Strona 292 z 410 PierwszyPierwszy ... 192242282290291292293294302342392 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 911 do 2 920 z 4096

Wątek: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

  1. #2911
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez jagular Zobacz posta
    Witajcie!
    Moje poniższe pytania pewnie już znalazły odpowiedzi w wątku, ale no...ten, tego, 289 stron to jest za dużo, żeby cokolwiek znaleźć - w związku z tym je zadam, ale najpierw umieszczenie w kontekście:
    Jestem posiadaczem 5D3, za 2 miesiące będę w sytuacji, w której bardzo, bardzo niesłitaśnie byłoby, gdyby mi mój staruszek padł, a jednocześnie będzie wystawiony na ciężkie warunki 'środowiskowe' typu wysoka temperatura, wilgotność.
    Zastanawiam się, co by było, gdyby moje pstrykadełko padło w takim momencie. Do niedawna miałem 2 body, teraz tylko jedno - pojawia się wobec tego myśl, na razie teoretyczna, o dokupieniu dodatkowego body...być może właśnie EOS R.

    Moje pytania:
    - czy ktoś, na podstawie własnych doświadczeń, jest w stanie porównać AF 5D3 z R-ką? Zarówno statyczny, jak i powiedzmy trochę dynamiczny?
    - jak wygląda współpraca R-ki z obiektywami z dslr (oczywiście uwzględniając przejściówkę)? Czy są może jakieś wyjątki, które mogłyby nie zadziałać właściwie?
    - jak szybko można zmieniać punkty AF maziając po tylnym LCD z przyłożonym okiem do wizjera? Z tego, co widziałem na jutubach, wybierak działa po prostu wolno.
    - jak precyzyjny jest AF punktowy? Da się z nim precyzyjnie pracować z np. ostrzącym na oko 85L2?
    - czy ktoś, na podstawie własnych doświadczeń, jest w stanie porównać AF 5D3 z R-ką? Zarówno statyczny, jak i powiedzmy trochę dynamiczny?
    Przed R-ką używałem przez kilka lat 5DS, tam jest ten sam układ AF co w 5D Mark III tylko chyba nieco bardziej podkręcony ponieważ aparat jest obsługiwany przez dwa procesory DIGIC 6. AF statyczny w R-ce jest bardziej powtarzalny, natomiast dynamiczny (czyli co, masz na myśli Servo AF?)... Połączenie opóźnienia w EVF (przy wyłączonym podglądzie zdjęcia zaraz po zrobieniu), obiektywu z mocowaniem EF podłączonego przez przejściówkę oraz najszybszej na świecie karty w standardzie UHS-II (Sony SF-G Tough) przy używaniu Servo AF w różnych trybach jego pracy przy wyzwalaniu migawki ustawionym na "Szybkie serie zdjęć" to jest ****a jakiś dramat.

    - jak wygląda współpraca R-ki z obiektywami z dslr (oczywiście uwzględniając przejściówkę)? Czy są może jakieś wyjątki, które mogłyby nie zadziałać właściwie?
    Nie ma żadnych problemów z obiektywami Canona z mocowaniem EF, no chyba że fizycznie jest coś z nimi nie tak (źle osadzone soczewki, zużyty układ AF itp.) to wtedy cud się nie stanie i nawet R-ka nie pomoże. Problemy mogą wystąpić z obiektywami firm trzecich, ponieważ mogą wymagać aktualizacji firmware żeby zaczęły współpracować z R-ką. Dlatego przy zakupie ewentualnej używki należy domagać się od sprzedawcy informacji na temat wgranego firmware, a później sprawdzenia na stronie producenta czy przy tej wersji firmware obiektyw będzie współpracował z R-ką.

    - jak szybko można zmieniać punkty AF maziając po tylnym LCD z przyłożonym okiem do wizjera? Z tego, co widziałem na jutubach, wybierak działa po prostu wolno.
    Maziając po tylnym LCD z przyłożonym okiem do wizjera punkty AF można zmieniać bardzo szybko. Wybierak nie nadaje się do bardzo szybkiego wyboru punktów AF ponieważ tychże punktów AF jest zdecydowanie zbyt dużo do ogarnięcia, ale przydaje się do bardziej precyzyjnego dobierania kolejnego punktu AF w obrębie tego już wybranego.

    - jak precyzyjny jest AF punktowy? Da się z nim precyzyjnie pracować z np. ostrzącym na oko 85L2?
    W R-ce można pomniejszyć 1-punktowy AF (tak się to nazywa w instrukcji obsługi) dzięki czemu powstanie mniejszy kwadracik którym będziesz celował. Ten pomniejszony kwadracik to ma być ponoć punktowy AF. Daje to większą precyzję celowania, ale nie jest to tak precyzyjne celowanie jak używanie AF punktowego w 5DS. Tylko że przy ostrzeniu na oko Ciebie to w sumie nie powinno interesować, bo jest tutaj dostępny Eye AF. Eye AF moim zdaniem działa zdecydowanie lepiej w trybie SERVO niż w trybie ONE SHOT.

  2. #2912
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta
    Przed R-ką używałem przez kilka lat 5DS, tam jest ten sam układ AF co w 5D Mark III tylko chyba nieco bardziej podkręcony ponieważ aparat jest obsługiwany przez dwa procesory DIGIC 6. AF statyczny w R-ce jest bardziej powtarzalny, natomiast dynamiczny (czyli co, masz na myśli Servo AF?)... Połączenie opóźnienia w EVF (przy wyłączonym podglądzie zdjęcia zaraz po zrobieniu), obiektywu z mocowaniem EF podłączonego przez przejściówkę oraz najszybszej na świecie karty w standardzie UHS-II (Sony SF-G Tough) przy używaniu Servo AF w różnych trybach jego pracy przy wyzwalaniu migawki ustawionym na "Szybkie serie zdjęć" to jest ****a jakiś dramat.



    Nie ma żadnych problemów z obiektywami Canona z mocowaniem EF, no chyba że fizycznie jest coś z nimi nie tak (źle osadzone soczewki, zużyty układ AF itp.) to wtedy cud się nie stanie i nawet R-ka nie pomoże. Problemy mogą wystąpić z obiektywami firm trzecich, ponieważ mogą wymagać aktualizacji firmware żeby zaczęły współpracować z R-ką. Dlatego przy zakupie ewentualnej używki należy domagać się od sprzedawcy informacji na temat wgranego firmware, a później sprawdzenia na stronie producenta czy przy tej wersji firmware obiektyw będzie współpracował z R-ką.



    Maziając po tylnym LCD z przyłożonym okiem do wizjera punkty AF można zmieniać bardzo szybko. Wybierak nie nadaje się do bardzo szybkiego wyboru punktów AF ponieważ tychże punktów AF jest zdecydowanie zbyt dużo do ogarnięcia, ale przydaje się do bardziej precyzyjnego dobierania kolejnego punktu AF w obrębie tego już wybranego.



    W R-ce można pomniejszyć 1-punktowy AF (tak się to nazywa w instrukcji obsługi) dzięki czemu powstanie mniejszy kwadracik którym będziesz celował. Ten pomniejszony kwadracik to ma być ponoć punktowy AF. Daje to większą precyzję celowania, ale nie jest to tak precyzyjne celowanie jak używanie AF punktowego w 5DS. Tylko że przy ostrzeniu na oko Ciebie to w sumie nie powinno interesować, bo jest tutaj dostępny Eye AF. Eye AF moim zdaniem działa zdecydowanie lepiej w trybie SERVO niż w trybie ONE SHOT.
    Wyłącz podgląd zdjęć, bo to jest k***** dramat w servo

  3. #2913
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Na to nie trafiłem, najciemniej pod latarnią

  4. #2914

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Oooo. Nie wiedziałem, ze "dziala" od 0C. No, ale u nas ponizej zera to juz święto...

  5. #2915
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    422

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Dziękuję za wypowiedzi.
    Temperatury rzędu 40+ st.C chyba już nie są nawet w Europie czymś niesamowicie rzadkim, prawda?

    Wydaje mi się (ocena laicka), że z wilgotnością może być czasami lepiej niż w przypadku dslr: zwłaszcza przy przechodzeniu pomiędzy środowiskami o mocno różnej temperaturze - ze względu na mniejszą pojemność energetyczną/temperaturową(?) mniejszych korpusów, w których nie ma również komory lustra ze stosunkowo dużą objętością.
    Aparaty, obiektywy, lampy.

  6. #2916
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Uważam, że dużo bardziej niebezpieczne dla sprzętu będą nagłe zmiany temperatury, niż używanie go poza wartościami podanymi dla producenta.
    Całe ferie przechodziłem z R w plecaku w temperaturach do -10 stopni i nic się nie działo

  7. #2917
    Bywalec Awatar aciek_l
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Poznań, Częstochowa
    Wiek
    35
    Posty
    213

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Zamieniłem 6D i 6DmkII na Rkę. W sumie nikogo nie zdziwię pisząc, że jestem bardzo zadowolony. Pobawiłem się w domu, zrobiłem dwie małe sesje portretowe ze starymi poczciwymi EF 50 1.4 i 85 1.8. Eye-AF - baaaajka. Myślę tylko o kadrze i świetle, odpada problem przekadrowywania, sprawdzania ostrości... Zrobiłem jakieś 400 zdjęć na tylko tych mini sesjach. Ilość odrzuconych przez brak ostrości - zero.
    Jako mały "all-rounder" dokupiłem RF35 1.8. Bardzo fajny uniwersalny obiektyw w podróż, do streeta... I nawet makro jest fajnym bajerem, jesli ktoś nie ma dedykowanego szkła do macro. Ostrzenie bardzo w porządku... Jeśli wypuszczą tej klasy 50 i 85 ze światłem 1.8 - biorę oba od razu (zakładając cenę również na poziomie RF35 )

    Jedna specyficzna rzecz jaką zauważyłem - przy jednym i pomniejszonym punkcie pomiaru ostrości, jest problem ze skakania z najbliższej mozliwej odległości na coś oddalonego o kilka metrów. Chyba obraz jest po prostu zbyt rozmyty i aparat nie widzi czegokolwiek, czego mógłby się "złapać". Ale w każdej innej sytuacji ostrzy błyskawicznie i pewnie.
    Entuzjastyczny post, ale zadowolony jestem bardzo.

  8. #2918
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    422

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Witajcie ponownie.
    Jestem od około tygodnia posiadaczem eRki, udało się mi ją kupić w bardzo okazyjnej cenie, chyba można założyć że na dni przed eskalacją Wiadomego Problemu.

    Przede wszystkim, chciałbym podziękować wszystkim, którzy starali się odpowiedzieć na moje pytania. Dzięki za pomoc!

    A wrażenia? Porównując 5D3 vs R, mogę powiedzieć już teraz, że eRka nie będzie backupem dla piątki, a raczej piątka będzie backupem dla eRki.
    Mimo idiotycznych (dla mnie, subiektywnie) rozwiązań, eRka po prostu dostarcza pewniej materiał, niż piątka.
    Subiektywnie, w stosunku do 5D3, co mi się podoba:
    - AF (!). Na kilkaset próbnych zdjęć, robionych zazwyczaj na pełnej dziurze, kilka jedynie było nietrafionych z powodu mojego błędu. Jedno zdjęcie na kilkaset, aparat lekko przestrzelił - jakieś 2mm na odległości. Skuteczność dslr przy czymś takim to jest poziom skuteczności kilka rzędów niżej. Praca pod światło już nie jest hardkorem. AF działa dalej.
    - pomiar ekspozycji - o wiele lepszy od 5D3, zwłaszcza przy pracy pod światło.
    - możliwość obserwacji finalnej ekspozycji w EVF - na plus, mimo że jakoś tam sobie radziłem z dslr, to jednak to bardzo duże ułatwienie.
    - szybko się przyzwyczaiłem do zmiany punktu AF mazianiem po LCD.
    - aparat jest na dolnej granicy używalnych wymiarów dla mnie, mniejszy oznaczałby problemy z ergonomią
    - aparat bezproblemowo współpracuje z obiektywami z dslr, jak i np. systemem błyskowym Godoxa
    - nie ma konieczności kupowania egzotycznych, nowych baterii, nowych drogich kart pamięci
    - aparat dobrze współpracuje z obiektywami APS-C. UWA APS-C może uratować cropa filmów 4K przykładowo.
    Co mi się (subiektywnie) nie podoba:
    - dizajn body to rzeczywiście żart. Jest wyraźnie optymalizowany w kierunku pracy z LCD. Wygląda to, jakby wśród działów r&d, które się tym projektem zajmowało, dział odpowiedzialny za fizyczne kształty miał naprawdę słaby okres
    - pasek do gładzenia rzeczywiście na granicy nieużywalności
    - obudowa wizjera twarda, gorsza od lustrzankowego, wygląda niestety na niewymienną
    - górne pokrętło z tyłu jest zbyt mocno schowane; podobnie z przyciskami - mam problemy ze znalezieniem ich na korpusie bez patrzenia
    - nie ma oficjalnego "minigripa" obecnego w ofercie dla EOSa RP. Są chyba dostępne od "producentów niezależnych", ale jednak to chyba niedopatrzenie
    - aparat zżera baterie zauważalnie szybciej niż dslr; to jest jednak chyba oczywiste.
    - obiektywy, które dobrze sobie radziły na 5Dc, potem akceptowalnie sobie radziły na 5D3, już zaczynają nieco klękać przed 30mpix. To nie jest jednak problem z aparatem samym w sobie. Po prostu rosną wymagania. Zawsze też można zlać detal na 100% powiększeniu

    Reasumując, zmiana ogólnie na bardzo plus. Mimo, że na horyzoncie krystalizuje się już R5, dalej bym polecił (nawet przed premierą R5) starszego R dla większości użytkowników. Dlatego, że jest już wystarczająco dobrym aparatem, przynoszącym skokowo większe możliwości w stosunku do dslr. R5 będzie oczywiście lepszy. Za wielokrotność ceny, co powoduje dylematy.

    Pozostaje zacząć ślinić się do elek systemu R. Ale oczywiście najpierw przetrwać obecną katastrofę, czego wszystkim forumowiczom gorąco życzę.
    Aparaty, obiektywy, lampy.

  9. #2919
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 041

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Ja kupiłem ten grip na 4 palec - jak mam wieksze szkła. Solidny, klapka przenoszona jest co oznacza normalną wymianę baterii. Czasem jest promocja. Mi udało się za 43$
    https://pl.aliexpress.com/item/33026511483.html

  10. #2920
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez jagular Zobacz posta
    - dizajn body to rzeczywiście żart. Jest wyraźnie optymalizowany w kierunku pracy z LCD. Wygląda to, jakby wśród działów r&d, które się tym projektem zajmowało, dział odpowiedzialny za fizyczne kształty miał naprawdę słaby okres
    - pasek do gładzenia rzeczywiście na granicy nieużywalności
    Jest chyba spora rozbieżność w oczekiwaniach różnych użytkowników co do wielkości body. Dla mnie 5DII było za wielkie. Idealne były stare korpusy na kliszę.
    No i R ma dla mnie idealną wielkość. Sterowanie całością jak dla mnie o kilka klas lepsze niż w 5DII. Jest kilka irytujących detali np. ekranik nie odchyla się o pełne 180 stopni.
    Jeszcze nie spotkałem pozytywnej opinii o tym pasku-gładziku. Mi służy i jest całkiem użyteczny
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 292 z 410 PierwszyPierwszy ... 192242282290291292293294302342392 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •