Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Cześć

    Rozważam kupno EOSa R jako następcy dla mojego Nikona D800 i jestem ciekaw uwag, opinii, o czym powinienem wiedzieć (specyfikację znam).

    Fotografuję ludzi, w podróży, street, lifestyle, taniec (klubowo, z flashem). Rok temu kupiłem Fuji X100F i on miażdy D800 lekkością, wygodą, ogólnym wyglądem zdjęć (ostrość, kolory).

    Gdy kupowałem D800 w 2012 to wygrał on z Canonem 5D III bo był "lepszy" na papierze i zauważalnie tańszy, ale myślę że popełniłem wtedy jednak błąd. Nie mam bardzo konkretnych argumentów za Canonem, choć moim oczekiwaniem jest to, że zdjęcia w praktyce wyglądają lepiej (a nie w teoretycznym potencjale) i że ma ogólnie lepsze user experience. Jakieś 80% fotografów których śledzę używa Canona. Reszta używa kliszy, Sony, Fuji albo Leici. Nikona chyba nikt ¯\_(ツ)_/¯

    Co mnie wkurza w D800, w kolejności, i co absolutnie chcę poprawić:
    - nieostrość zdjęć (niedokładność AF pomimo kalibracji Reikan Focal, poruszenie pomimo stabilizacji)
    - małe pokrycie kadru polami AF
    - niewygodne wybieranie pola AF directional padem
    - słaby grip na kciuk
    - brak wykrywania twarzy do AF (to co jest się nie liczy)
    - taki se automatyczny balans bieli i kolory

    Wady EOSa R wkurzają, ale de facto nie mają dla mnie znaczenia (brak stabilizacji, crop 4k, jeden slot, etc.). Gdybym kierował się tylko specyfikacją i ceną, to wygrywają Sony A7 III lub Fuji XT3, ale już raz tak zrobiłem i teraz mam obawy. Nikona nie biorę pod uwagę, nie mam zaufania. Lustrzanki też nie chcę, więc 5D Mark IV odpada.

    Co sprawia że warto iść w Canona, o czym powinieniem wiedzieć?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Ciężka sprawa, bo na razie nową R ma tu dosłownie kilka osób. W D800 af powinien być bdb - trochę mnie zaskoczyłeś. Szczerze to najlepiej wypożyczyć przynajmniej na jeden dzień.
    Miłego dnia
    moja www

  3. #3
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Myślę że warto dla obrazka. Jeśli ktoś nie jest pixelofobem to nie sądzę że będzie marudził.

    Natomiast dobrze sobie zdawać sprawę z jednej kwestii. To nie jest mały korpus. Nie bardzo też widzę sens pójścia na jakieś kompromisy ze względu na szklarnię, a lepsze szkła to już małe wiaderka, te bardzo dobre to już wiadra pełnogabarytowe . Nie wydaje mi się to zestawem podróżniczym. Myślę że właśnie Fuji to dobry kierunek. Matryce mają osiągi porównywalne z FF, niektórzy uważają że jpg najlepsze w klasie. Są korpusy praktycznie profesjonalne. Chyba jeśli chodzi o tego typu fotografię to nie ma nic lepszego.
    Skoro już masz Fuji to bym po prostu kupił lepszy korpus np. (x-t3) i dokupił szkła. Bo kupować Canona dlatego że "wszyscy" nim robią zdjęcia to trochę słabe jest .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    Jakieś 80% fotografów których śledzę używa Canona. Reszta używa kliszy, Sony, Fuji albo Leici. Nikona chyba nikt
    Moi znajomi to akurat w większości używają Nikonów Te Twoje 80% wynika bardziej z charakteru pracy tych osób Praca dla agencji foto itp.


    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    Wady EOSa R wkurzają, ale de facto nie mają dla mnie znaczenia (brak stabilizacji, crop 4k, jeden slot, etc.). Gdybym kierował się tylko specyfikacją i ceną, to wygrywają Sony A7 III lub Fuji XT3, ale już raz tak zrobiłem i teraz mam obawy. Nikona nie biorę pod uwagę, nie mam zaufania. Lustrzanki też nie chcę, więc 5D Mark IV odpada.
    Nie bardzo rozumiem... Szukasz czegoś małego do podróży, znasz system Fuji od strony Fuji X100F to naturalnym jest, że powinieneś przetestować X-T3 ze względu na kompaktowość systemu i doskonałe szkła serii XF.

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    Co sprawia że warto iść w Canona, o czym powinieniem wiedzieć?
    W nowy system R ? Na chwilę obecną o ile wcześniej nie byłeś z nim związany i nie posiadasz szklarni z mocowaniem EF to bardzo niewiele za nim przemawia. Z pewnością system R nie jest systemem "kieszonkowym" pod względem gabarytów (proponuję zapoznać się z ofertą szkieł pod względem wielkości wagi). System R i nowa puszka to jakby poligon testowy dla producenta i na razie nie wiadomo co z tego wyniknie w przyszłości.

    Wszystko to, co chcesz poprawić i dużo więcej znajdziesz w X-T3 + grip (piszę to jako użytkownik X-E1, X-T1, X-T2 i szkieł XF). Generalnie nie dziwię się, że nie idziesz w stronę Nikona Z, bo niedopracowany AF bez EYE AF to strzał w stopę. No i pomyślałbym na Twoim miejscu rownież o przetestowaniu Sony A7RIII - to naprawdę są już dopracowane bezlustra. Trzecia generacja Fuji i Sony daje wszystko to, czego szukasz.

    A jeśli bardzo zależy Ci na IBIS (stablizacja matrycy) oraz profesjonalnych funkcjach filmowych z Cinema 4K na czele to przemyśl również zakup Fuji X-H1 https://www.fotopolis.pl/newsy-sprze...stia-systemu-x - to również bardzo udany aparat i powinien w pełni zaspokoić Twoje wymagania. W Fuji masz ten komfort, że do flagowców masz co chwilę aktualizacje oprogramowania dotyczące pracy Af-a i różne inne usprawnienia - to, czego nie dostaniesz w innych systemach. W Fuji znajdziesz również doskonałą lampę systemową EF-X500 https://www.fotopolis.pl/newsy-sprze...pa-reporterska.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 12-11-2018 o 09:38
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Fuji XT-3 jest świetny, szczególnie ze stałkami F2, i oczywiście go rozważam. Ale zoomy Fuji 16-55/2.8 i 50-140/2.8 kasują przewagę wagową i cenową :-(

    Zaoszczędzenie na wadze nie jest priorytetem a tylko jednym z wielu powodów zmiany - przede wszystkim chodzi o rozwiązanie problemów D800 i może rozszerzenie możliwości.

    Canon nie jest ekscytujący, nie ma bajerów, ale ludzie którzy robią świetne zdjęcia w "moich" kategoriach właśnie go używają. W słowach Louisa CK – "of course the camera doesn't matter, of course... but maybe..." To jest trochę jak z Arri Alexą – nie ma nawet pełnego 4K, podczas gdy RED ma chyba 8K, ale "wszystkie" filmy są kręcone jednak na Arri.

  6. #6
    sv
    Guest

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Dylematu tutaj nie rozstrzygniesz, bo bez wypróbowania body taka decyzja zawsze jest ryzykowna. Zależy Ci na filmowaniu? Kiedy chcesz kupić body? W połowie grudnia będę robił w Warszawie prezentację/warsztaty z EOSa R (bezpłatne oczywiście). Będzie można podpiąć nowe szkła i EFy z przejściówkami. Jeżeli jesteś zainteresowany, a termin Ci odpowiada, to daj znać na priv. Pozdrawiam.

  7. #7
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Przesiadka z Nikona D800 na EOSa R

    Dokładnie. To najlepsza droga. Obmacać, dużo więcej na tym zyskasz niż na gadaniu tutaj ....
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •