Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Post [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Niemal 2 miesiące od zapowiedzi nowego obiektywu mam przyjemność przedstawić Wam jego recenzję. To nowy SAMYANG AF 85/1.4 EF.


    Koreański producent wiele nam naobiecywał. Aż przypomnę - kompaktowe rozmiary, lekki (485g), piękny bokeh, wysoką rozdzielczość, dobrze zredukowane odblaski... Wydawałoby się, że jedno może wykluczać drugie, więc z tym większą ciekawością przystąpiłem do testowania nowego produktu. Jeśli chodzi o budowę obiektywu - nie jestem praktycznie wcale rozczarowany. Bardzo solidna i precyzyjnie wykonana obudowa (widać, że na niej umieszczone napisy są wykonane w uprzednio zrobionym grawerze, więc nie wytrą się szybko) sprawia wrażenie naprawdę lekkiej. Bo choć sam obiektyw jest krótki, to jest nieco pękaty (średnica 77mm) i faktycznie przy tej wadze sprawia wrażenie ultralekkiego. Przy bagnecie, co widać na zdjęciu jest naprawdę ciasno, sam bagnet jest wykończony uszczelką, więc można mieć nadzieję, że unikniemy zasysania pyłków do środka tubusu. Ogólnie samo szkiełko przypomina nieco 50L Canona, więc skojarzenia jak najbardziej dobre. Najmniej pewnie wygląda osłona przeciwsłoneczna, choć zapina się pewnie ma gładką, plastikową powierzchnię i można przypuszczać, że z czasem się będzie rysować.




    Na obiektywie mamy jeden przełącznik (AF/MF) i nie doszukamy się żadnej skali ostrości (a szkoda). Obiektyw nie ma bowiem tradycyjnego przełożenia "ręcznego" w trybie MF, kręcenie pierścieniem powoduje analogicznie jak w modelu AF 14/2.8 czy 85L elektroniczne wspomaganie silnika. W związku z powyższym nie można też ręcznie przeostrzać w trybie AF.




    Jeśli chodzi zaś o samo ostrzenie - tutaj już mogę wypowiadać się praktycznie w samych superlatywach. Silnik AF jest naprawdę szybki i cichutki. Jeśli chodzi o precyzję - w moim testowym egzemplarzu wymagana była korekta aż +15 w body 6d mk2, i choć w zasadzie mój aparat wykazuje na większości lekką tendencję do Front Focusa, to mimo wszystko uważam, że korekta jest dość spora. Niestety Samyang w przypadku Canona jeszcze nie udostępnił możliwości kalibracji przez USB Lens Station, ale mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości to się zmieni. DO tego czasu trzeba posiłkować się mikrokalibracją w body. Na szczęście po ustawieniu korekty obiektyw ostrzył naprawdę dobrze i z bliska i z daleka, zarówno w trybie zwykłym, jak i na Live View.

    Prędkość AF - tym razem widać jedynie od strony przedniej soczewki: https://www.youtube.com/watch?v=q7T3aZceHmk


    Jak z tą optyką ? Jak już wspomniałem Samyang trochę naobiecywał. Wyjątkowy obrazek i rozdzielczość w najmniejszej i najlżejszej 85-tce ze światłem 1.4. Pierwsza reakcja - to naturalnie niemożliwe, bo dlaczegóż taka dla przykładu Sigma Art jest 2,5 raza większa i cięższa ? Tak naprawdę realna jakość optyczna tego Samyanga leży gdzieś pomiędzy obiecywaniami producenta a pesymistycznymi prognozami jakie pojawiły się w komentarzach po premierze obiektywu. Postawmy sprawę jasno - to nie jest jakość Sigmy 85 Art ale... naprawdę 85 AF to nie jest zły obiektyw ! Owszem, jest niemal pod każdym względem gorszy od Sigmy, czy nawet często przywoływanego przeze mnie Tamrona (mimo, że posiadającego światło 1.8), jednakże mógłbym go śmiało przyrównać do pierwszej generacji Sigmy (wersji 85/1.4 EX) któa przecież wcale zła nie była. A przypominam wciąż, że mamy do czynienia z obiektywem o naprawdę kompaktowych rozmiarach i małej wadze. Przywołany do tablicy Tamron, który jest ciemniejszy waży przecież o połowę więcej od tego Samyanga !




    Jeśli chodzi o ostrość - w centrum kadru na f=1.4 naprawdę nie jest źle. Choć pojawia się naprawdę lekka mgiełka, to można śmiało uznać to za poziom akceptowalny. Rozdzielczość i kontrast rośnie już po domknięciu do 1.8. Nieco gorzej jest z brzegami kadru pełnej klatki. Choć nawet po domknięciu Tamron jest ostrzejszy na każdej przysłonie, to wciąż o tragedii nie może być mowa, nadal przywołuję tutaj poziom mniej więcej Sigmy 85 EX. Choć z tą Sigmą niestety nie miałem okazji bezpośrednio porównać, to jednak brała udział w poprzednich moich porównaniach i można tam obejrzeć sobie cropy ze zdjęć.


    Poziom aberracji - zarówno poprzecznej jak i podłużnej - nieco ostaje na tle dzisiejszych, nowoczesnych konstrukcji, ale muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś znacznie gorszego. To samo tyczy pracy pod światło, kontrast i odblaski - muszę nawet przyznać, że pod tym względem nie ustępuje Sigmie A czy Tamronowi, no ale tutaj mała ilość soczewek nie przeszkodziła producentowi w zastosowaniu powłok najnowszej generacji.


    cropy 100% ze środka kadru (vs Tamron)
    http://www.kubacichocki.pl/test/samyang85af/ostrosc.jpg

    cropy z brzegu kadru
    http://www.kubacichocki.pl/test/samy...f/ostrosc2.jpg

    pełen kadr wyglądał tak:
    http://www.kubacichocki.pl/test/samy...f/ostrosc3.jpg


    Poziom aberracji - zarówno poprzecznej jak i podłużnej - nieco ostaje na tle dzisiejszych, nowoczesnych konstrukcji, ale muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś znacznie gorszego. To samo tyczy pracy pod światło, kontrast i odblaski - muszę nawet przyznać, że pod tym względem nie ustępuje Sigmie A czy Tamronowi, no ale tutaj mała ilość soczewek nie przeszkodziła producentowi w zastosowaniu powłok najnowszej generacji.

    aberracje:
    http://www.kubacichocki.pl/test/samy.../aberracja.jpg


    odblaski:
    http://www.kubacichocki.pl/test/samyang85af/test02.jpg


    Winietowanie - w tym obiektywie wbrew pozorom nie jest wielką uciążliwością. Owszem, Samyang na f=1.4 winietuje, nie mogło być inaczej. Jednak jest to poziom mniejszy, niż chociażby w Tamronie przy f=1.8. A domknięcie Samyanga do właśnie poziomu już 1.8 powoduje bardzo wyraźny spadek poziomu winietowania.


    http://www.kubacichocki.pl/test/samyang85af/winieta.jpg



    Jeśli miałbym się czegoś doczepić, to chyba najbardziej kontrastu i kolorystyki zdjęć, które są nieco zbyt neutralne. Nie jest to poziom Sigmy czy Tamrona - zdjęcia w Samyangu trzeba nieco bardziej dopieścić w postprodukcji niż te ze wspomnianych wcześniej obiektywów. No ale cudów nie ma, Koreańczycy nieco przeszarżowali w marketingowych przekazach podczas premiery. Obiektyw o dużo mniej skomplikowanej optycznie konstrukcji od dzisiejszej konkurencji nie mógł im w 100% dorównać. Co jak już wzpomniałem i będę powtarzał - nie zmienia faktu, że Samyang jest obiektywem złym. Dodam jeszcze, że 9-listkowa przysłona zachowuje podczas domykania swój okrągły kształt bodaj aż do f/4, co powiduje, że tło jest rozmyte przyjemnie i podczas fotografowania z punktami świetlnymi w tle rozmycie jest cały czas przyjemne w odbiorze.


    Podsumowując - nowy Samyang 85 AF jest kolejnym udanym produktem Koreańczyków. Nie jestem do końca przekonany, że brnięcie w minimalizowanie wagi obiektywów to dobry kierunek, bo nie ma co ukrywać - tracimy też nieco na jakości. Aczkolwiek jest to dobra, a nawet świetna alternatywa dla osób, która przy każdej niemal nowej premierze obiektywów konkurencji narzeka, że obiektyw jest zbyt duży i ciężki. Tutaj mamy do czynienia ze szkiełkiem naprawdę lekkim, bo 485 gram przy pełnoklatkowym obiektywie z AF o parametrach 85/1.4 to chyba mistrzostwo świata. To już Nikkor 85 G był naprawdę lekki, no ale w porównaniu do tego Samyanga jest wyraźnie większy no i jednak ponad 100g cięższy.





    Koreańczycy też poszli mocno do przodu z jakością mechaniczną - obiektyw jest dobrze wykonany i wykończony, posiada 9-listkową przysłonę, naprawdę cichy i szybki układ AF, konstrukcja jest uszczelniona i dobrze spasowana. Czekam tylko na Lens Station i możliwość kalibracji w korpusie, bo jak na razie trzeba się posiłkować mikrokalibracją w body, a przecież nie wszystkie korpusy ją posiadają. Samyang 85 AF kosztuje całkiem rozsądne 2699 zł, polski dystrybutor obejmuje obiektyw programem 5-letniej gwarancji. Na koniec pozostaje mi wymienić wady i zalety oraz obsypać Was garścią zdjęć :-)


    Zalety:

    + bardzo niska waga i kompaktowe, jak na swoje parametry rozmiary
    + bardzo dobra jakość wykonania
    + akceptowalna ostrość w centrum kadru na f=1.4, bardzo dobra po lekkim domknięciu
    + przyzwoity poziom winietowania
    + dobra praca pod światło
    + dobry stosunek jakości do ceny
    + przyjemne rozmycie tła

    Wady:

    - słabsza ostrość na brzegach pełnej klatki
    - kontrast i kolorystyka słabsze niż u konkurencji
    - poprzeczna i podłużna aberracja chromatyczna (jednak o akceptowalnym poziomie)
    - konieczność mikrokalibracji AF w korpusie






















    Zdjęcia w pełnej rozdzielczości - do pobrania pod linkiem: http://www.kubacichocki.pl/test/samyang85af/full.zip
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Nikt nic nie pisze, to mogę dorzucić jeszcze porcję zdjęć












    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    @Cichy dzięki za test.

    Ciekawa alternatywa dla T85. Można mieć lżejszego, jaśniejszego Samyaga lub ciemniejszego, większego, stabilizowanego i ostrzejszego Tamrona. Obydwa obiektywy są w podobnej cenie. Rozumiem, że Samyang próbował się wyróżnić niską wagą, ponieważ robienie kolejnej ciężkiej i wybitnej optycznie 85 nie miało by sensu. Pewnie nie chcieli powielić błędu Tokiny popełnionego przy tworzeniu obiektywu Opera 50 mm f/1.4 FF, o którym słuch zaginął.

    P.S. Zastanawiam się jak ten obiektyw wypada w porównaniu z c85/1.8

  4. #4
    Początki nałogu Awatar 5pirit
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    433

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Generalnie szkło dla osoby która szuka fajnej portretówki i nie chce wydać na nią mylion cebulionów. Taki zamiennik dla Sigmy 85mm EX i Canona 85mm f1.8.

    Jeżeli ktoś szuka do zastosowań PRO to jednak spojrzy bardziej w kierunku Sigmy ART, Tamrona i nowego Canona 85mm f/1.4 IS.

    Jak dla mnie mogliby dorzucić do ceny te 150zł i zamontować tą skalę ostrości.
    eŁOS 6D + Canon + Tamron + Tokina + YN

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2017
    Miasto
    Białystok
    Posty
    462

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Ostatnio edytowane przez capo-di_tutti-capi ; 15-08-2018 o 22:04

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Zgadza się, nowy Samyang posiada zmodyfikowaną optykę z wersji manualnej - soczewki wykonane w ciut lepszej technologii i lepsze powłoki.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Na ten czas będę stał na stanowisku iż dopóki nie pojawi się w sprzedaży Lens station for Canon EF to nie ma sensu kupowanie tego obiektywu. Zwłaszcza jeżeli ktoś tak jak jak używa tej ogniskowej sporadycznie i posiada na stanie ostrzący prawidłowo zawsze i wszędzie (niezależnie od odległości do celu) EF 85mm f/1.8 USM.

    Tak wygląda zrobione na szybko porównanie moich obiektywów Rokinon 85mm F1.4 AS IF UMC AE85M-C (fabryczny dandelion) z EF 85mm f/1.8 USM. SOOC JPEG Fine Detail z wyłączoną korekcją aberracji obiektywu w aparacie. W obydwu przypadkach ostrzyłem poprzez wizjer optyczny, Rokinonem zrobiłem kilka zdjęć i wybrałem to najostrzejsze. Dla obydwu obiektywów nie używałem mikroregulacji AF.

    http://i63.tinypic.com/2poth10.jpg

    Po kliknięciu na zrzut ekranu żeby go sobie powiększyć trzeba kliknąć na "View Raw Image" w lewym dolnym rogu pod zrzutem ekranu.

    Powiedz mi czy Ty dostrzegasz jakąś różnicę pomiędzy ostrością mojego Rokinona a tego Samyanga z AF bo nie będę specjalnie go kupował a potem odsyłał żeby sprawdzić to sobie osobiście. AF fajna rzecz ale jak różnica na plus jest minimalna lub w ogóle jej brak to odpuszczę sobie jego zakup.

    Tak przy okazji, w minionym tygodniu została odświeżona (no nie działała przez co najmniej kilka dni a teraz działa więc zakładam z góry że coś tam przy niej majstrowali) oficjalna strona Samyanga a co do tego modelu obiektywu to na poświęconej jemu podstronie pojawiły się takie informacje:

    * As of June 2018, Samyang Optics has confirmed through internal testing that the following camera models work with the AF 85mm F1.4 EF lens. However, some camera functions may not be fully operational.

    * For mirrorless cameras, all camera functions are made fully operational only if the official “EF=EOS M” Canon mount adapter is installed.
    DSLR / Full Frame
    1D X Mark Ⅱ
    1D X
    1Ds Mark Ⅲ
    1Ds Mark Ⅲ
    1Ds
    5DsR
    5Ds
    5D Mark Ⅳ
    5D Mark Ⅲ
    6D Mark Ⅱ
    6D

    DSLR / APS-H
    1D Mark Ⅲ
    1D

    Mirrorless / APS-C
    M6
    M5
    M10
    M3
    M2

    DSLR / APS-S
    7D Mark Ⅱ
    7D
    80D
    70D
    60D
    30D
    D60
    D30
    77D (9000D)
    760D (8000D / Rebel T6s)
    1300D (Kiss X80 / Rebel T6)
    1200D (Kiss X70 / Rebel T5)
    200D (Kiss X9 / Rebel SL2)
    800D (Kiss X9i / Rebel T7i)
    700D (Kiss X9i / Rebel T7i)
    100D (Kiss X7 / Rebel SL1)
    650D (Kiss X6i / Rebel T4i)
    600D (Kiss X5 / Rebel T3i)
    550D (Kiss X4 / Rebel T2i)
    500D (Kiss X3 / Rebel T1i)
    1000D (Kiss F / Rebel XS)
    450D (Kiss X2 / Rebel X냐)
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 16-08-2018 o 11:00

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Niestety nie mam możliwości teraz porównać z wersją manualną, ale mam wrażenie, że poprawa samej jakości optycznej jest niewielka. Na pewno jest ciutkę ostrzej, mniej aberracji i troszkę lepiej pod światło. A jeśli chodzi o te informacje ze strony - to na co trzeba patrzeć ? Na to, że może być coś nie tak z 5D/5d2 ? Warto to mieć na uwadze, miejmy nadzieję, że będzie nowy firmware zwiększający kompatybilność wsteczną.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Na stronie Samyanga pojawił się już Lens Station do Canona oraz oprogramowanie: https://www.samyanglensglobal.com/en...ew.php?seq=385

    Więc pewnie dostępny będzie niedługo i u nas, będzie można skalibrować obiektyw nie tylko z poziomu body oraz wgrać nowy firmware (jeśli się pojawi).
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] SAMYANG AF 85/1.4 EF

    Nowa porcja zdjęć. Te zewnętrzne robione A72 (z przejściówką MC11 - choć chodziło to średnio), te taneczne C6dmk2. Większość na f/1.4.















    O obiektywach wiem prawie wszystko

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •