Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L IS II

  1. #1

    Question jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L IS II

    Zamówiłam właśnie lustrzankę EOS 200D z obiektywem kitowym 18-55mm IS STM i do tego dodatkowo EF 50mm f/1.8 STM. Do tej pory zajmowałam się fotografią produktową, ale docelowo planuję przerzucić się na uroczystości kościelne (śluby, chrzty) i zależy mi jeszcze na jasnym obiektywie szerokokątnym, który umożliwiłby mi objęcie wnętrz budynków. Zastanawiam się, czy Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM byłby odpowiedni do takiego zastosowania? Umówmy się, że wolałabym nie przeznaczać na to milionów monet, ale chciałabym prosić o radę, czy to na początek taki obiektyw szerokokątny (10-18) wystarczy, czy nie lepiej od razu zainwestować w EF 16-35mm f/4L IS USM. Z tego, co czytałam na forach wielu fotografów używa 24-105mm f/4, ale skarży się na to, że zdjęcia w kościele wychodzą za ciemne. Spędziłam w internetach mnóstwo czasu i wiem, że to w dużej mierze kwestia indywidualna, ale mimo to liczę na jakieś wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez jus.h ; 01-06-2018 o 15:33

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    Zarówno c16-35 L jak i 24-105mm nie będą na twoim aparacie obiektywem szerokokątnym. 10-18mm to z kolei obiektyw ultra szerokokątny i na dodatek strasznie ciemny. Do zdjęć wnętrz, gdy będzie ustawiony na statywie będzie ok. Ale nie do robienia reportażu w tych pomieszczeniach. Zainteresuj się jasnymi standardowymi zoomem i oświetleniem błyskowym.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 281

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    skoro juz wiesz ze f4 to ciemno to szukaj jaśniejszych
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  4. #4

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    Cytat Zamieszczone przez luso Zobacz posta
    Zarówno c16-35 L jak i 24-105mm nie będą na twoim aparacie obiektywem szerokokątnym. 10-18mm to z kolei obiektyw ultra szerokokątny i na dodatek strasznie ciemny. Do zdjęć wnętrz, gdy będzie ustawiony na statywie będzie ok. Ale nie do robienia reportażu w tych pomieszczeniach. Zainteresuj się jasnymi standardowymi zoomem i oświetleniem błyskowym.
    A np. EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM?

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    Dla cropa nie ma takich obiektywów (szerokich i jasnych), bo początkujący amatorzy takich obiektywów nie potrzebują, a "cropy" (zwłaszcza z niższej półki) są kierowane do początkujących amatorów, dla których wystarczający jest 18-55 a 18-135 (czy 18-200) to już pełnia szczęścia.
    Jest 30/1.4 (Sigma) i 18-35/1.8 (też Sigma), ale nie są tak szerokie, jak 16-35 na pełnej klatce.

    I tak na marginesie, co powiesz młodej parze, jeśli Twój nowy 200d zepsuje się przy wejściu do kościoła? To pytanie nie na temat, i nie oczekuję odpowiedzi, podobnie jak nie oczekuję odpowiedzi na pytanie, czy rozumiesz różnicę w wielkości matrycy między Twoim aparatem i "pełną klatką" (a dokładniej jej konsekwencje dla obiektywów i obrazu - ogniskowa, a raczej "kat widzenia", głębia ostrości). To tylko taka luźna uwaga, pod rozwagę.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 02-06-2018 o 22:45

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    64

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    Są jeszcze Tokiny 11-16 i 11-20 ze światłem 2.8,ale to nie rozwiązuje np ważnej kwestii zapasowego body...

  7. #7

    Domyślnie Odp: jasny szeroki kąt w budynkach: EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM czy 24-100mm f/4L

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Dla cropa nie ma takich obiektywów (szerokich i jasnych), bo początkujący amatorzy takich obiektywów nie potrzebują, a "cropy" (zwłaszcza z niższej półki) są kierowane do początkujących amatorów, dla których wystarczający jest 18-55 a 18-135 (czy 18-200) to już pełnia szczęścia.
    Jest 30/1.4 (Sigma) i 18-35/1.8 (też Sigma), ale nie są tak szerokie, jak 16-35 na pełnej klatce.

    I tak na marginesie, co powiesz młodej parze, jeśli Twój nowy 200d zepsuje się przy wejściu do kościoła? To pytanie nie na temat, i nie oczekuję odpowiedzi, podobnie jak nie oczekuję odpowiedzi na pytanie, czy rozumiesz różnicę w wielkości matrycy między Twoim aparatem i "pełną klatką" (a dokładniej jej konsekwencje dla obiektywów i obrazu - ogniskowa, a raczej "kat widzenia", głębia ostrości). To tylko taka luźna uwaga, pod rozwagę.

    Na całe szczęście nie będę musiała się stresować, gdyby coś poszło nie tak, bo nie zamierzam pracować jako główny fotograf na ślubach. Dziękuję za odpowiedź.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •