Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

Mieszany widok

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Thumbs up [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Długi majowy weekend właśnie się skończył, więc pora zacząć nadrabiać zaległości. Dziś pora na krótką recenzję nowego obiektywu od Tamrona mianowicie modelu 70-210 f/4 Di VC USD. W założeniach producenta miał to być model amatorski (brak oznaczenia SP - Super Performance), o lekkiej, zwartej konstrukcji i przyzwoitych osiągach. W zasadzie brak oznaczenia SP mnie troszkę zastanawia (teraz, gdy już mam wyrobione zdanie na temat tego szkiełka) bo w zasadzie czym on ustępuje takiemu 70-300 VC, które osnaczenie SP posiada ? Niczym, w zasadzie przewyższając go pod każdym względem. Ale o tym na końcu.


    70-210 naprawdę jest szkłem kompaktowym. Przy swoich niewielkich gabarytach (średnica filtra 67mm) i wewnętrznym ogniskowaniu waży zaledwie 830g, więc jak na teleobiektyw można powiedzieć jest lekki jak piórko. Poza tym jest w pełni uszczelniony i posiada nawet mocowanie na stopkę statywową (niestety dodatkowo płatną i to niemało, bo 499 zł). Posiada ledwie 2 przełączniki (załączenie i wyłączenie stabilizacji oraz AF). Obudowa i osłona obiektywu informują nas o 3 krajach dalekiego wschodu, gdzie obiektyw był konstruowany i montowany (moim zdaniem oznaczenia niepotrzebne lub powinny być w mniej widocznych miejscach). Ogólnie sprawia naprawdę pozytywne wrażenie. CHoć wykonany jest chyba wyłącznie z twardego plastiku. Osłona przeciwsłoneczna mogłaby też być bardziej porowata, żeby w przyszłości się nie rysowała, no ale to już taki mamy trend nie tylko u Tamrona.

    Skoro już przy budowie jesteśmy, wspomnę o mechanice. Tym razem jak już wyżej napisałem producent wyposażył obiektyw w układ VC o tylko jednym trybie pracy zapewniając, że obiektyw sam rozpozna, czy stabilizujemy obiekt nieruchomy, czy poruszający się. O ile nie miałem zbytniej okazji przetestować obiektywu w warunkach dynamicznych, to w statycznej fotografii jak zwykle Tamron nie zawodzi. VC jest wręcz kosmicznie wydajny - przy 210mm z powodzeniem uzyskiwałem nieporuszone kadry już przy 1/20 sekundy. To naprawdę świetny wynik. DOdam, że VC w nowym Tamronie pracuje niemal bezgłośnie, w odróżnieniu od chociażby wcześniej wymienionego 70-300 VC.




    Jeśli zaś chodzi o szybkość i celność układu VC - muszę przyznać, że większość zdjęć robiłem tym razem w trybie manualnym (obiektyw podpięty przez przejściówkę do Sony) ale część zdjęć wykonana Nikonem D80 była praktycznie w 100% trafiona. Naturalnie obiektyw można za pomocą TAP-in console skalibrować do swojego body, o ile istnieje taka potrzeba. Przy normalnym fotografowaniu szybkość AF przy przekadrowywaniu jest w zupełności wystarczająca. Widać to na załączonym filmiku:


    https://youtu.be/xKsIMCzqA08

    Czasami, kiedy nie uda nam się trafić z ostrością i obiektyw przelatuje przez cały zakres AF procedura ostrzenia wydłuża się, gdyż jak widać na kolejnym filmiku sama prędkość układu nie jest jakoś oszałamiająco wielka:

    https://youtu.be/Y0DH3YBmRtY


    Wszystko jednak odbywa się dość sprawnie i naprawdę cicho, w połączeniu z układem VC mogę chyba powiedzieć, że to najbardziej chyba dotąd dyskretny Tamron. No ale do fotografowania np. w kościele się raczej nie nada, więc dyskrecja w tym przypadku nie jest aż tak potrzebna.

    Optyka - tutaj miałem największe obawy. Brak przynależności do linii SP mógł zwiastować, że będziemy mieli do czynienia z obiektywem poprawnym, ale nie wybitnym. Mówiąc szczerze miło się rozczarowałem. Już po pierwszych zdjęciach testowych widziałem, że obiektyw jest naprawdę ostry już od maksymalnie otwartej przysłony i daje fajny, kontrastowy obrazek. Przy tym naprawdę niewiele winietuje (a tu też można było mieć uzasadnione obawy) a samo winietowanie w zasadzie zanika już po domknięciu o 1 EV.







    Naturalnie musimy pamiętać, że mamy do czynienia z umiarkowanie jasnym obiektywem f=4, więc jeśli chcemy popracować nad kontrolą rozmycia tła musimy odpowiednio dobrać odległość i ogniskową, wykonując np. portrety. Wszystko doskonale widać na poniższych przykładach.





    Doszły mnie słuchy, że według jakiegoś zachodniego testu obiektyw nie jest ostry na brzegach i w rogach kadru. Na szczęście nie mogę tego potwierdzić, wykonałem sporo zdjęć i mogę stwierdzić, że nic takiego nie występuje. Być może kwestia konkretnego egzemplarza, trudno mi powiedzieć. W linku na dole recenzji jest sporo zdjęć w pełnej rozdzielczości, gdzie możecie ocenić sami ostrość na brzegach kadru zarówno APSC jak i FF.


    Cieszy mnie fakt, że w Polsce cena tego szkiełka została dobrze skalkulowana. Kosztuje bowiem 3299 zł. Tamron konkuruje bowiem ze szkłami firmowymi takimi jak Canon 70-200/4 IS (które jednak w tym roku zastąpi nowy model) oraz Nikkor 70-200/4 VC którego cena to już solidne 5900 zł. Niestety nie miałem możliwości porównać nowego Tamrona bezpośrednio z żadnym z nich, ale biorąc pod uwagę poziom, jaki sobą reprezentuje nie sądzę, żeby był gorszy od któregokolwiek. Chętnie jednak poczekam na inne porównania w sieci, bo jestem ciekaw jak wypadnie zwłaszcza na tle Nikkora (Canon nie bez przyczyny będzie aktualizował już dość wysłużone szkiełko). Tradycyjnie solidnym atutem w przypadku Tamrona jest bardzo długa, bo aż 5-letnia gwarancja polskiego dystrybutora. Jestem przekonany, że w zaproponowanej cenie znajdzie wielu nabywców.

    Na koniec krótkie podsumowanie oraz garść zdjęć w małym i dużym formacie.

    Zalety:
    + bardzo lekka konstrukcja i kompaktowe rozmiary
    + świetna rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych
    + dobrze skorygowane winietowanie
    + praktycznie brak aberracji poprzecznej
    + świetny kontrast i kolorystyka
    + wydajna i cicha stabilizacja obrazu
    + cichy i dość szybki układ AF
    + 5 lat gwarancji
    + niewygórowana cena startowa
    + możliwość dokupienia mocowania statywowego
    + dobra praca nawet pod ostre słońce
    + możliwość współpracy z telekonwerterami Tamron
    + współpraca z TAP-in
    + uszczelniona konstrukcja

    Wady:
    - wysoka cena mocowania statywowego (jeśli komuś jest potrzebne)
    - w całości plastikowa konstrukcja zewnętrzna
    - brak ogranicznika zakresu pracy AF











    Zdjęcia duże: http://www.kubacichocki.pl/test/tamron70210/full.zip
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Początki nałogu Awatar KNC
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Piękna modelka
    R5+Canon EF 800/5.6, Sigma 500/4 S, RP+L14/4.
    https://www.facebook.com/dziki.swiat.zdjecia

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    To akurat nie zasługa obiektywu W opisie wdał się błąd zamiast AF napisałem VC, ale wiadomo, o co chodzi.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    To akurat nie zasługa obiektywu ...
    I trochę szkoda, że to najjaśniejszy punkt recenzji.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Czyli co, recenzja ma mało jasnych punktów, obiektyw czy tylko zdjęcia słabe ?
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Czyli ten 70-210 w swoim całym zakresie jest lepszy od 70-300 w zakresie 70-210?
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Cytat Zamieszczone przez zanussi Zobacz posta
    Czyli ten 70-210 w swoim całym zakresie jest lepszy od 70-300 w zakresie 70-210?
    Sprawdzałem bezpośrednio tylko na 210mm. http://www.canon-board.info/obiektyw...ml#post1369437
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    @Cichy dzięki za recenzję. @zanussi, bardzo bym się zdziwił gdyby nie był.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 041

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Czekałem na to szkło, ale jednak kupiłem w tej cenie używkę 70-300L. Jako maniak używania DPP do RAW też w jakiś sposób to wpłynęło na Canona.

    Wygląda dobrze, chodź ciekawi mnie winietowanie na 210/4 - na zdjęciach dość dużo, ale póki nie ma wiarygodnych porównań ciężko to odnieść.

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    No tylko 70-300 L to inny kaliber cenowy, nówka kosztuje + 75% w stosunku do tego Tamrona.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •