Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: kontrowersyjny zapis w umowie

  1. #1
    Bywalec Awatar PMP
    Dołączył
    Jul 2012
    Miasto
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie kontrowersyjny zapis w umowie

    Cześć! Ostatnio kolega pokazał mi umowę, którą zawarł z fotografem i zastanawialiśmy się nad jednym z zapisów. Chodziło mniej więcej o to:
    Cena za usługę wynosi 2500zł
    Udziela rabat za zgodę na publikację zdjęć w internecie 500zł czyli do zapłaty 2000zł
    Jeśli zgoda zostanie cofnięta w ciągu 3 lat, zleceniodawca zapłaci zleceniobiorcy kwotę równą rabatowi tj. 500zł

    Czy taki zapis jest w ogóle legalny? Czy to się obroni jeśli taka sytuacja zaistnieje? Jak myślicie?

    P.S. wybaczcie jeśli wątek jest w złym dziale, ale umowa dotyczy ślubu ;-)

  2. #2

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    A dlaczego miałby nie być legalny?

  3. #3
    Bywalec Awatar PMP
    Dołączył
    Jul 2012
    Miasto
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    No nie wiem, tak się tylko zastanawiam. Bo jednak wizerunek osoby jest dobrem chronionym myślę nadrzędnie do takiego zapisu w umowie. No i de facto byłoby to cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych, a czy to można uzależniać od jakiejś zapłaty? Myślę, że sąd miałby tu wątpliwości.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Jeżeli decydujesz się na odpłatną sprzedaż swojego wizerunku za 500zł na trzy lata, to nie możesz mieć pretensji za powyższy zapis w umowie i nie stoi on w sprzeczności z prawem. Tym bardziej, że nie musisz się na to decydować i możesz zrezygnować z kwoty rabatu 500 zł na rzecz braku możliwości udostępniania swojego wizerunku. Ja bym bardziej zastanowił się na miejscu owego fotografa, czy w przypadku rezygnacji w trakcie trwania okresu umownego z prawa do wykorzystania paszczy nie obciązyć pacjenta dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością usunięcia de facto sprzedanych obrazów (kara umowna). Jeżeli tego ów projektant umowy nie przewidział, to tym bardziej świadczy to o jego dobrych intencjach.

  5. #5

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Cytat Zamieszczone przez PMP Zobacz posta
    No nie wiem, tak się tylko zastanawiam. Bo jednak wizerunek osoby jest dobrem chronionym myślę nadrzędnie do takiego zapisu w umowie. No i de facto byłoby to cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych, a czy to można uzależniać od jakiejś zapłaty? Myślę, że sąd miałby tu wątpliwości.
    volenti non fit iniuria

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Jak dla mnie jest w pełni legalny.

  7. #7

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Jak dla mnie jest w pełni legalny.
    Ale dla RODO nie jest Do 25 maja to jeszcze przechodziło.
    6d - s 35 1.4 a - c 85 1.8 - t 16-28 2.8 - 430ex ii - yn 560 iii - s nx 10 - s nx 30 2.0
    past: 5d - 40d - 20d - c 28 1.8 - c 35 2.0 - c 17-40 4.0 l - t 90 2.8 vc - c 70-210 3.5-4.5 - t 17-50 2.8 - t 17-35 2.8-4.0

    Paweł Postaleniec fotoBLOG

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 237

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Cytat Zamieszczone przez Pelson Zobacz posta
    Ale dla RODO nie jest Do 25 maja to jeszcze przechodziło.
    Nic z tym rodo nie ma wspólnego.

  9. #9
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Cytat Zamieszczone przez Pelson Zobacz posta
    Ale dla RODO nie jest Do 25 maja to jeszcze przechodziło.
    A niby dlaczego?
    Wszyscy maja fioła z tym RODO, a zasadniczo RODO nic nie zmieniło poza tym, że wprowadziło trochę kar. Przed RODO też była ochrona danych osobowych, ochrona dóbr osobistych i wiele innych przepisów z tym związanych. Chcesz sprzedać swój wizerunek to przecież możesz, nikt tego nie zabrania... Ewentualny problem może dotyczyć postronnych gości weselnych, którzy załapią się w kadr, ale nie pojmuję się już tego rozstrzygać.

  10. #10
    Bywalec Awatar PMP
    Dołączył
    Jul 2012
    Miasto
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie Odp: kontrowersyjny zapis w umowie

    Trochę poszukałem informacji i wnioski mam takie, że żądanie usunięcia danych osobowych, w tym przypadku wizerunku oraz kwestia zwrotu udzielonego rabatu to dwie różne sprawy. Jako, że wizerunek jest dobrem chronionym ustawowo i także ustawowo mamy prawo żądać poprawienia/usunięcia danych, to na takie żądanie fotograf zdjęcie musi usunąć bo inaczej narazi się na konsekwencje wynikające z tych przepisów, ale to wcale nie pozbawia go prawa do dochodzenia zwrotu rabatu i tu na pewno osiągnąłby sukces (przy założeniu, że miałby szczęście uzyskać ewentualny tytuł egzekucyjny przed przedawnieniem roszczenia, co wcale nie jest niemożliwe :-D)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •