Strona 6 z 10 PierwszyPierwszy ... 45678 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 96

Wątek: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

  1. #51
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez radiki Zobacz posta
    Do portretu zdecydowanie brałbym 5dc z 85 1.8, to w dalszym ciągu świetny aparat dający przepiękny obrazek, ta 85-tka to bardzo udany obiektyw, a nad małymi matrycami w ogóle bym się nie zastanawiał, bo nie mają żadnego startu do FF.
    Mam proste pytanie i liczę na prostą odpowiedź. Robisz kadr poziomy zestawem 5D i 85/1.8. W domu dochodzisz do wniosku, że pion wyglądałby lepiej. Kadrujesz obrazek do pionu. Magia zostaje, czy znika?

  2. #52
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Zacząłem od 500d (jeśli rozchodzi się o poważniejsze traktowanie fotografowania, choć nigdy nie profesjonalnie). Później był 5d (używka od kolegi, dziś można powiedzieć mentora). Jeszcze później 7d, kupiony dla af. Różnie bywało, jednak kiedy oba (5d i 7d) aparaty opanowałem (mam na myśli: zarówno sprzęt jak i postproces), portrety fotografowałem wyłącznie 5d. Zawsze używałem też centralnego punktu AF z przekadrowaniem. Z czasem błędy zniknęły. Świetna okazała się matówka do jasnych obiektywów (nawet 50/1.4 sigmy jakoś zaczęła trafiać.. nauczylem się "mikro-podsuwać" celem korekty af'u).
    Trzeba pamiętać jednak, ze puszka ma zasadnicze ograniczenia: 12megapix, iso1600, powolna, fatalny af (porównując do dzisiejszych układów), bylejaki wyświetlacz. Ale jest tez super wygodna i obraz z matrycy jest tak samo dobry jak w 2005 roku, kiedy 5d był wypuszczony. Lepszy obraz to chyba ze ścianek można tylko dostać. Lepszy, nie w sensie szczegółowości, bo tę dziś i kompakty osiągają (w dobrym świetle) ale łatwości postprocesu, dużej tolerancji dla jakości obiektywu (kontrastowanie mydlenia nie wydaje się takim problemem jak przy matrycy 30Mp).
    Mam też tę 85/1.8 - kiszka przy kontrastowych zdjęciach bo niebieskość jest jednak widoczna w jasnych partiach (żółtego w cieniach jakby mniej). Do portretu, super.
    Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić ten zestaw (5d+85/1.8+matowka Ee-S). Przyda się też lampa + jakieś blendy i pomocnik .
    Trzeba też pamiętać, że przeliczanie GO i mm na aps-c to nie wszystko: ff w porównaniu do aps-c daje przyjemniejszą perspektywę - choć to pewnie tylko moje subiektywne odczucie.
    Jedno zastrzeżenie: nigdy nie trzymałem w rękach zajechanego aparatu, nie umiałbym też kupić używanego aparatu bez podotykania.

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  3. #53
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 605

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    ...Kolejna myśl do oswojenia, to fakt, że 85 nie jest ogniskową typowo portretową. Jej zalety, to ceny szkieł, możliwość robienia tam, gdzie brakuje odejścia przy dłuższych ogniskowych. Najbardziej typową portretówką wszech czasów jest ogniskowa 135mm. I na dodatek nie musi być 1,8. W portrecie nie chodzi o małą GO, tylko o separację obiektu od tła. Separacja zależy od GO i od ogniskowej. Dłuższa ogniskowa ma tę zaletę, że pozwala uzyskać zamierzoną separację przy większej GO.
    ..
    Typowo portretowa odległość, to 1,5m,
    Dwa fragmenty wypowiedzi sa ze sobą nieco sprzeczne. Pierw piszesz,że 85 mm to nie jest typowa ogniskowa portretowa (???), potem piszesz, że jest nią 135 (tak samo typowa jak 85, 105 czy 135, w MF od 120 do 180 mm). jedno i drugie to półprawda (a co z ogniskową 105mm? ) natomiast potem piszesz cos prawdziwszego, o odległości fotografowania. Więc załóżmy te 1,5 m i okaże się, że .. ogniskową portretową będzie tak, która nam da taki kadr jak chcemy. 85 mm - szerszy, 135 - ciasny. Bardzo ciasny.
    Czyli .. stosujemy taką ogniskową by nie stać zbyt blisko i nie musieć myśleć o przerysowaniach. Ogniskową sie dobiera do kadru. Ciasno - dłuższa, szerzej - krótsza.
    Bardzo długie tele nie sa polecane, choc lepiej separują od tła, ale za bardo zwiększają odległość do modelki, komunikacja z nią staje się kiepska. Przy fashion, edytorialach to jeszcze ujdzie, ale portretować to wolę 85 - 105 - 135 mm.

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    ...do zdjęć ludzi ... z małą GO często też w pomieszczeniu wydaje mi się, że 5D będzie fajnym ...
    W pomieszczeniu - średnio to widzę. Te wysokie ISO (1600 to wysokie???) to może robiło kiedyś wrażenie, z podkreśleniem słowa kiedyś. Radzę odpuścić staruszka i kupić coś w lepszym wysokim ISO, bo w pomieszczeniu przy pracy se światłem zastanym nie poszalejesz. Fajnie mieć użyteczne 3200. Czyli takie minimum to już raczej niestety 5D mk2. I te 21 Mpx też się przyda w postprocesie.

  4. #54
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Bardzo dziękuję, widzę, ze pojawiło się trochę merytorycznej wiedzy. Nie wiem czy dam radę z tym 5d II lub 6d finansowo. Faktycznie niejednokrotnie przycinałam zdjęcia z Olka wyłapując moje błędy w kadrowaniu więc z tych 12mpix może być lipka. A do zdjęć w pomieszczeniach za jakiś czas mogę dokupić 50 1.4 też w rozsądnej cenie.

  5. #55
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    Świetna okazała się matówka do jasnych obiektywów (nawet 50/1.4 sigmy jakoś zaczęła trafiać.. nauczylem się "mikro-podsuwać" celem korekty af'u).
    Też używałem, później dandeliona programowalnego a jeszcze później specjalnej matówki do 5D z klinem i rastrem z uwagi na konieczność ostrzenia w punkt szkłami analogowymi.

    Moja refleksja - nic z powyższego, co zostało napisane wyżej nie zostanie wykorzystane przez osobę zakładającą wątek. A moje zdanie opisałem już wcześniej. Cały wątek potwierdza wyłącznie założenie, że dla wszystkich canonowców 5D mark I to aparat kultowy, który: PIERZE, SPRZĄTA I GOTUJE.... itp.
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #56
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    38

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ...
    Cały wątek potwierdza wyłącznie założenie, że dla wszystkich canonowców 5D mark I to aparat kultowy, który: PIERZE, SPRZĄTA I GOTUJE.... itp.
    i robi zdjęcia, których jakość wyraźnie zadowala użytkowników tego aparatu.

  7. #57
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    ... wyłapując moje błędy w kadrowaniu więc z tych 12mpix może być lipka.
    12Mp to wbrew pozorom jest całkiem sporo: spokojnie wystarczy do druku A4, do oglądania z bardzo bliska. Współczesne telewizory o wielkiej rozdzielczości mają około 8Mp.. i przekątną z półtora metra. Chcę powiedzieć, że Mp to nie będzie poważne ograniczenie, z uwagi na obiektywne czynniki. Przecież te 10 lat temu, najpoważniejszym fotografom też wystarczyły (w sensie: musiały!). Ponadto, świadomość tego ograniczenia będzie dodatkowym czynnikiem wywołującym presję na poprawność kadrowania przed naciśnięciem spustu (analogia do głębokiej wody przy nauce pływania jest może niezbyt celna, ale mi się przypałętała).

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  8. #58
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Moja refleksja - nic z powyższego, co zostało napisane wyżej nie zostanie wykorzystane przez osobę zakładającą wątek. A moje zdanie opisałem już wcześniej. Cały wątek potwierdza wyłącznie założenie, że dla wszystkich canonowców 5D mark I to aparat kultowy, który: PIERZE, SPRZĄTA I GOTUJE.... itp.
    Dla wielu fotografujacych osób, również niecanonowych, ff jest marzeniem. Pewnie dlatego, że się naoglądały pixelpeepera i doszły do wniosku, że jest w ff coś czego nie daje im ich obecny aparat. To, że kto inny nie dostrzega tego czy owego, nie oznacza, że tego tam nie ma. Akurat 5d jest najtańszym sposobem na ff. Obrazek z tego aparatu ma bardzo dobre opinie, i żadnego z obowiązków domowych nie musi wykonywać, czy nawet kultowy nie musi być, wystarczy, że jest ff i kosztuje tyle co zaawansowany kompakt.


    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  9. #59
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 286

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    Dla wielu fotografujacych osób, również niecanonowych, ff jest marzeniem.
    ROTFL. A ilu jest "tych wielu" ? I dla kogo FF jest marzeniem ? Kolejne prawdy objawione ? Azaliż kolejna osoba niosąca kaganek oświaty pod strzechy biednym i błądzącym, którzy używają czegokolwiek poza FF ?

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    Pewnie dlatego, że się naoglądały pixelpeepera i doszły do wniosku, że jest w ff coś czego nie daje im ich obecny aparat.
    ?

    LOL. Podpowiem, taki będę Zapewne chodzi o to, że każdy nabywca FF z automatu stanie się profesjonalnym fotografem i jednocześnie zostanie właścicielem kultowej magii pełnej klatki skropionej łzami jednorożca podczas pełni księżyca zamkniętej w puszce FF Czary Panie, czary i wielka moc (midichloriany i te sprawy) dostępne tylko użytkownikom FF

    Cytat Zamieszczone przez swallow77 Zobacz posta
    To, że kto inny nie dostrzega tego czy owego, nie oznacza, że tego tam nie ma.
    Ależ oczywiście!, wszyscy to widzą! Miliony użytkowników lustrzanek FF przecież nie mogą się mylić
    Ostatnio edytowane przez candar ; 25-12-2018 o 14:23
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  10. #60
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ...łzami jednorożca podczas pełni księżyca zamkniętej w puszce FF Czary Panie, czary i wielka moc (midichloriany i te sprawy) dostępne tylko użytkownikom FF

    Ależ oczywiście!, wszyscy to widzą! Miliony użytkowników lustrzanek FF przecież nie mogą się mylić
    Czy możesz powiedzieć o co Ci chodzi? Martyna zapytała czy ma dobry pomysł. Ja uważam, że dobry. Podałem kilka argumentów za, parę przeciw. Rozumiem, że dla Ciebie pomysł Martyny na wejście w ff nie jest rozsądny. Możesz uzasadnić swój pogląd jakoś inaczej niż wypowiedziami epatujacymi brakiem szacunku dla opinii innych?

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Strona 6 z 10 PierwszyPierwszy ... 45678 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •