Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Zalety i wady mocowania R

  1. #21
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Zalety i wady mocowania R

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Cieszę się że jesteś specjalistą od fizyki i mi wytłumaczysz :
    a.
    Canon ma obiektyw EF 50mm f/1.2L
    b.
    skonstruował bagnet R o dużej średnicy

    dlaczego więc wypuszcza obiektyw na tym bagnecie RF 50mm f/1.2 który ma większą winietę od obiektywu EF 50mm f/1.2 ?

    jp
    Zapewne dlatego że im się tak opłaca. Nie sądzę żeby to miało cokolwiek wspólnego z fizyką. To ma dużo więcej wspólnego z księgowością .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Zalety i wady mocowania R

    Cytat Zamieszczone przez szwayko Zobacz posta
    Ale na winiete nie wplywa sama srednica bagnetu, tylko jakby stosunek srednicy wejsciowej do wyjsciowej i jeszcze dlugosc tubusu. Im dluzszy tubus tym gorzej, bo trzeba zwiekszac srednice przedniej soczewki. EF 50/1.2 ma konstrukcje starszego typu - jest krotki - jeden uklad soczewek, RF 50/1.2 jest dlugi, jak Sigma Art i ma jakby podwojny uklad soczewek. Trudniej w nim o mnijesza wyniete. Za to ma ostrosc i abberacje super na brzegach. Gdyby zrobili RF 50/1.2 o konstrukcji jak EF 50/1.2 to pewnie by mniej winietowal, przy zachowaniu tej samej średnicy filtra. A tak przez to nawet ze filtr wzrosl z 72mm do 77mm, do dlugosc tubusu sprawia ze winieta wieksza. Teraz moda na takie szkla za sprawa Sigm Art. Ma byś super ostre wszedzie - dlatego takie rozbudowane uklady optyczne.
    Dużo napisałeś, ale pytanie brzmi : dlaczego na nowym bagnecie wypuszcza obiektyw o gorzej winiecie.
    Bo taka moda ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 24-09-2018 o 11:29
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 041

    Domyślnie Odp: Zalety i wady mocowania R

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Dużo napisałeś, ale pytanie brzmi : dlaczego na nowym bagnecie wypuszcza obiektyw o gorzej winiecie.
    Bo taka moda ?

    jp
    Dokladnie jak napisales. Wazniejsza jest ostrosc niz winieta. Ostrosc to parametr latwy i obiektywny do zmierzenia. Kazdy portal, gazeta testujacy szkla ma na pierwszym miejscu ten parametr. A ksiegowi sa po to aby robic wyniki. Taka moda, taki biznes. Ja zaluje ze tak jest. Programowo latwiej winieta zniesc w puszcze niz poprawic ostrosc. A ze przez to torby i sakwy sa coraz wieksze i my coraz wiecej dzwigamy to druga strona medalu.

    --- Kolejny post ---

    Masz jeszcze znakomite porowanie jednej firmy ktora produkuje obiektywy o tych samych parametrach:
    Zeiss Milvus 50/1.4 - 10 soczewek, filtr 67mm
    Zeiss Classic 50/1.4 - 7 soczewek, filtr 58mm
    https://www.the-digital-picture.com/...8&LensComp=709

    Mimo ze dluższy Milvus ma filtr o 1cm wiekszy to i tak bardziej winietuje
    https://www.the-digital-picture.com/...p=453&Lens=998
    Ostatnio edytowane przez szwayko ; 24-09-2018 o 11:36

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Zalety i wady mocowania R

    Prawdą jest że gdybym miał ustawić (mój) ranking parametrów obiektywu to :
    - ostrość/rozdzielczość
    - aberracja chromatyczna
    - ...
    - ...
    - winieta

    Winieta "na końcu", w dużym zakresie łatwo "korygowalna" w postprocesie

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 24-09-2018 o 12:15
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •