Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

  1. #1

    Domyślnie Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Wzięło mnie na fotografie. Nigdy jakoś nie miałem potrzeby robienia zdjęć, ale jakoś tak wyszło, że zapragnąłem zostać fotografem amatorem. Mam problem z aparatem ponieważ nie mam pieniędzy na te moment zakup nie wchodzi na razie w grę. Znalazłem w domu stary aparat Canon S5 IS dokładnie taki jak tutaj jest opisany: https://www.optyczne.pl/49.1-Test_ap...hot_S5_IS.html Czy ten aparat jeszcze da radę na początek zabawy dla totalnego amatora? Ewentualnie mam do wyboru jeszcze iphona 6s.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Da rady. Ma tryb manualny. Do podstaw będzie ok.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    A jak bym chciał dokupić sobie do niego jakieś filtry to jak sprawdzić ile mm? Gdzie to jest napisane w tabelce która znajduję się w dołączonym przeze mnie linku? Myślę o UV i polaryzacyjnym.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Na UV szkoda pieniędzy.

    Filtru nie przypniesz bezpośrednio. Potrzebna jest tulejka. Najlepiej 58mm. Mniejsze winietowanie.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Nie zaczynaj o wyszukiwania problemów. Ciesz się fajnym aparatem i rób zdjęcia. Na filtr polaryzacyjny i inne gadżety przyjdzie czas.

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Miałem starszy podobny model S3IS Do nauki nada się jak najbardziej. Matryca słaba ale całkiem fajny obiektyw o dużym zakresie ogniskowych, tryb manualny, wyświetlanie histogramu na żywo, dobre macro. Możesz też doinstalować darmowe oprogramowanie CHDK, które w olbrzymi sposób zwiększa możliwości, dodaje format raw itp.
    G12, G3X, 80D, Samyang 8 Fisheye, 10-18STM, 15-85USM, 55-250STM, 50/1.8STM, 100/2.8L macro, SMC Takumar 135/2.5, Sigma 150-600C
    Flickr: https://www.flickr.com/photos/125851272@N07

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Miałem starszy podobny model S3IS Do nauki nada się jak najbardziej.
    Super dziękuję wszystkim za pomoc. Zabieram się do fotografowania. Jeszcze jedno pytanie. Czy warto bawić się w ten CHDK? Czy w moim przypadku zdjęcia w formacie RAW są istotne? Lepiej od razu RAW'y robić czy jpeg?

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    RAW-y są bardzo przydatne, ale na samym początku skupiłbym się na uzyskiwaniu jak najlepszych jpg-ów.

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Najpierw nie marnuj czasu na rawy tylko baw się jpegami. Ogarnij zależności migawka-przysłona-czułość, kadrowanie. Czyli ogólnie technikę fotografowania. A rawami zajmij się jak będziesz chciał wejść w obróbkę zdjęć.
    CHDK prócz rawów dodaje setki innych możliwości do aparatów Canona. Ich liczba wręcz przytłacza dlatego proponowałbym zabawę tym oprogramowaniem w następnej kolejności jak już opanujesz podstawy i aparat zacznie Cię ograniczać.
    G12, G3X, 80D, Samyang 8 Fisheye, 10-18STM, 15-85USM, 55-250STM, 50/1.8STM, 100/2.8L macro, SMC Takumar 135/2.5, Sigma 150-600C
    Flickr: https://www.flickr.com/photos/125851272@N07

  10. #10

    Domyślnie Odp: Canon S5 IS - co to jeszcze warte?

    Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi, ale już CHDK zainstalowałem sobie na karcie zrobiłem zdjęcie w DNG i CRW obejrzałem na PC. Będzie na przyszłość. Na razie wracam zgodnie ze wskazówkami do podstaw.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •