Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Łapanie ostrości praktyka

  1. #1
    Bywalec Awatar Marcin K
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    142

    Domyślnie Łapanie ostrości praktyka

    Cześć.
    Mam takie pytanie odnośnie techniki łapania ostrości dla portretów i krajobrazów.

    Mam sobie 5D mk II. Najlepszy punk centralny.
    W obu przypadkach dla krajobrazów F9 i portretów F2 łapie ostrość centralnym i potem przekadrowuje.

    Też tak robicie, czy staracie się łapać bez przekadrowania jednym punktem, czy też może sekcją punktów ?

    Zastanawiam się, czy nie zmienić techniki, bo czasami wydaje mi się, że ostrość mogłaby być lepsza.

    Dodatkowe pytanie:
    Czy technika nie będzie zależna od tego które punty w aparacie mam krzyżowe i ewentualnie jaką przysłonę ustawię ?
    Marcin Kasiński
    http://itzone.pl

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Przy dużej głębi ostrości można przekadrować. Przy bardzo małej lepiej użyć bocznych punktów AF i nie zmieniać kadru.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    Przy dużej głębi ostrości można przekadrować. Przy bardzo małej lepiej użyć bocznych punktów AF i nie zmieniać kadru.
    Niestety w tym aparacie można zapomnieć o bocznych punktach na f2 (i jaśniej). Nawet w dobrych warunkach oświetleniowych. Tylko centralny i przekadrowanie lub ręcznie w LV. Przy ogniskowych 85mm i więcej sprawdza się to całkiem nieźle. Przy szerszych szkłach, szczególnie z bliska, niestety jest gorzej.

    Na pociesznie i zarazem zasmucenie dodam, że tak samo miałem w 6d, 5dmk3(!) i 6dmk2. W tym ostatnim, co mnie trochę dziwi, lepiej spisuje się ostrzenie sekcją punktów dla obiektów poza centrum kadru. Przy czym nie dobrze tylko lepiej Ale podaję to na razie jako luźną obserwację - muszę jeszcze trochę trochę pofocić, żeby wyrobić sobie ostatecznie zdanie.
    Najbardziej w tej kwestii rozczarowałem się 5dmk3 - w końcu to puszka, która na wejściu kosztowała 13k zł. Ogólnie uwielbiam ten aparat a centralny punkt jest świetny. Jednak jest to jedyna rzecz w canonie, która mnie irytuje do tego stopnia, że zacząłem zerkać w kierunku nowych sony
    Po co dawać 45 punktów AF jak to nie działa z jasnymi stałkami? Wystarczy 5 dobrze rozmieszczonych i działających. No, ale możemy sobie pogadać...
    Miłego dnia
    moja www

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    nawet przy małej Go przekadrowuje ( 90% zdjęc na centralnym)to kwestia przyzwyczajenia, po prostu tak mam i juz,
    jednak wazne jest żeby zdawac sobie sprawe z tego jak głeboka jest głebia przy zadanjej kombinacji przysłony i ogniskowej i gdzie najlepiej złapać ostrośc zeby w miare spokojnie przekadrowac i osiągnać efekt o jako nam chodziło
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  5. #5
    Początki nałogu Awatar tkosiada
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    UK
    Posty
    419

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Poruszyłeś bardzo trudny temat.
    Ja ze względu na AF wrzuciłem go ( canona) przez okno.
    Kombinował bym tak:
    Krajobraz- f9-16 i aktywuj wszystkie punkty. Przy takiej głębi zawsze któryś trafi
    Portret- nie przekadrowuj, tylko centralny punk i używaj ogniskowych 24mm i 50mm na f1,4 - 1,8. Następnie po zrobieniu ujęć na kompie dotnij kadr jak Ci się podoba. Pomijając GO i innej perspektywy po tymże cięciu będzie prawie jak z 35mm i 85mm strzał
    Albo zrób jak ja i kup bezlustro fuji lub sony i ciesz się pełną swobodą w doborze punku a tym bardziej z precyzji AF
    To takie moje przemyślenia
    Ostatnio edytowane przez tkosiada ; 06-06-2018 o 13:00
    x pro2/ 23/ 56/10-24/

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 477

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Ja w 5d2 rekadruje choć, głównie robię architekturę/krajobrazy więc tam kiepski AF to nie problem. Kolega używający na codzien d750 próbował moim (+200/2.8II) robić portrety i w zasadzie nie trafił na żadnej klatce ostrości w punkt Wytłumaczenie, że jest tylko jeden punkt krzyzowy też trochę czasu zajęło. Generalnie u Canona na wszystkim FF poniżej 6d2, 5d3, 1 to ciężko jest ale daje się...

  7. #7

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Jinks - a dobrze ze zrozumieniem przeczytałeś instrukcję z 5dmk3
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez jerzyp Zobacz posta
    Jinks - a dobrze ze zrozumieniem przeczytałeś instrukcję z 5dmk3
    Codziennie czytam "do poduszki". O co konkretnie pytasz?
    Miłego dnia
    moja www

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez Marcin K Zobacz posta
    Cześć.
    Mam takie pytanie odnośnie techniki łapania ostrości dla portretów...
    Do plenerowych portretów kup sobie 200/2,8 i problem zniknie.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Do plenerowych portretów kup sobie 200/2,8 i problem zniknie.
    no nie wiem...
    to szkło "daje" mała GO na 2,8
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •