Strona 366 z 410 PierwszyPierwszy ... 266316356364365366367368376 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 3 651 do 3 660 z 4096

Wątek: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

  1. #3651
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    668

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Jaka lampa błyskowa do Rki? Szczerze mówiąc nigdy nie używałem lampy błyskowej, więc jestem kompletnie zielony w temacie, ale może czasami by się przydała, żeby mieć pod ręką. Oczywiście, tradycyjnie, tak po polsku - nie za miliony monet

  2. #3652
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Jaka lampa błyskowa do Rki? Szczerze mówiąc nigdy nie używałem lampy błyskowej, więc jestem kompletnie zielony w temacie, ale może czasami by się przydała, żeby mieć pod ręką. Oczywiście, tradycyjnie, tak po polsku - nie za miliony monet
    Podstawowy problem to wybór systemu radiowego: RT Canona czy jakiś inny chiński np. Godox, Yongnuo. Z tego wynikną konkretne lampy.
    Ja mam 430EXIII RT, YN600EX RT i sterownik YN-E3-RT. Taka mieszanka u mnie działa ale słyszę narzekania od czasu do czasu.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3653
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    668

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    #Marfot - ten sterownik musi być? Czy to po prostu taka rzecz, że możesz sobie ułożyć lampę gdzie zechcesz i klikając spust powoduje właśnie włączenie lampy?

    Kilka spostrzeżeń co do R w związku z ciągłą zabawą tym aparatem i kolejne wady jakie zauważam względem 6D (tak, tak :P). Ten (nie)szczęsny autofocus. 6D miał ubogi, bo miał 11 punktów, ale... genialne było za to ustawianie w co celujemy, czyli patrzymy sobie przez wizjer, klikamy sobie przycisk na aparacie z ustawianiem AF, klikamy z 2-3 razy joistick (przeskakując po tych 11 punktach), klikamy spust i jest zdjęcie. W R system AF jest bardzo rozbudowany i... nie wiem, czy nie aż za bardzo. Tak wiele tych punktów AF powoduje, że jak np idę sobie po prostu lasem i chcę zwyczajnie zrobić zdjęcie tego co przede mną to niestety, ale musimy myśleć jaki mamy tryb AF włączony, bo ten główny tryb z całym szacunkiem, ale nie bardzo "wie" co chcemy przyfocić, tj często celuje np w leżącą chusteczkę, bo jest biała i się wyróżnia na ciemniejszym tle. Ok, "normalne". No to zmieniamy sobie tryb (w 6d przypominam - kliknąłem z 2-3 razy by sobie "krateczką" wycelować na to, na co chcę focus) na jakiś taki pojedynczy punkt, albo jakiś taki rozszerzony nieco. Super. Teraz jeszcze patrząc przez wizjer musimy kliknąć na przycisk z ustawianiem AF (swoją drogą mógłby być zamieniony z tą gwiazdką, bo mocno trzeba giąć kciuk żeby kliknąć w ten przycisk i uchwyt aparatu się rozluźnia. Ok, wiem, mogę sobie to zaprogramować jak chcę i zamienić te przyciski. Tak zapewne zrobię, ale... fakt jest faktem :P defaultowo jest to słaba ergonomia). I teraz zaczynamy zabawę, bo trzeba przeskoczyć joistickiem przez te wszystkie punkty AF żeby dojść do miejsca, gdzie chcemy aby ostrzył. Mimo, że sam AF jest szybki, to mimo wszystko aparat jest "wolniejszy" od 6D licząc czas od np wyciągnięcia aparatu, wycelowania (jak wyżej opisałem) do zrobienia zdjęcia.

    Też bawiłem się innymi trybami AF, tymi takimi strefowymi, ale AF celuje z tego co widzę w najjaśniejsze elementy. Mam biurko (jak piszę tego posta), biurko ma brązowy blat. Na biurku leży telefon, chusteczka higieniczna, sreberko po jakiejś czekoladce Kinder i biały kabel od telefonu. Najjaśniejsza jest chusteczka i kabel i choćbym nie wiem ile prób robił, to AF leci na chusteczkę lub kabel właśnie, nawet jak np na złotym podziale mam sreberko w jednym z takich punktów, to on widzi po swojemu - jasne elementy.

    Da się ustawić jakieś priorytety autofocusa w aparacie? Żeby właśnie głównie zwracał uwagę na elementy będące w złotym podziale i tam priorytetowo próbował ostrzyć? Bo tak to np przypadek z tym lasem. Idziemy sobie takim lasem w śniegu, chcemy po prostu zrobić zwykłe zdjęcie. Kadrujemy, tak aby złapał po prostu ostrość "na wszystko" co widzi, a ten focusuje np na śnieg w dolnej części kadru . To jest słabe.

    PS: istnieje szansa, że nie do końca rozumiem jeszcze ten system AF, dlatego jeśli piszę jakieś kocopoły, to proszę mnie naprostować i pomóc

    Reasumując - póki co dostrzegam, że R jest spoko aparatem do focenia ludzi, portrety itp, ale do krajobrazu jest kiepski.

    I jeszcze pytanie mam z dala od tematu AF. R ma tryb cropa x1,6. Czy ten tryb niszczy jakość zdjęcia? Bo jak rozumiem takim obiektywem 70-200 mogę mieć tak naprawdę ~100-300, więc idealna opcja w góry, jak potrzebujemy większego zooma niż 200mm. Czy używając tego trybu zachowam jakość zdjęcia przy takiej sztucznej ogniskowej 300mm+?
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 11-12-2022 o 16:15

  4. #3654
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Co prawda nie znam Canona R ale znam inne i nie bardzo rozumiem problem z AF . Przy zdjęciach pejzażowych możesz od razu ustawić pojedynczy centralny punkt i po ustawieniu ostrości przekadrować , możesz też przesuwać punkt AF palcem na ekranie . Nie wymagaj żeby jakiś tryb automatyczny wiedział na który element chcesz ustawić ostrość .
    Ustawiając cropa 1,6 robisz z pełnej klatki APS-c . Ta funkcja jest chyba do fotografowania z obiektywami EF-s . Taki sam efekt , jakość otrzymasz kadrując gotowe zdjęcie . Przynajmniej teoretycznie .
    Ostatnio edytowane przez wagant ; 11-12-2022 o 18:04

  5. #3655
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 288

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    EOS R nie ma wbudowanej lampy aby wyzwolić inną błyskiem z własnej, więc komunikacja musi być albo radiowa z oddzielnym nadajnikiem, albo lapa sterująca w sankach, a wtedy sterowanie może być albo na drodze optycznej, albo radiowe, bo to zależy od systemu obu lamp.

    W R7 jest opcja ustawiania czułości joysticka do nastawiania punktu AF. Przy dużej czułości precyzyjnie przeskakuje na kolejne pola AF, a przy małej czułości robi skoki co kilka pół, i to bardziej odpowiada temu, co mamy w lustrzankach. W R też to powinno być, a na pewno też jest ustawianie aktywnego punktu AF palcem po LCD.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #3656
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Sam standardowo mam ustawiony jeden punkt. Przy wcisnieciu af-on aktywuje sie eye-af. Z automatu nigdy nie korzystałem. Nie jestem pewien czy w R tak sie da, jeśli tak to polecam.

  7. #3657
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    668

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    #Wagant - hm, nie wiem jak to inaczej jeszcze napisać. Idziesz lasem, masz Canona 6D w ręku i nagle wychodzi ci lis na drogę i się zatrzymuje. Co robisz Canonem 6D (ustawienia defaultowe, tryb AV):

    - włączasz go,
    - podnosisz go do oka,
    - kadrujesz,
    - ustawiasz ostrość (w wizjerze widzisz punkty ostrości, szybko wybierasz ten np w górnym lewym rogu "złotego podziału" - przechodzisz do niego klikając przycisk AF na korpusie + 2 razy na joisticku w lewo, szybka akcja. Przez wizjer najeżdżasz sobie krateczką tego punktu AF na lisa, wciskasz punkt migawki i cyk - jest ostre zdjęcie lisa, bo tam siadł punkt AF)
    - robisz zdjęcie,

    Jak to robisz w Canon R (defaultowe ustawienia, tryb AV):
    - włączasz go (trwa to tyle samo co w 6D),
    - podnosisz go do oka (trwa to tyle samo co w 6D),
    - kadrujesz (j/w),
    - ustawiasz ostrość... i tutaj już wszystko trwa dłużej niż w 6D: Musisz zmienić tryb AF na ten pojedynczy załóżmy - trzeba trochę przeklikać, żeby przejechać tą krateczką na lewy górny róg "złotego podziału" musisz też wcisnąć przycisk na korpusie, jak w 6D, ale... joistickiem już nie klikasz 2 razy, jak w 6D, tylko albo trzymasz przycisk w lewo przez chwilę, a później jeszcze chwilę w górę, albo przeklikujesz te wszystkie punkty AF. Generalnie trwa to długą chwilę. 6D już dawno zrobił zdjęcie, a ty dalej klikasz.

    Jak sobie wybierzesz inny AF np. ten defaultowy, ogólny, to on z kolei np ostrzy nie na lisa, tylko na gałązkę leżącą w dolnej części kadru. Nie wiem jak działają algorytmy Rki jeśli chodzi o ostrzenie. Tj zauważyłem, jak np wykadrowałem na las (spora ilość drzew), to wyostrzył na wszystko, czyli wiedział co chcę zrobić. Ale np w takiej sytuacji jak z tym lisem stojącym na ścieżce leśnej (ale wokół są gałęzie, krzaki itd) AF Rki jest po prostu słaby i w takiej sytuacji lepszy jest ten ubogi AF z 6D, bo zrobisz zdjęcie zwyczajnie szybciej. W R trzeba się trochę naklikać jeśli chodzi o AF w takich sytuacjach. Ta wielka ilość punktów ostrości jest super dla R, ale jest to również przekleństwo tego aparatu moim zdaniem.

    #Zdebik - ok, ale w takim razie jak wychodzi Ci taki lis na ścieżkę, masz mało czasu na zdjęcie, to jak szybko wyostrzyć na niego? Zakładając, że chcesz go umieścić w lewym górnym rogu złotego podziału. Wiem, że możemy kliknąć na ekranie dotykowym, ale jest to mega nie intuicyjne, to raz. Dwa - aparat w takiej sytuacji nie trzyma się zbyt stabilnie i foto zwyczajnie może wyjść lekko rozmazane.
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 11-12-2022 o 22:33

  8. #3658
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Ja bym zrobił tak: tryb Servo AF że śledzeniem obiektu, jako punkt startowy wybieramy środkowy. I teraz celuję tym punktem w lisa, naciskam spust do połowy, przekadrowuję jak chcę (AF trzyma się lisa i go śledzi) i robię zdjęcie.

    Oczywiście trzeba sobie wcześniej aparat ustawić, no ale chyba nikt nie fotografuje na konfiguracji jak po wyjęciu z pudełka. Powyższą metodę stosuję właśnie w EOSie R, ostatnio np. w czasie fotografowania zawodów tanecznych, gdy chcę śledzić konkretną osobę na parkiecie. I działa jak złoto.
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

  9. #3659
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    #Wagant - hm, nie wiem jak to inaczej jeszcze napisać. Idziesz lasem, masz Canona 6D w ręku i nagle wychodzi ci lis na drogę i się zatrzymuje. Co robisz Canonem 6D (ustawienia defaultowe, tryb AV):

    - włączasz go,
    - podnosisz go do oka,
    - kadrujesz,
    - ustawiasz ostrość (w wizjerze widzisz punkty ostrości, szybko wybierasz ten np w górnym lewym rogu "złotego podziału" - przechodzisz do niego klikając przycisk AF na korpusie + 2 razy na joisticku w lewo, szybka akcja. Przez wizjer najeżdżasz sobie krateczką tego punktu AF na lisa, wciskasz punkt migawki i cyk - jest ostre zdjęcie lisa, bo tam siadł punkt AF)
    - robisz zdjęcie,

    Jak to robisz w Canon R (defaultowe ustawienia, tryb AV):
    - włączasz go (trwa to tyle samo co w 6D),
    - podnosisz go do oka (trwa to tyle samo co w 6D),
    - kadrujesz (j/w),
    - ustawiasz ostrość... i tutaj już wszystko trwa dłużej niż w 6D: Musisz zmienić tryb AF na ten pojedynczy załóżmy - trzeba trochę przeklikać, żeby przejechać tą krateczką na lewy górny róg "złotego podziału" musisz też wcisnąć przycisk na korpusie, jak w 6D, ale... joistickiem już nie klikasz 2 razy, jak w 6D, tylko albo trzymasz przycisk w lewo przez chwilę, a później jeszcze chwilę w górę, albo przeklikujesz te wszystkie punkty AF. Generalnie trwa to długą chwilę. 6D już dawno zrobił zdjęcie, a ty dalej klikasz..
    Moment moment. Założyłeś, że w 6D masz ustawiony AF taki jaki ci będzie potrzebny, a w R masz defaultowy i musisz zmieniać. Niby dlaczego, aparat dopiero wyjąłeś z pudełka czy co? AF ma sie taki jaki sie ostatnio używało. Czyli równie dobrze możesz mieć nie taki AF w 6D (np single i wszystkie pola) a w R mieć taki jak trzeba.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  10. #3660
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Reasumując - póki co dostrzegam, że R jest spoko aparatem do focenia ludzi, portrety itp, ale do krajobrazu jest kiepski.
    Będę nieskromny
    https://500px.com/p/m_kowalczyk/galleries/slovenia
    Coś robisz źle
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 366 z 410 PierwszyPierwszy ... 266316356364365366367368376 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •