Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 96

Wątek: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    18

    Domyślnie 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cześć, jestem nowa na tym forum i można powiedzieć, że raczkuję w temacie fotografii.

    Posiadam aparat Olympusa E-M10 II z Zuiko 12-40 2.8 do fotografii ogólnej/turystycznej i pojawiła się opcja zakupu Canona 5D Classic z 85 1.8 do fotografii portretowej. W Olympusie drażnią mnie trochę szumy i duża głębia ostrości dlatego myślę o dokupieniu taniego 5D Classic. Słyszałam, że w 5D ostrzymy tylko punktem centralnym i trzeba zdjęcie przekadrowywać co byłoby dla mnie pewnym utrudnieniem w porównaniu do dotykowego wybierania punktu ostrości w Olympusie. Powiedzcie, czy przy takim zabiegu gdy osoba fotografowana jest usytuowana z boku kadru, w okolicach mocnych punktów, przy przysłonie rzędu 1.8, postać nie będzie uciekała poza głębie ostrości? Czy trzeba wtedy też cofać aparat? Czy może ustawiać ostrość na nos nie na oczy? Jak to wygląda z Waszego doświadczenia?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    Cześć, jestem nowa na tym forum i można powiedzieć, że raczkuję w temacie fotografii.

    Posiadam aparat Olympusa E-M10 II z Zuiko 12-40 2.8 do fotografii ogólnej/turystycznej i pojawiła się opcja zakupu Canona 5D Classic z 85 1.8 do fotografii portretowej. W Olympusie drażnią mnie trochę szumy i duża głębia ostrości dlatego myślę o dokupieniu taniego 5D Classic. Słyszałam, że w 5D ostrzymy tylko punktem centralnym i trzeba zdjęcie przekadrowywać co byłoby dla mnie pewnym utrudnieniem w porównaniu do dotykowego wybierania punktu ostrości w Olympusie. Powiedzcie, czy przy takim zabiegu gdy osoba fotografowana jest usytuowana z boku kadru, w okolicach mocnych punktów, przy przysłonie rzędu 1.8, postać nie będzie uciekała poza głębie ostrości? Czy trzeba wtedy też cofać aparat? Czy może ustawiać ostrość na nos nie na oczy? Jak to wygląda z Waszego doświadczenia?
    Jeśli ustawisz ostrość na środkowym punkcie i przekadrujesz to zmieni się z automatu płaszczyzna ostrości. Ostrość będzie już w innym miejscu. Im jaśniejszy obiektyw i mniejsza GO tym większe będzie przesunięcie.

    Tak w ogóle to po się chcesz pchać w dużego archaicznego kloca 5D? Używasz bezlustra - to chyba znasz "zady i walety" AFa w bezlustrach ? Masz do wyboru inne systemy bezlusterkowe APS-C i FF, które nie mają problemu z kadrowaniem na środkowym czujniku i mają Eye AF z którym ostrość zawsze będzie tam, gdzie powinna
    Ostatnio edytowane przez candar ; 22-12-2018 o 15:49
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    albo po prostu zuiko 45 1,8

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    albo po prostu zuiko 45 1,8
    Otwarty do 0,9 Nie róbmy sobie jaj z kolegi.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ...

    Tak w ogóle to po się chcesz pchać w dużego archaicznego kloca 5D? Używasz bezlustra - to chyba znasz "zady i walety" AFa w bezlustrach ? Masz do wyboru inne systemy bezlusterkowe APS-C i FF, które nie mają problemu z kadrowaniem na środkowym czujniku i mają Eye AF z którym ostrość zawsze będzie tam, gdzie powinna

    A teraz trolu szybciutko dawaj konkrety zbliżone cenowo do 5D i 85/1,8.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Otwarty do 0,9 Nie róbmy sobie jaj z kolegi.

    --- Kolejny post ---




    A teraz trolu szybciutko dawaj konkrety zbliżone cenowo do 5D i 85/1,8.
    Trolem to raczej nazwałbym osobę, która nie odpowiada w żaden sposób na zypytanie w temacie wątku. Zdrowych, Wesołych.

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    wolałbym już jakieś 77d/750d/800d + 50 1.8. 5d to naprawdę stara pucha, nigdy nie wiadomo co ci tam padnie w tym aparacie i czy wgl Ci to naprawią.
    ebe ebe

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    5D MK1 to staroć, ale wypluwa ciekawy obrazek. 77d/750d/800d oczywiście dużo nowsze, ale za te pieniądze masz używane 6D i 5D MK2. Żeby nie było: nie jestem jakimś fanatykiem FF, wręcz przeciwnie, sam od lat siedzę a APS-C. Szczerze mówiąc z lustrzanek APS-C najbardziej mnie kręcą 200d i 80d. A teraz jeszcze bezlustra,.... wybór nigdy nie był tak trudny jak dziś.

  8. #8
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 599

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Jeśli ustawisz ostrość na środkowym punkcie i przekadrujesz to zmieni się z automatu płaszczyzna ostrości. Ostrość będzie już w innym miejscu. Im jaśniejszy obiektyw i mniejsza GO tym większe będzie przesunięcie.
    Niekoniecznie. Tzn nas interesuje jeden punkt (oko), nie cała płaszczyzna. I jak się umiejętnie to robi to się trafia. Jak sie ma wprawę to z zadziwiająco dobrą skutecznością (powiedzmy 95%), większą niż z celowania "słabym" (liniowym, mniej czułym) bocznym punktem.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 23-12-2018 o 02:36

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Z tego co widziałam 5d i 85 1.8 daje dużo ładniejsze zdjęcia niż 45 1.8 w Olku. GO jest płytsza, kolory ciekawsze, fajniejszy bokeh. W przyszłości doszłoby pewnie jeszcze 50 1.4 lub 35 1.4. Wiadomo, że są lepsze zestawy ale chodzi mi o to aby możliwie niewielkim kosztem uzyskać najlepsze efekty.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    Z tego co widziałam 5d i 85 1.8 daje dużo ładniejsze zdjęcia niż 45 1.8 w Olku. GO jest płytsza, kolory ciekawsze, fajniejszy bokeh. W przyszłości doszłoby pewnie jeszcze 50 1.4 lub 35 1.4. Wiadomo, że są lepsze zestawy ale chodzi mi o to aby możliwie niewielkim kosztem uzyskać najlepsze efekty.
    Mogę zapewnić z autopsji, że "to co widziałaś" z 5D i EF 85 1.8 - nie było fotami z puszki. Trochę nad nimi trzeba się "nasiedzieć" i dopracować w PS, dodatkowo EF 85 1.8, który uwielbiam to szkło mające wiele "za uszami".

    Tak wiec jeśli szukasz kultowej magii pełnej klatki skropionej łzami jednorożca podczas pełni księżyca to podążaj z zawiązanymi oczami w tym kierunku. Na mnie one "łzy jednorożca" dawno przestały działać. A podobną GO co 85 mm z f1.8 w FF otrzymasz również w APS-C z 56 mm f1.2
    Ostatnio edytowane przez candar ; 23-12-2018 o 00:16
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •