Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    25

    Domyślnie Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    Dzień dobry,

    poszukują instrukcji do w/w obiektywu, niestety większość szkieł sprzedawana jest bez tego zabytkowego papierka, acz niemożliwe aby nikt nie posiadał, czy ktoś tutaj mnie wesprze?
    Widziałam że w przeszłości czasem ktoś sprzedawał z instrukcja, wystarczy scan wrzucić w net i już...

    Przy okazji jeśli wątek powinien znaleźć się gdzie indziej to przepraszam, ale nie umiem znaleźć stosowniejszego miejsca, a na giełdzie nie mogę dodać żadnego postu nowego, dość dziwne jak na możliwości handlowania niezwykłe ograniczenie...

    Pozdrawiam, Trawa

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 040

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    MOże to ci pomoże
    http://lens-club.ru/pdf/c_52.html

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    Dzięki Szwajko, wielka szkoda że rosyjskiego nie znam niestety :-(

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    Interesuje Cię cała instrukcja dla celów "kolekcjonerskich", czy tylko chcesz wiedzieć, jak używać tego obiektywu?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    To jest oryginalna instrukcja:
    http://lens-club.ru/public/files/pdf...58eae147b4.pdf
    Nie sądzę, że jest inna dostępna (oczywiście dla kolekcjonerów no bo co tam mozna innego wyczytać )
    Ostatnio edytowane przez marfot ; 08-10-2018 o 20:22
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    Jak używac tego obiektywu, zawsze mozna wyczytac coś na co samemu sie nie wpadnie. :-)

    --- Kolejny post ---

    Dziękuje, chyba muszę się uśmiechnąć do koleżanki rosjanki aby mi to choć raz przeczytała z tłumaczeniem..

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Obiektyw Jupiter 9, f2,0 85 mm

    Nie mam pod ręką tego szkła, piszę na podstawie Heliosa 44-2, który tez ma przysłonę preselekcyjną:
    1) z przodu obiektywu masz dwa wąskie pierścienie, jeden pracuje płynnie, drugi skokowo, zatrzymując się na kolejnych wartościach przysłony - ustawiasz ten "skokowy" na takiej wartości, przy jakiej chcesz robić zdjęcia (podejrzewam, że najczęściej na pełnej jasności)
    2) "płynnym" pierścieniem kręcisz do oporu tak, żeby uzyskać całkiem otwartą przysłonę (najjaśniejszy obraz patrząc przez celownik, albo całkowicie schowane listki przysłony patrząc od przodu w obiektyw)
    3) ustawiasz ostrość (pierścieniem ostrości, większy, bliżej aparatu)
    4) przymykasz przysłonę do wcześniej ustawionej wartości tym "płynnym" pierścieniem (lub nic nie robisz, jeśli chcesz robić zdjęcia na "pełnej dziurze")
    5) dobierasz parametry ekspozycji (czas i ISO) tak, żeby przy wybranej przysłonie uzyskać poprawnie naświetlone zdjęcie

    Brzmi skomplikowanie, ale robi się to szybciej, niż napisałem jedną linijkę tekstu

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •