Strona 397 z 410 PierwszyPierwszy ... 297347387395396397398399407 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 3 961 do 3 970 z 4096

Wątek: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

  1. #3961
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Pytanie. W R jest możliwość zmiany wielkości okienka punktu AF (mały lub normalny). Czy zmniejszając kratkę punktu AF również staje się bardziej precyzyjny od normalnego wskaźnika? Czyli np mamy w obiektywie małe oko ptaka w oddali. Normalna kratka może trafi w oko, a może np w skrzydło itp, a mała kratka trafi w oko lub np brwi (? ptak pewnie nie ma brwi, ale wiecie o co mi chodzi :P)
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 18-08-2023 o 13:00

  2. #3962
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Pytanie. W R jest możliwość zmiany wielkości okienka punktu AF (mały lub normalny). Czy zmniejszając kratkę punktu AF również staje się bardziej precyzyjny od normalnego wskaźnika? Czyli np mamy w obiektywie małe oko ptaka w oddali. Normalna kratka może trafi w oko, a może np w skrzydło itp, a mała kratka trafi w oko lub np brwi (? ptak pewnie nie ma brwi, ale wiecie o co mi chodzi :P)
    Jak masz ptaka w oddali i do tego jest on mały w kadrze, to nie ma większego znaczenia, gdzie trafi AF (na ptaku) z uwagi na głębię ostrości jaką osiągasz, IMHO.

    BTW trochę się przed chwilą pobawiłem mniejszą i większą kratką i moim zdaniem mniejsza obejmuje mniejszy obszar, ale precyzja jest ta sama.

  3. #3963
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Różnie z tą głębią bywa. Nawet jak siedzi jakiś wróbel w oddali 20m od ciebie to GO przy 400mm nie jest jakaś głęboka. Dwa, że na facebooku pewnie się nie zobaczy gdzie ostrość siadła, ale jak na monitorze oglądam zdjęcia, to widać każdy detal i wiadomo, że wolę, jak siada ostrość na oko ptakulca.

    Pytam o tą kratkę, bo jakiś czas temu ustawiłem sobie małą kratkę i wydaje mi się, że jest lepiej. Ale może to być efekt tego, że po prostu łatwiej mi wycelować w punkt, a jak kratka jest duża to podświadomie trzymam ptaka w kratce, ale w rzeczywistości, podświadomie właśnie tylko trzymam go w kratce, ale np celownik lata gdzieś po obrzeżach kratki punktu AF i stąd ostrość np na skrzydle. Tak czy siak póki co lepiej fotografuje mi się na małym punkcie.

  4. #3964
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Różnie z tą głębią bywa. Nawet jak siedzi jakiś wróbel w oddali 20m od ciebie to GO przy 400mm nie jest jakaś głęboka.
    Bez jaj! Przy ogniskowej 400 mm, pełnej klatce, f/5,6 i odległości 20 m głębia ostrości to 80 cm!!!
    Dla f/2,8 głębia to 40 cm. Zatem nie ma najmniejszego znaczenia, w które miejsce ptaka wyostrzymy. No chyba, że mówimy o strusiu
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  5. #3965
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    20

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Witam

    Po długich przemyśleniach stałem się posiadaczem Canon R i podzielą się moimi uwagami, a nuż komuś się to może przyda.
    Dokonałem zamiany Canon 6D mark II na Canon R zostawiając jednocześnie lustrzankę Canon 1D mark III (staruszek z 2007, ale…) do tego szkła EF 24-70 2,8 II i 70-200 2,8 IS II + ext 1,4. Rozważałem inną opcję, zamiana lustrzanek 6D mark ii i 1d III na Canon 1dx. Tej opcji nie wybrałem bo: straciłbym na zasięgu (1D mark III+1,4 z 70-200 daje na długim końcu 400 ze światłem 4,0) oraz potrzebuję kręcić krótkie repo a 1dx nie ma dedykowanego przycisku nagrywania filmów tylko przez menu, odpada, po za tym waga robi swoje.
    Tak więc zdecydowałem się na Canon R (używka za 4800 + konwerter Viltrox (nowy).
    1. Obiektywy EF z konwerterem działają bez najmniejszego problemu.
    2. AF Canon R działa b. dobrze, trzeba tylko sobie skonfigurować guziczki, żeby szybko i sprawnie dało się przełączać między trybami. Guziczki w porównaniu do 1D ma jakieś mikroskopijnej wielkości, blisko siebie, trzeba się przyzwyczaić.
    3. osławiony pasek dotykowy miał przypisane ISO ale irytował mnie maksymalnie bo podczas focenia zmieniał wartości…wyłączyłem go całkiem
    4. podgląd zdjęcia po wykonaniu miałem ustawione na 2 sekundy ale wyłączyłem podgląd całkiem bo chce zrobić zdjęcie a tam w wizjerze zamiast fotografowanej sceny widzę poprzednie zdjęcie…
    5. Do przycisku SET przypisałem tryby AF, które ograniczyłem tylko do 3: śledzenie, jednopunktowy i jednopunktowy rozszerzony (ewentualnie pod SERVO, ale się zastanowię czy nie zostawić tylko dwóch). Do tego skonfigurowany przycisk do włączania/wyłaczania detekcji oka.
    6. jeden przycisk skonfigurowany pod ustawianie AF w centrum kadru
    7. wybieranie obszaru na ekranie bez odrywania oka od wizjera w prawym górnym rogu ekranu. Fajna sprawa. Szybko pokazuje, gdzie ma szukać ostrości w kadrze jeśli z automatu jest tam gdzie nie chcę. Jeżeli mam włączoną detekcję oka to też szybko wskazuje, której osobie z kilku ma wyszukać oko. Szybko i sprawnie.
    8. resztę parametrów tj ISO ( używam jak tylko mogę AUTO ISO ograniczone 100 do 800), balans bieli ustawiam na ekranie (przyzwyczajenie z 6D mark II) pod INFO przejście do Quick menu i tam dotykowo)
    9.zapis zdjęć CRAW fajna sprawa bo mniej miejsca zajmuje.
    10. jeżeli chodzi o filmy to od razu trzeba się zaopatrzyć w szybką kartę bo inaczej przerywa zapis z komunikatem „wolny zapis na kartę”
    11. Jeżeli chodzi o focenie szybkiej akcji np. meczów piłki to jednak zdecydowanie wolę 1D mark III. Może kwestia przyzwyczajenia…Może R6

  6. #3966

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez rero Zobacz posta
    Witam

    Po długich przemyśleniach stałem się posiadaczem Canon R i podzielą się moimi uwagami, a nuż komuś się to może przyda.
    Dokonałem zamiany Canon 6D mark II na Canon R zostawiając jednocześnie lustrzankę Canon 1D mark III (staruszek z 2007, ale…) do tego szkła EF 24-70 2,8 II i 70-200 2,8 IS II + ext 1,4. Rozważałem inną opcję, zamiana lustrzanek 6D mark ii i 1d III na Canon 1dx. Tej opcji nie wybrałem bo: straciłbym na zasięgu (1D mark III+1,4 z 70-200 daje na długim końcu 400 ze światłem 4,0) oraz potrzebuję kręcić krótkie repo a 1dx nie ma dedykowanego przycisku nagrywania filmów tylko przez menu, odpada, po za tym waga robi swoje.
    Tak więc zdecydowałem się na Canon R (używka za 4800 + konwerter Viltrox (nowy).
    1. Obiektywy EF z konwerterem działają bez najmniejszego problemu.
    2. AF Canon R działa b. dobrze, trzeba tylko sobie skonfigurować guziczki, żeby szybko i sprawnie dało się przełączać między trybami. Guziczki w porównaniu do 1D ma jakieś mikroskopijnej wielkości, blisko siebie, trzeba się przyzwyczaić.
    3. osławiony pasek dotykowy miał przypisane ISO ale irytował mnie maksymalnie bo podczas focenia zmieniał wartości…wyłączyłem go całkiem
    4. podgląd zdjęcia po wykonaniu miałem ustawione na 2 sekundy ale wyłączyłem podgląd całkiem bo chce zrobić zdjęcie a tam w wizjerze zamiast fotografowanej sceny widzę poprzednie zdjęcie…
    5. Do przycisku SET przypisałem tryby AF, które ograniczyłem tylko do 3: śledzenie, jednopunktowy i jednopunktowy rozszerzony (ewentualnie pod SERVO, ale się zastanowię czy nie zostawić tylko dwóch). Do tego skonfigurowany przycisk do włączania/wyłaczania detekcji oka.
    6. jeden przycisk skonfigurowany pod ustawianie AF w centrum kadru
    7. wybieranie obszaru na ekranie bez odrywania oka od wizjera w prawym górnym rogu ekranu. Fajna sprawa. Szybko pokazuje, gdzie ma szukać ostrości w kadrze jeśli z automatu jest tam gdzie nie chcę. Jeżeli mam włączoną detekcję oka to też szybko wskazuje, której osobie z kilku ma wyszukać oko. Szybko i sprawnie.
    8. resztę parametrów tj ISO ( używam jak tylko mogę AUTO ISO ograniczone 100 do 800), balans bieli ustawiam na ekranie (przyzwyczajenie z 6D mark II) pod INFO przejście do Quick menu i tam dotykowo)
    9.zapis zdjęć CRAW fajna sprawa bo mniej miejsca zajmuje.
    10. jeżeli chodzi o filmy to od razu trzeba się zaopatrzyć w szybką kartę bo inaczej przerywa zapis z komunikatem „wolny zapis na kartę”
    11. Jeżeli chodzi o focenie szybkiej akcji np. meczów piłki to jednak zdecydowanie wolę 1D mark III. Może kwestia przyzwyczajenia…Może R6
    Zgadza się, do sportu i wyczynowego kręcenia filmów się nie nadaje, wszystko inne "obcyka", będziesz pan zadowolony.

  7. #3967
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    #Rero -
    1. fakt,
    3. również mam wyłączony, ale nie irytował mnie w żaden sposób, po prostu dla mnie nie jest funkcjonalny i tyle,
    4. również tak zrobiłem,
    5. podobnie mam, z tym, że tylko 2 rodzaje AF zostawiłem,
    6. defaultowo jest to przycisk śmietnika,
    10. osobiście od razu poszedłem w UHS-II. Dałem coś 170zł za kartę, ale jest spokój,

    11. Co do sportu to fociłem ostatnio Park Run w Krakowie i generalnie migawkę trzeba przestawić na elektroniczną, bo na mechanicznej jest powoli (jeszcze spoko, jak wbiegają na metę liderzy, takie top20 powiedzmy biegaczy, zazwyczaj nie wbiegają oni jednocześnie, ale później jak dobiegają spore grupy biegaczy, to tylko elektroniczna migawka). Na elektronicznej jest całkiem spoko i też nie zauważyłem jakiś wad tej migawki szczerze powiedziawszy. Nie wiem ile jest FPSów na elektronicznej, bo nie jest to pewnie jakiś rekord prędkości, ale jest naprawdę całkiem szybko i wystarczająco. Z tym, że naturalnie wtedy servo i pojedynczy punkt AF bez śledzenia oka, bo to potrafi się mylić lub dopiero trafia w oko, kiedy biegacze są zbyt blisko ciebie.

  8. #3968
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez totamten Zobacz posta
    do sportu [...] się nie nadaje
    Zamieniłbym "się nie nadaje" na "są w tym obszarze lepsze wybory"
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  9. #3969

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez Eberloth Zobacz posta
    Zamieniłbym "się nie nadaje" na "są w tym obszarze lepsze wybory"
    Słuszne spostrzeżenie, u Laskowika traktor w końcu miał 3 koła dobre!

  10. #3970
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Nie wiem czy temat dotyczy body, czy obiektywów, dlatego wrzucam tutaj (bo myślę, że jednak body). Mam Rkę kupioną jako nową. Od samego początku mam obiektywy EF Tamron 24-70 f2.8 V1 oraz Samyang 14mm f2.8 manual. Od samego początku działały te obiektywy bardzo dobrze, były ostre itp, tj Tamron 24-70 na pewno, bo robiłem nim zdjęcia, choćby zdjęcie nr 1. Z 2 miesiące temu byłem w górach i robiłem zdjęcia ów Tamronem z wieży widokowej (oraz generalnie innymi obiektywami RF). Na aparacie wydawały się ostre. Wróciłem do domu - WSZYSTKIE zdjęcia z Tamrona do wyrzucenia, w ogóle nie ostre, mydło totalne, jakby ostrość nie siadła tam gdzie chce(kij, że robiłem zdjęcia krajobrazu, ogromnej przestrzeni). Uznałem, że ok - nie ma problemu, może jakiś błąd czegoś (nawet nie wiedziałem czego uznałem to generalnie za pojedynczy incydent). Niedawno fociłem znowu tym Tamronem i problem ten sam. Ok, może coś z obiektywem. Dzisiaj wziąłem Samyanga 14mm (obrażając się na Tamrona 24-70), bo wiem, że jest mega ostry i... ku mojemu zdziwieniu dokładnie to samo - mydło totalne, brak ostrości (zdjęcie nr 2). Co się tu podziało?

    Dodam, że w między czasie nie było żadnej aktualizacji softu w R. Soft mam najnowszy w body, podobnie w obiektywach - nic nie ruszane. W menu aparatu też raczej nic nie grzebałem, bo nawet nie wiem co musiałbym tam poklikać, żeby coś takiego się odwaliło. Uznaję problem za problem z aparatem (lub może adapterem EF-R ???). Miał ktoś podobny problem z obiektywami EF? Bo obiektywy RF działają doskonale. Jeszcze spostrzeżenie co do Samyanga manualnego. Myślę, że znam obiektyw bardzo dobrze i dzisiaj np fotografowałem żonę i córkę stojących ode mnie jakieś 2-3m. Ustawiłem ostrość od 1m (f2.8 światło bodajże) i co ciekawe ostrość siadła jakieś 2-3 metry za obiektami (tj "ostrość", bo mimo tego, i tak zdjęcie było nieostre w tym miejscu). Dlatego nie wiem, czy nie jest to może problem z adapterem? Tylko kurde - przecież tu nie ma nic praktycznie do zepsucia się w tym adapterze .

    1. R + Tamron 24-70 - zdjęcie niewątpliwie ostre i nie ma się do czego doczepić.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A2518.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	7,78 MB
ID:	14698

    2. R + Samyang 14mm zdjęcie z dzisiaj - o ostrości nie ma mowy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7334.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	10,31 MB
ID:	14699
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 27-08-2023 o 18:36

Strona 397 z 410 PierwszyPierwszy ... 297347387395396397398399407 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •