem że to może błąd i sama instrukcja też w głowie mi namieszała. Dlatego chciałem się poradzić czy moje dotychczasowe myślenie jest prawidłowe czy jednak czas na rewolucję myślową skoro dorobiłem się nieco zaawansowanej puszki.
    No właśnie, jeśli do tej pory po wyostrzeniu przekadrowywałeś, to na 80D wykorzystaj jego AF.

  8. #18
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    to na 80D wykorzystaj jego AF.
    tzn...? robić jak robiłem czy wykorzystywać inny sposób pomiaru AF?

  9. #19

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Na przykład przy portrecie ostrz bocznym i strzelaj. Nie stracisz płaszczyzny ostrości jak przy przekadrowaniu. Wcześniej w tym wątku jest o tym mowa.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    Na przykład przy portrecie ostrz bocznym i strzelaj. Nie stracisz płaszczyzny ostrości jak przy przekadrowaniu. Wcześniej w tym wątku jest o tym mowa.
    To jest ważna uwaga! Przy robieniu zdjęć z bardzo płytką GO zmiana płaszczyzny ostrości podczas przekadrowania niweczy efekt nastawy ostrości, a wtedy mnogość bocznych punktów AF się przydaje. Jednakże ja nie pozwalam aparatowi na samodzielne wybieranie punktu AF- wybieram go sam, ale czasami można od tego ocipieć, gdy się szybko coś dzieje ;-). Ponieważ 80D używam do fotografii przyrodniczej, to rzadko zdarza mi się korzystać z innego punktu AF, niż centralny, ale brakuje mi takiego pokrycia punktami AF w 6D, którego z kolei używam do innych motywów.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •