Strona 200 z 260 PierwszyPierwszy ... 100150190198199200201202210250 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 991 do 2 000 z 2599

Wątek: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

  1. #1991
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Jeszcze odnośnie kart, to ja mam taki nawyk, że zawsze po zgraniu zdjęć lub przed ważnym foceniem (np. pokazy lotnicze) wszystkie karty formatuję w body tak by mieć je na czysto.
    Kiedyś gdzieś wyczytałem (być może nawet tu na forum), że warto tak robić.
    To musisz doczytać, bo ja słyszałem na warsztatach, że tylko format za pomocą kompa zwiększa szansę odzyskania zdjęć. Także jeden z nas ma rację

  2. #1992
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    To że na zdjęciu jest ostro (...tak jak się przyzwyczailiśmy, ...tak jak widzimy do tej pory) nie oznacza że nie może być lepiej
    By prawidłowo ocenić czy dane zdjęcie "z ręki" jest ostre trzeba mieć porównanie ze wzorcem, zdjęciem ze statywu wykonanego w tych samych warunkach i ocenianego przy powiększeniu 100% na monitorze kompa

    To naprawdę łatwe i szybkie
    Kilka zdjęć statycznego obiektu (..kwiatek. ...) "z ręki" przy coraz dłuższych czasach oraz to samo przy zdjęciach ze statywu, z czasami i przesłonami które używasz zawodowo
    Ten sam sposób wywołania i porównanie.
    I będziesz wiedział "na czym stoisz" ze swoją "ręką" i swoim sprzętem.

    A gdy będziesz miał "lepszy dzień" i lepszy sprzęt to zdjęcia będą "ostrzejsze"

    jp
    Na wartość artystyczną czy nawet pamiątkową zdjęcia ostrość w powiększeniu 100% ma pomijalny wpływ. To co piszesz to jakieś sprowadzanie fotografii do matematyki zabijające zupełnie proces twórczy. Już Ci wiele razy pisałem że takie coś to droga donikąd.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    A lepsze "narzędzie" daje większe możliwości w tworzeniu fotografii tym którzy chcą/potrzebują i umieją je wykorzystać

    jp
    W "tworzeniu fotografii" liczy się przede wszystkim talent, chwila, bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie. Skupianie się na sprzęcie prowadzi do impotencji twórczej, a nie do rozwoju.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 19-04-2021 o 16:38
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  3. #1993
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    To jest prawda (1/f) ale historyczna
    Bo w realu dzis jest o wiele lepiej?
    IS w obiektywie, stabilizacja matrycy w bezlustrach itd.
    Zakładając jednak brak stabilizacji to 1/160 dla 35 mm jest daleko od 1/f.
    1/f było OK dla body typu pierwszy 5D, fakt, że przy braku stabilizacji dla matryc rzędu 36-45 Mpx trzeba raczej użyć wzoru 1/2f
    Ważny jest teraz bardziej ruch fotografowanego obiektu. Przy szerokim kącie przesunięcie obiektu będącego w ruchu na pikselach jest nieznaczne, przy tele większe.
    Jeśli mamy 45 Mpx i robimy repo ślubne, to chyba mozna podchodzić mniej ortodoksyjnie do ostrości i nie patrzeć tylko jedynie na obraz w powiększeniu 100% na monitorze.
    Z tym akceptowaniem ostrości (nieostrości) jest tak jak z akceptowaniem szumu na wysokim ISO. Jedni powiedzą, że (zakładam ten sam sprzęt) 6400 jest OK, a kto inny będzie narzekał na ISO 1600.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  4. #1994
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Kolekcjoner

    piszesz :
    Na wartość artystyczną czy nawet pamiątkową zdjęcia ostrość w powiększeniu 100% ma pomijalny wpływ. To co piszesz to jakieś sprowadzanie fotografii do matematyki zabijające zupełnie proces twórczy. Już Ci wiele razy pisałem że takie coś to droga donikąd.
    W "tworzeniu fotografii" liczy się przede wszystkim talent, chwila, bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie. Skupianie się na sprzęcie prowadzi do impotencji twórczej, a nie do rozwoju.


    Masz prawo mieć takie/swoje zdanie i ja je rozumiem, w dużym zakresie się z Tobą zgadzam.
    Ale są jednak sytuacje (np. fotografia nieba, konieczność dużego crop,....) że "samo bycie" może nie wystarczyć by mieć wystarczająco ostre zdjęcie takie jakie się chciałoby mieć
    Trzeba wtedy dysponować także odpowiednim narzędziem by móc osiągnąć zamierzony cel.

    Dla mnie są takie typy zdjęć które powinny być maksymalnie ostre.
    To była jedna z dwu przesłanek przejścia z 5d3 na A7R2

    Ale jeśli komuś nie zależy na jakiś własnościach/cechach zdjęcia to przecież nikt go nie zmusza

    jp

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bo w realu dzis jest o wiele lepiej?
    IS w obiektywie, stabilizacja matrycy w bezlustrach itd.
    Zakładając jednak brak stabilizacji to 1/160 dla 35 mm jest daleko od 1/f.
    1/f było OK dla body typu pierwszy 5D, fakt, że przy braku stabilizacji dla matryc rzędu 36-45 Mpx trzeba raczej użyć wzoru 1/2f
    Ważny jest teraz bardziej ruch fotografowanego obiektu. Przy szerokim kącie przesunięcie obiektu będącego w ruchu na pikselach jest nieznaczne, przy tele większe.
    Jeśli mamy 45 Mpx i robimy repo ślubne, to chyba mozna podchodzić mniej ortodoksyjnie do ostrości i nie patrzeć tylko jedynie na obraz w powiększeniu 100% na monitorze.
    Z tym akceptowaniem ostrości (nieostrości) jest tak jak z akceptowaniem szumu na wysokim ISO. Jedni powiedzą, że (zakładam ten sam sprzęt) 6400 jest OK, a kto inny będzie narzekał na ISO 1600.
    Z mojego doświadczenia z długich wyjazdów wynika że albo targasz w plecaku dużo obiektywów albo masz matrycę o dużej liczbie pikseli i 2 ostre obiektywy i robisz starannie ostre zdjęcia by zachować duży potencjał crop/powiększenia (z akceptowaną ostrością) przy obróbce.

    Dlatego w plecaku zabieram tylko A7R3 + FE 1.4/24mm oraz A7R3 + Sigma 85mm 1:1.4 DG DN
    Reszta obiektywów będzie sprzedawana

    Mam stabilizację, głownie fotografuję AV oraz mam ustawione AutoIso na (tylko) 1/f
    To po wynikach testów na odpowiednich portalach, chcę być pewień że każde zdjęcie będzie ostre a nie tylko np. 80%

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 19-04-2021 o 18:28
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  5. #1995
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 999

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    I tak wolę akademicko-nieużyteczne wywody Jana od tego jadu który produkował "sam-wiesz-kto"
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  6. #1996
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    To musisz doczytać, bo ja słyszałem na warsztatach, że tylko format za pomocą kompa zwiększa szansę odzyskania zdjęć. Także jeden z nas ma rację
    W sensie, że format w kompie (szybki czy dokładny?) i taką sformatowaną używać w aparacie?
    Ja bym jednak upierał się przy tym, aby formatować w urządzeniu, w którym docelowo będzie używana, ale to tylko moje zdanie, nie poparte żadną naukową wiedzą.

  7. #1997
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta



    Z mojego doświadczenia z długich wyjazdów wynika że albo targasz w plecaku dużo obiektywów albo masz matrycę o dużej liczbie pikseli i 2 ostre obiektywy i robisz starannie ostre zdjęcia by zachować duży potencjał crop/powiększenia (z akceptowaną ostrością) przy obróbce.

    Dlatego w plecaku zabieram tylko A7R3 + FE 1.4/24mm oraz A7R3 + Sigma 85mm 1:1.4 DG DN
    Reszta obiektywów będzie sprzedawana

    Mam stabilizację, głownie fotografuję AV oraz mam ustawione AutoIso na (tylko) 1/f
    To po wynikach testów na odpowiednich portalach, chcę być pewień że każde zdjęcie będzie ostre a nie tylko np. 80%

    jp
    Jak byś poszedł na wesele z tymi "zasadami" to byś spartolił 90 procent materiału. Ciekaw jestem "Twojej ostrości" podczas tańca, zgodnie z regułą 1/25 i jestem ciekaw czy jesteś świadom Panie Janie co by ci na zdjęciu wyszło przy tak długim czasie. Bo z ostatnich rozmów wynika, że nie bardzo. Wątek Tygrysów wraca.


    Bangi, na pewno jeden z nas ma racje - to odnośnie formatu
    Ostatnio edytowane przez robertskc7 ; 19-04-2021 o 21:16

  8. #1998
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Jak byś poszedł na wesele z tymi "zasadami" to byś spartolił 90 procent materiału. Ciekaw jestem "Twojej ostrości" podczas tańca, zgodnie z regułą 1/25 i jestem ciekaw czy jesteś świadom Panie Janie co by ci na zdjęciu wyszło przy tak długim czasie. Bo z ostatnich rozmów wynika, że nie bardzo. Wątek Tygrysów wraca.


    Bangi, na pewno jeden z nas ma racje - to odnośnie formatu
    Ustawiłem aparat pod swoje potrzeby, chyba nie trudno to zrozumieć.
    Nie fotografuję wesel(a)

    jp

    PS
    Abyś jednak nie był zaniepokojony to uprzejmie informuję że pod przyciskiem C3 mam zaprogramowany zestaw ustawień do zdjęć dynamicznych, gdy ten przycisku naciskam to najkrótszy czas w AutoIso jest 1/100 s
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 19-04-2021 o 23:17
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  9. #1999
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Ustawiłem aparat pod swoje potrzeby, chyba nie trudno to zrozumieć.
    Nie fotografuję wesel(a)

    jp

    PS
    Abyś jednak nie był zaniepokojony to uprzejmie informuję że pod przyciskiem C3 mam zaprogramowany zestaw ustawień do zdjęć dynamicznych, gdy ten przycisku naciskam to najkrótszy czas w AutoIso jest 1/100 s
    Nie zabrakło jednego 0? 1/100s To chyba nie wystarcza nawet jeśli obiekt zbliża się do Ciebie, nie mówiąc już o ruchu w poprzek kadru. I tutaj ogniskowa nie specjalnie ma znaczenia zakładając, że obiekt nie jest w kadrze mikroskopijny. Ale jeśli jest i robisz ostrego cropa to oczywiście trzeba krócej.

  10. #2000
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 999

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Nie zabrakło jednego 0?
    Jan niejednokrotnie podkreślał, że ma wieloletnie doświadczenie, więc nie pouczaj. Kajecik, ołówek i notuj...
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

Strona 200 z 260 PierwszyPierwszy ... 100150190198199200201202210250 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •