Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Tani używany monitor 24'

  1. #11

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Wypalenie jest charakterystyczne dla monitorów korporacyjnych - najczęściej non stop wyświetla się na monitorze GUI firmowego oprogramowania.
    Mam zgryza, na razie nie zdecydowałem, nie pali się, chętnie bym zrezygnował z zakupu, ale ekran laptopa jest dla mnie za mały....
    Oby nie skończyło się na zakupie nowego nowego Samsunga/LG

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Jakby co, to mam kilka tych z ostatniego wysypu, w bardzo ładnym stanie, z zerowymi śladami zużycia. Oczywiście nie płaciłem za rodzynki 350 zł, co jest oczywiste ale i tak się opłaca.

  3. #13

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Zostawię tylko jako przestrogę ku potomności.

    Zdecydowałem się na tego NEC'a.
    Monitor kupiłem przez znany serwis aukcyjnym od renomowanego handlowca, za niecałe 350zł.
    Monitor po wyjęciu z kartonu wyglądał jak nowy, dosłownie jakby niedawno opuścił fabrykę, zero oznak użycia.
    Po włączeniu - jak lampa na twarz w przesłuchaniu, tak jaskrawo świecił, że nie można było patrzeć bezpośrednio na ekran.
    Kątem oka musiałem zmienić ustawienia w OSD Menu.
    Pierwsze - menu ustawione w języku niemieckim.
    Drugie - wszystkie parametry podkręcona maksymalnie, jasność świecenia, nasycenie, kontrast.

    Zresetowałem do ustawień fabrycznych.
    Pierwsze wrażenie po resecie, gdy można było już bezkarnie spojrzeć na matrycę - coś nie tak z kolorami.
    Światła świecą lekko niebiesko, cienie i czernie na kolor żółto-brunatno-zielony-niewiadomojaki.
    Na podstawie wzorców znalezionych w Internecie, różnego rodzaju tablic kalibracyjnych do ustawianie manualnego a nie hardwarowego próbowałem jakoś to zbalansować.
    Poddałem się po 2 godzinach prób.
    Na żadnych ustawieniach standardowych czy predefiniowanych ustawień czy ręcznej regulacji RGB nie udało uzyskać się w miarę poprawnego klina szarości, czyli przejść tonalnych od #000 do #fff.
    Nie wiem, czy udałoby się to wyprofilować hardwarowym kalibratorem.
    Monitor odsyłam, zostałem skutecznie wyleczony z kupowania używanych monitorów na odległość.

    Dodam też, że zostałem niemile zaskoczony wadami IPS'a - lekkim srebrzeniem czerni na rogach matrycy (kąt widzenia?) oraz delikatnym "drżeniem" obrazu gdy patrzeć na monitor kątem oka.
    In plus - paleta barw zdecydowanie większa niż mój stary TN, kolory generalnie żywsze, bardziej równomierne podświetlenie ekranu bez spadku jasności na rogach, bez spadków jasności przy zmianie kąta widzenia.

    Refleksja - ostatnim CRT przed przesiadką na matryce TN był Sony Trinitron 17 cali kupiony też jako używka - ponad 10 lat i się uwsteczniamy w jakości obrazu serwowanego w średniej i dolnej półce cenowej.
    Ostatnio edytowane przez coniu ; 27-12-2018 o 17:54

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    1. Monitory tej serii mają koszmarnie zrąbaną liniowość. Fabrycznie do niczego się nie nadaje. Trzeba korygować a tego się nie zrobi z menu.
    2. Egzemplarz jaki Pan miał zapewne był mocno zużyty. Uprzedzałem o tym, że większość "okazji" to złom.
    3. Zewnętrznie zawsze wygląda ok, jeśli stoi i nikt go nie nosi.
    4. IPS nie powoduje drżenia obrazu. Trafił Pan na egzemplarz w którym jest kolizja częstotliwości FRC z zasilaczem lamp podświetlenia. To znany błąd w tym modelu.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 28-12-2018 o 10:38

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Cytat Zamieszczone przez coniu Zobacz posta
    Zostawię tylko jako przestrogę ku potomności.

    Zdecydowałem się na tego NEC'a.
    Poddałem się po 2 godzinach prób.
    Na żadnych ustawieniach standardowych czy predefiniowanych ustawień czy ręcznej regulacji RGB nie udało uzyskać się w miarę poprawnego klina szarości, czyli przejść tonalnych od #000 do #fff.
    Nie wiem, czy udałoby się to wyprofilować hardwarowym kalibratorem.
    Monitor odsyłam, zostałem skutecznie wyleczony z kupowania używanych monitorów na odległość.

    Dodam też, że zostałem niemile zaskoczony wadami IPS'a - lekkim srebrzeniem czerni na rogach matrycy (kąt widzenia?) oraz delikatnym "drżeniem" obrazu gdy patrzeć na monitor kątem oka.
    In plus - paleta barw zdecydowanie większa niż mój stary TN, kolory generalnie żywsze, bardziej równomierne podświetlenie ekranu bez spadku jasności na rogach, bez spadków jasności przy zmianie kąta widzenia.

    Refleksja - ostatnim CRT przed przesiadką na matryce TN był Sony Trinitron 17 cali kupiony też jako używka - ponad 10 lat i się uwsteczniamy w jakości obrazu serwowanego w średniej i dolnej półce cenowej.
    to u mnie podobnie ostatnim monitorem crt był sony z trynitronem górna półka (też były te bardziej budżetowe i te mniej budżetowe) ten był z tych mniej budżetowych, po tym sony kupiłem eizo 1931 - no i eizo był znacznie lepszy od sony trinitrona - do obróbki zdjęć pod każdym względem kupiłem jeszcze dwie takie używki dla znajomych (na mnie padło bo niby mam szczęście) jedna była uszkodzona ale mechanicznie - odesłałem bez problemów trzy dni później kupiłem kolejną sztuke u tego samego sprzedawcy (żeby się nie musiał kłopotać z oddawaniem kasy) i ta była dobra - czyli na 4 sztuki jedna była uszkodzona, kolejnym moim monitorem jest eizo cx241 kupiłem używkę na gwarancji bez wad krótki przebieg (ktoś zmieniał na większy) nawet się nie targowałem - IPS (PLS) ale srebrzenia brak niektóre nie srebrzą słowo klucz to ćwierćfalówka - moja refleksja jest taka że w stosunku do CRT postęp jest dramatyczny - TN używam w pracy mam kalibrator więc próbowalem oprofilować - próbowałem to dobre słowo

  6. #16
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    A ja odświeżę trochę temat.
    Kupiłem 2 sztuki, później i1 Display Pro, a następnie SV2. Nie wydają się chyba złe.

    Te z DP i DVI w nazwie to pierwsza kalibracja programowa, później po kupnie SV2 zrobiłem sprzętową. Raczej wcześniej podpięte profile po kalibracji programowej nie miały wpływu na sprzętową?

    W paczce mam również Benq i matrycę laptopową brata i również swój L997, który użytkowałem wcześniej i po 16k przebiegu u mnie ledwo już wyciąga 60cd. Może ktoś coś o nich powiedzieć?

    profile.zip
    Początkujący od 4 lat...

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Kalibracja sprzętowa EA244WMi nie niesie zbyt wiele informacji w profilu. Korekcja jest wszak w monitorze. Przed kalibracją widać typowe dla tej serii błędy liniowości.

    Benq jak każda biurwa na IPS, przebieg trc typowy, obraz zbyt niebieski którego jak widać nie dało się wyregulować. Laptop również typowy, wściekle niebieski, mocno skorygowany. Moim zdaniem za mocno. L997 widać, że już wiekowy.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-05-12 o 10.07.15.png
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	608,8 KB
ID:	2215
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 12-05-2019 o 10:09

  8. #18
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Udało mi się zakupić PA241w w kartonie, 6k przebiegu, a tamte zwrócić.
    O tym egzemplarzu coś się da powiedzieć?
    Jeden z multiprofiler, a później drugi z SV2

    W tamtych dużo lepsze Delta E wyszło i ciut niższy punkt czerni, a może to kwestia, że teraz robiłem to w natywnej przestrzeni. Rozumiem, że jak będę chciał przełączyć na sRGB to powinienem ponowić kalibrację? Na różnych fabrycznych profilach widzę, że barwi czasem biel na taki różowy. Może to jednak kwestia tej przestrzeni i działania kolorów na Windowsie I trzeba zrozumieć co gdzie i jak i się z tym pogodzić.
    Załączone miniatury Załączone miniatury 2019-05-11 (3).png  

    2019-05-17.png  

    Załączone pliki Załączone pliki
    Ostatnio edytowane przez Paniki ; 17-05-2019 o 15:30
    Początkujący od 4 lat...

  9. #19
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Ok pobawiłem się bardziej. Ten PA jest trochę zużyty chyba już, czerwienią leci na domyślnych ustawieniach/profilach. Ale po skalibrowaniu jest ok. Porobiłem sobie profile do różnych ustawień srgb, argb, 80, 120cd i na każdym jest ok. W zależności od konkretnych ustawień dE bywa mniejsza i punkt czerni też inny. Dopiero przy tych zabawach zwróciłem uwagę, że mam cyjanową kreskę wysokości paska start na dole, przy którym nic nie widać, no ale nic, będę z tym żył.


    Pytanie mam jednak, bo dostałem również kabelek DP-mDP i chętnie również bym go używał przy macbook'u. Czy powinienem tam też zainstalować SV i pokopiować wszystkie profile, czy wystarczy, że jak ustawię na windowsie odpowiednie ustawienie to tam też będzie ok bez grzebania w profilach? Z PC używam przewodu DVI, a do maka DP.
    Początkujący od 4 lat...

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Tani używany monitor 24'

    Prawie 2dE przy punkcie bieli, przy niższej jaskrawości to sporo. Podświetlenie chyba już się przenosi na tamten świat. To trochę dziwne przy takim przebiegu, więc albo monitor był katowany albo licznik fałszywy.

    PS. Kreska na dole świadczy o fizycznym uszkodzeniu matrycy i/lub połączenia z T-Con. Możliwe, że ten monitor to składak, a nawet jeśli nie, to i tak dobrze radzę do oddać, bo jak wynika z opisu i pomiarów, to już jest elektroniczny złom, a nie narzędzie do pracy. Poza tym, numer seryjny sugeruje bardzo stary sprzęt. Monitory zaczynające się na 18 były sprzedawane w 2011 roku a ten ma 15. Czyli ma minimum 8-9 lat!
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 19-05-2019 o 01:21

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •