https://www.photographer-limerick.com/
Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano
Po aktualizacji RF 50 1,8 przy starcie nie pokazuje już komunikatu o błędzie obiektywu. Kolory są poprawione zgodnie z ustawieniami w aparacie.
Co sądzicie o opinii, że obiektywy Sigma i Tamron na bagnet RF nie pojawią się jeszcze przez długie lata? Miałoby się tak stać za sprawą braku oficjalnej zgody ze strony Canon. Jeśli dobrze orientuję się w sytuacji, do tej pory nikt z Japonii (poza Canonem) nie wyprodukował żadnego obiektywu z mocowaniem RF. Sytuacja ta ma rzekomo związek nie tylko z obostrzeniami prawnymi, ale także, a może przede wszystkim, z adpektami kulturowymi i poprawnością biznesowo-polityczną funkcjonującymi w Japonii.
Jeśli uważasz, że opinia nie odzwierciedla rzeczywistości, podziel się swoją opinią dlaczego do tej pory (od premiery bagnetu RF minęły przeszło 2 lata) Sigma i Tamron nie wypuściły ani jednego obiektywu dla systemu R.
Sigma i Tamron (czy też Tokina) to malutkie firmy, produkują one to co im się opłaca i co mogą sprzedać. Ich głównym targetem jest amator z tańszym body. System RF pierwsze 2 lata to malutki rynek. Produkcja obiektywów po prostu była nieopłacalna. Wraz ze spadkiem cen R i RP to się powoli zmienia. Ale bardzo powoli. Podobnie jest z bagnetem Nikona.
Wystarczy spojrzeć na obiektywy do Sony. Mimo że system jest na rynku już tyle lat to niewiele jest obiektywów z mocowaniem FE. A większość miała premierę chyba w tym roku.
Bagnet EF też był zamknięty a nie przeszkadzało to Sigmie i innym wypuszczac produkty pod Canona. Podobnie będzie z RF. Tyle tylko że musi się to Sigmie po prostu opłacać.
Według nieoficjalnych doniesień Sigma w 2021 roku ma wprowadzić obiektywy do bezlusterkowców z mocowaniem Canon RF, a także do Nikona z mocowaniem Z.
https://www.optyczne.pl/15851-news-O..._tygodnia.html
https://www.canonrumors.com/sigma-to...enses-in-2021/
Uważasz, że głównym targetem Sigmy i Tamrona jest amator z tańszym body? Tak chyba było jeszcze kilka lat temu. Teraz, przez zmiany na rynku foto, który coraz bardziej zaczyna zawężać się wyłącznie do rynku pro, Sigma i Tamron coraz bardziej fokusują się na produkcji sprzętu dla profesjonalistów (ten ma jeszcze szanse z powodzeniem sprzedawać się przez najbliższe lata).
Zgodzę się, że system R (w porównaniu do lustrzanek) jest nadal mniejszym rynkiem, ale:
1. wschodzącym/ obiecującym/ przyszłościowym,
2. drogim.
Podstawowa trójka zmiennoogniskowych obiektywów (15-35 2.8; 24-70 2.8; 70-200 2.8) kosztuje obecnie łącznie blisko 40 tys zł. Przyznasz, że gdyby Tamron/Sigma wypuścili ich odpowiedniki za połowę ceny obiektywów RF (czyli i tak o wiele drożej niż obecnie sprzedają takie obiektywy pod system EF), mogliby liczyć na całkiem pokaźną sprzedaż. Kto wie (przy odpowiedniej jakości) być może sprzedawali by ich więcej niż Canon czyli przychody z tytułu sprzedaży mogłyby być porównywalne. Jeśli Canonowi się to opłaca to takim "malutkim firmom" też raczej powinno.
"Mimo że system jest na rynku już tyle lat to niewiele jest obiektywów z mocowaniem FE".
Serio, kilkadziesiąt to niewiele?
Poza tym pokrycie rynku przez Sony (kilka lat temu) i Canon (wtedy i obecnie) to zupełnie inne poziomy. To tłumaczy w doskonały sposób dlaczego firmy Sigma i Tamron zainteresowały się tym systemem z dużym opóźnieniem (dopiero po tym jak stało się jasne, że dotrze na pierwsze lub co najmniej drugie miejsce w rankingu sprzedaży bezluster).
"Bagnet EF też był zamknięty a nie przeszkadzało to Sigmie i innym wypuszczac produkty pod Canona".
Warto zauważyć, że bagnet EF był też mniej skomplikowany niż RF.
--- Kolejny post ---
Jeśli Prezesi tych firm (Canon - Sigma) nie rozmawiają o tych sprawach otwarcie, może być to równie dobrze jedynie kontrolowana plotka, która ma na celu taką rozmowę/dyskusję wywołać (sprawdzić czy Canon reaguje i ewentualnie jak reaguje).
Wyobraź sobie, że jesteś Prezesem, a najlepiej właścicielem, firmy Canon. Właśnie zainwestowałeś miliony dolarów, żeby wypuścić na rynek najlepszy system bezlusterkowy (pod wieloma względami system R taki właśnie jest - obiektywy 1.2; fizyczna osłona matrycy, Dual Pixel itd. itp.). Zdajesz sobie sprawę, że największy zarobek przynosi sprzedaż obiektywów (wcale nie sprzedaż aparatów). Jak bardzo byłbyś zainteresowany tym, żeby inne firmy nie produkowały obiektywów pod TWÓJ bagnet? No i dlaczego w ogóle miałyby mieć prawo to robić?
--- Kolejny post ---
"Pandemia" - trudno się nie zgodzić.
"chcą wyprzedać to co już wyprodukowali pod lustrzankowe bagnety" - jasna sprawa.
"Trzy, rynek jest już wręcz przesycony" - skoro się kurczy, pewnie tak jest.
"Są szkła pewniaki typu 3 podstawowe stałki z f1.4, czy 3 podstawowe zoomy F2.8...a jednak ciągle się wstrzymują." - I tu właśnie pojawia się kluczowe pytanie "Dlaczego"?
Wydaje się, że byłby jednak z tego biznes in plus (mimo powyższych słusznych uwag).
O ile sytuacja przez te ponad 2 lata jest jeszcze do zrozumienia, każdy następny miesiąc zwiększa znak zapytania przy słowie "Dlaczego".
Ostatnio edytowane przez audioart ; 14-12-2020 o 12:20
Różnie możemy spekulować. Jedno na pewno bardzo blokuje - pandemia. Dwa, chcą wyprzedać to co już wyprodukowali pod lustrzankowe bagnety. Trzy, rynek jest już wręcz przesycony. Cztery, coś w tym jest, że jakiś tam układ między tymi firmami jest. Są szkła pewniaki typu 3 podstawowe stałki z f1.4, czy 3 podstawowe zoomy F2.8...a jednak ciągle się wstrzymują. Pod Sony w zasadzie dopiero w ostatnim czasie powstały szkła zaprojektowane bezpośrednio pod ML z serii DN. Wcześniej adaptowali serię Art co wg mnie wyglądało pokracznie.
Miłego dniamoja www
Mam dwa pytania:
Jak włączyć poziomicę.
Jeszcze jedna kwestia. Nie mogę znaleźć rozwiązania. Teraz zimą mazanie po ekranie w rękawicy celem przesuwania punktu af jest kłopotliwe.
Czy można wybierać punkty korzystając z wybieraka (d pad)?
Ostatnio edytowane przez RobertoM ; 14-12-2020 o 10:34
Zdecydowanie tak było i jest. Wystarczy zobaczyć na ofertę szkieł ponad 300mm. Świetnie stalki Art to tak naprawdę nisza. Może nie licząc 85mm.
Canonowi na pewno się to nie opłaca. Przynajmniej póki co nie. A tworząc nowy bagnet muszą go rozwijać i tworzyć nowe obiektywy, niektóre być może nigdy na siebie nie zarobią.
Miałem na myśli szkła Sigmy FE. Tych jest 9 z czego 5 miało premierę dopiero w tym roku.
Nie bez powodu Sigma tyle zwlekała z wejście w ten system. Wcześniej widocznie było to nieopłacalne.
Skoro szkła Sigmy EF przez adapter działaja z systemem R bez zarzutu to stworzenie obiektywów z bagnetem RF raczej nie będzie problemem.
Wszystko rozchodzi się o pieniądze. Nawet jeśli Sigma zechce wypuscic 85 DG DN z bagnetem RF, co wydaje się oczywiste bo obiektyw już istnieje i nie trzeba nic projektować, to żeby wyposcic go na rynek trzeba go wyprodukować w dziesiątkach tysięcy edzemplarzy. Wysłać je do dystybutorow. Wydać pieniążki na marketing itd itd. Czyli zainwestować grube miliony. Widocznie z badań rynku Sigmie póki co się to nie opłaca. Nie ma popytu.
To tak samo jak z obiektywem 400mm 2.8 sport który Sigma nigdy nie stworzyła. Chociaż pewnie mogła i były by w cenie połowe niższej od Canona ale nie było by to zupełnie opłacalne.