Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: #15 Wężyk spustowy z popychaczem przysłony do 300D

  1. #1

    Lightbulb #15 Wężyk spustowy z popychaczem przysłony do 300D

    Po ostatnich próbach zdjęć macro, stwierdziłem, że przydałby mi się podwójny wężyk spustowy (manualno elektroniczny) popychający przysłonę w obiektywie manulanym z mocowaniem Pentacon Six oraz wyzwalający spust w Canonie. Myślenie zmaterializowało się następująco

    1. Co było potrzebne?


    Cały zestaw części wygląda tak:

    Jako bazę wykorzystałem podwójny wężyk do Mieszka od Pentacona Sixa.


    Wężyk oryginalnie miał wyzwalać spust w Sixie oraz przymykać przysłonę w obiektywie zamocowanym do mieszka czy też pierścieni pośrednich.



    Potrzebne były także

    1. dwa mikro przełączniki,
    2. tradycyjny wężyk spustowy,
    3. kawałek kołka rozporowego,
    4. drugi kołek plastikowy (niewiadomego pochodzenia),
    5. przewód po głośnikach ( dwu żyłowy + masa),
    6. kilka centymetrów cienkiego kabelka z jakiejś taśmy wielożyłowej,
    7. taśma izolacyjna,
    8. klej kropelka.
    9. Końcówka mikro jack do wężyka (Canon 300D, 350D, Pentax ISds (chyba ISdl także)

    Kołek rozporowy trafił na miejsce jednego z wężyków, na drugim miejscu pozostał wężyk. Na powierzchni przycisku wężyka oraz na kółku rozporowym, zamontowałem przy pomocy kropelki dwa mikro przełączniki. Następnie połączyłem wszystko wg schematu:


    Niestety nie pamiętam skąd ów schemat zaczerpnąłem. Gdzieś była jakaś strona internetowa z opisem budowy tradycyjnego wężyka spustowego. Rysunek nie jest mojego autorstwa.

    Przełączniki wciskane są przez górną część wężyka głównego, która wciska najpierw przełącznik znajdujący się na powierzchni wężyka wewnątrz (ostrzenie) a następnie załącza drugi mikro przełącznik (wyzwalanie migawki). W między czasie wężyk tradycyjny uruchamia popychacz przysłony w pierścieniu czy mieszku.




    Poniżej zdjęcie końcówek wężyka. Gotowy wężyk wygląda tak jak na pierwszym zdjęciu. Zewnętrznie nie różni się od oryginału.


    To chyba tyle. Jeżeli macie jakieś pytania czy sugestie, to zapraszam. Nie długo pojawi się kolejna wersja wężyka tym razem zamontowana w uchwycie pistoletowym produkcji naszych rodzimych zakładów PZO.

  2. #2
    Coś już napisał Awatar bachoo
    Dołączył
    Mar 2006
    Wiek
    23
    Posty
    70

    Domyślnie

    no fajne, ale canon sie wycwanił i zrobił teraz inne gniazdko. ale tez z trzema pręcikami. tylko który jest do czego, moze ktoś wie?

  3. #3

    Domyślnie

    A o jakim Canonie mówisz? 10D i 20D mają inne właśnie 3 bolce. 30D pewnie też. Ciekaw jestem jakie jest gniazdo w 5D. Do 10 i 20 słyszałem że można przerobić wtyczkę od klawiatury/myszki - ale to zasłyszenia. Jak ktoś coś wie, niech napiszę. W 300D/350D oraz w Pentaksie ISds/isdl jest micro jack

  4. #4
    Bywalec Awatar Follman
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Hajnówka
    Wiek
    33
    Posty
    188

    Domyślnie

    WG. mnie za mało troszeczke fotek>pozdrawiam.
    Canon 40D | EF 100-300mm f/4.5-5.6USM | Speedlite 430 EX |CZJ Sonnar 180/2.8
    onePhoto:
    KLIKNIJ

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Follman, napisz o jakie zdjęcia ci chodzi to może autor zapoda.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  6. #6
    Bywalec Awatar _invictus
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Oświęcim
    Wiek
    44
    Posty
    143

    Domyślnie

    Zrobiłem sobie wężyk według powyższego schematu - i mam pytanie do osób które też zróbiły sobie same albo znają się na rzeczy: otóż przy wpięciu wtyczki jack, od razu aparat strzela jedną fotkę, nawet jak wpinam przy wyłączonym aparacie, to zaraz po wlączeniu pstryka raz i potem już normalnie da się pstrykać wężykiem. Co mogło by być powodem tego stanu rzeczy? Wszystkie wężyki tak mają , czy może wszystkie "ver.A.Słodowy"?

  7. #7

    Domyślnie

    Widocznie robisz jakieś zwarcie w momencie wkładania wtyczki do gnizdka. Może coś jest nie tak ze stykami. Generalnie nie powinno tak być. Wkładasz wtyczkę i dopiero jak naciśniesz guzik to masz możliwość robienia zdjęć.

  8. #8
    TomPo
    Guest

    Domyślnie

    Witam

    Zrobilem - dziala. Jezeli komus pstryka od razu zdjecie po wlozeniu wtyczki, to przelaczniki sa zlego typu - maja pewna rezystancje na otwartych stykach.

    pozdrawiam
    Tomek

  9. #9
    Dopiero zaczyna Awatar Delt4
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    40

    Domyślnie Zonk

    Hmm nie dziwne że niektórzy maja kłopoty z działaniem. Na schemacie elektrycznym jest błąd na samym końcu (ostrzu) jacka powinien być podłączony czerwony kabel. Drugi w kolejności powinien być zółty. Reszta schematu bez zmian
    Ostatnio edytowane przez Delt4 ; 29-11-2006 o 13:52

  10. #10
    vilk
    Guest

    Domyślnie

    To nie loteria ze niektorym dziala a niektorym nie. Znalazlem inny schemat w necie ktory pokazuje tak samo jak schemat Silwe
    http://www.peeters.com/300d.html

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •